Globalna gospodarka na bliskowschodniej beczce ropy

(wtorek 23-07, 8:00)
 

FT: każdy militarny konflikt w Zatoce Perskiej może zdestabilizować światową gospodarkę.
Xinhua: chińskie firmy postarają się kupić amerykańskie produkty rolne
SCMP: Lighthizer i Mnuchin (USA) przylecą w przyszłym tygodniu na rozmowy do Pekinu.
Kalendarz Eko: sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA oraz ogłoszenie nowego premiera UK.

Za nami
W poniedziałek świat finansów kręcił się wokół geopolityki.   ● [UK-Iran]   Według Financial Times piątkowe przejęcie brytyjskiego tankowca w cieśninie Ormuz przez Irańską Gwardię Rewolucyjną "ma konsekwencje globalne". FT ostrzegł, że ew. eskalacja sporu pomiędzy Londynem a Teheranem "może doprowadzić do starć zbrojnych, w które zaangażowani będą także Amerykanie i regionalni rywale Iranu". Widmo militarnego scenariusza podbiło ceny ropy (Brent: +1,26% do 63,26 USD/bbl; Crude: +1,06% do 56,22 USD/bbl), zwiększając popyt na bezpiecznego dolara (EUR/USD min. 1,1189, USD/PLN max. 3,7982).   ● [USA-ChRL]   Globalne napięcie polityczne łagodziły doniesienia chińskiej agencji państwowej. Xinhua podała, że chińskie firmy postarają się kupić amerykańskie produkty rolne. Równie optymistycznie zabrzmiał news South China Morning Post. Gazeta poinformowała, że przedstawiciel handlowy USA Robert Lighthizer i amerykański sekretarz skarbu Steven Mnuchin prawdopodobnie przylecą na rozmowy handlowe do Pekinu w przyszłym tygodniu. Rewelacje SCMP zwiększyły nadzieje na progres w negocjacjach handlowych pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem, co poprawiło pozycję wyjściową złotego wobec euro (EUR/PLN min. 4,2453) przed rozstrzygnięciem głosowania ws. wyboru nowego lidera Torysów i premiera Wielkiej Brytanii oraz posiedzeniami ECB i FED.
Przed nami
   ● [UK]   Dziś powinniśmy dowiedzieć się, kto zastąpi Theresę May na stanowisku przewodniczącego Partii Konserwatywnej i premiera Zjednoczonego Królestwa. Na ostatniej prostej wyścigu z metą na Downing Street 10 w Londynie zostali Boris Johnson oraz Jeremy Hunt. Faworytem bookmacherów jest Johnson, który zapowiedział, że UK opuści EU do końca października nawet bez wynegocjowanej umowy rozwodowej. Można więc zakładać, że jego wybór zwiększy prawdopodobieństwo twardego Brexitu, co może się przełożyć na spadek wyceny funta, euro (punkt wsparcia EUR/USD 1,1190), oraz walut regionu CEE, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN 4,2800, USD/PLN 3,8150). Zdecydowanie bardziej korzystne dla walut europejskich (punkt oporu EUR/USD 1,1290, punkty wsparcia EUR/PLN 4,2400, USD/PLN 3,7700) byłoby zwycięstwo Hunta, który podczas referendum w 2016 opowiadał się za pozostaniem w Unii. Zdaniem ekonomistów banku Nomura wybór obecnego ministra spraw zagranicznych oznaczałby nominację bardziej przewidywalnych osób na stanowiska: kanclerza skarbu oraz prezesa Banku Anglii.   ● [Makro]   Po południu nie można także przegapić nowych wiadomości ekonomicznych z gospodarki amerykańskiej. Wśród nich znajdą się dane nt. sprzedaży domów na rynku wtórnym w czerwcu oraz indeksy: cen nieruchomości i FED z Richmond (obrazującego aktywność produkcyjną w tym okręgu federalnym). Na horyzoncie widać już jutrzejsze publikacje indeksów PMI z EU i USA.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.