ECB rozważa dodruk euro

(poniedziałek 22-07, 8:00)

Bullard (FED): obniżka o 25 pb byłaby odpowiednia.
Rosengren (FED): Bank powinien poczekać.
Der Spiegel: ECB planuje wznowić swój program skupów aktywów (QE).
GUS: dynamika sprzedaży detalicznej spadła w czerwcu mniej niż oczekiwano.

Za nami
W piątek inwestorzy podążali głównie za wiadomościami dotyczącymi amerykańskiej i europejskiej polityki pieniężnej.   ● [FED]   Od kilku dni na rynkach finansowych trwają ożywione spekulacje na temat skali lipcowej obniżki stóp FED w lipcu. Tym razem wahadło rynku kontraktów terminowych powróciło w stronę łagodnego cięcia (25 pb: spadek szans z 49,6% do 77,5%) za sprawą wypowiedzi prezesa oddziału FED w St. Louis Jamesa Bullarda, który oznajmił, że obniżka o ćwierć punktu byłaby odpowiednia. Z kolei prezes oddziału w Bostonie Eric Rosengren w ogóle nie widzi takiej potrzeby. Jego zdaniem FED powinien poczekać. W tej sytuacji zyskiwał dolar (EUR/USD min. 1,1203, USD/PLN max. 3,7955).   ● [ECB]   Jego zakupom sprzyjały również rosnące oczekiwania na obniżkę stóp ECB w lipcu o 10 pb, ciążące euro (EUR/PLN min. 4,2477). Na przestrzeni ostatniego tygodnia rynkowa wycena prawdopodobieństwa takiego scenariusza wzrosła z 40% do ok 60%. Wg przecieków Der Spiegel z Frankfurtu, Europejski Bank Centralny planuje wznowić swój program skupów aktywów (QE) wraz z początkiem listopada br.   ● [Włochy]   Na atrakcyjność wspólnej waluty niekorzystnie oddziaływał także nasilający się kryzys koalicyjny we Włoszech. Zarzewiem sporu pomiędzy prawicową Ligą Północną i antysystemowym Ruchem Pięciu Gwiazd stało się głosowanie w Parlamencie Europejskim nad kandydaturą Ursuli von der Leyen na stanowisko przewodniczącej KE. Poparł ją Ruch, a Liga był przeciwna i zarzuciła swemu koalicjantowi zdradę. Straty walut EU wobec dolara mogły być większe, gdyby nie niższy od oczekiwań wynik amerykańskiego indeksu Uniwersytetu Michigan (98,4 pkt vs prognoza 98,5 pkt) oraz drożejąca ropa (Brent: +0,87% do 62,47 USD/bbl; Crude: +0,60% do 55,63 USD/bbl). Ceny tego surowca poszybowały w górę w wyniku wzrostu napięcia geopolitycznego w Zatoce Perskiej po zestrzeleniu irańskiego drona przez amerykański okręt wojenny. Przebiegu piątkowej sesji na rynku PLN nie zakłóciły dane GUS o sprzedaży detalicznej, które pokazały mniejszy niż zakładano spadek jej dynamiki w czerwcu (5,3% r/r vs prognoza 4,9%).
Przed nami
Choć dziś kalendarz makro świeci pustkami, nowy tydzień na rynkach finansowych zapowiada się bardzo ciekawie.   ● [ECB]   Ekonomicznym hitem tygodnia będzie czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Aktualnie rynek terminowy wycenia z 56% prawdopodobieństwem, że Bank obniży stopę depozytową o 10 pb (z -0,40% do -0,50%).   ● [Scenariusze]   Dalsza gra na taki scenariusz będzie sprzyjać przepływowi kapitału na peryferia Eurolandu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2400, USD/PLN: 3,7700) lub do Stanów (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1200). Z kolei pozycjonowanie pod utrzymanie statusu quo w polityce pieniężnej strefy euro będzie skutkować droższym euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1290) i tańszym złotym (punkty oporu EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,8150).   ● [Makro tydzień]   Oprócz spotkania ECB w najbliższych dniach będziemy się także emocjonować publikacjami danych nt. aktywności w sektorze przemysłu i usług po obu stronach Atlantyku (środa) oraz wzrostu gospodarczego USA w II kwartale (piątek).   ● [Geopolityka]   Gorącymi tematami pozostają negocjacje handlowe USA-Chiny, stosunki Waszyngton-Teheran (sytuacja w Zatoce Perskiej) oraz brytyjska polityka. Dziś kończy się głosowanie około 160 tysięcy członków Partii Konserwatywnej ws. wyboru nowego lidera ugrupowania i przyszłego premiera Wielkiej Brytanii, który zastąpi Theresę May. Jego wynik powinien zostać ogłoszony jutro.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku. Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.