Bullard z FED: obniżka stóp może być wkrótce uzasadniona

(wtorek, 04-06, 8:00)


Bullard z FED: obniżka stóp może być wkrótce uzasadniona.
Trump: zamierzam skończyć z preferencyjnym traktowaniem Indii ws. handlu.
PMI: Polski przemysł pozostaje w regresie od 7 miesięcy (najdłuższy taki okres od 2013r.).
ISM: aktywność w amerykańskim przemyśle najniższa od X'2016 (wg PMI najniższa od IX'09).
Kalendarz Eko: Inflacja z PL i EZ oraz wystąpienia polityków FED (m.in. prezesa Powella). 
 
Za nami
   ● [Wojna handlowa]   Czerwiec rozpoczął się pesymistycznie, gdyż wśród inwestorów wzrosły obawy przed szkodliwym wpływem coraz bardziej agresywnej polityki handlowej USA na sytuację ekonomiczną na świecie. Analitycy, którzy zastanawiali się kto będzie kolejnym celem Trumpa, nie musieli długo czekać na odpowiedź. Po Chinach i Meksyku przyszła kolej na Indie. Amerykański prezydent zapowiedział, że zamierza skończyć z preferencyjnym traktowaniem tego kraju.   ● [PMI]   Z najnowszego raportu IHS Markit (firmy publikującej wskaźniki wyprzedzające koniunktury PMI) wynika, że z powodu obaw przed eskalacją globalnej wojny i spadkiem popytu, przedsiębiorstwa na całym świecie ograniczają zakupy surowców, wydatki oraz redukują zatrudnienie. Regres aktywności w ich przemyśle odnotowały: Japonia, Korea Południowa, Tajwan, Malezja, Włochy, Niemcy, cały Euroland, Rosja, Turcja, Czechy oraz Polska (tj. 7 miesiąc z rzędu, co stanowi najdłuższą taką serię od 2013 roku). Negatywną niespodzianką był także wynik wskaźnika dla Wielkiej Brytanii, który ujawnił, że aktywność w przemyśle spadła tam po raz pierwszy od czasu referendum ws. Brexitu w 2016 roku. Niechlubne rekordy odnotowały także indeksy dla amerykańskiego przemysłu: PMI (najniższy od IX' 2009) i ISM (najniższy od października 2016).   ● [FED]   Zdaniem prezesa oddziału FED z St. Louis, Jamesa Bullarda (z prawem głosu w FOMC do końca roku), aby przeciwdziałać pogorszeniu koniunktury wynikającemu z eskalacji wojny handlowej i zwiększyć inflację, amerykański bank centralny może wkrótce obniżyć stopy procentowe.   ● [FX, obligacje]   Perspektywa niższego oprocentowania dolara sprzyjała jego konkurentom z Europy (max. EUR/USD 1,1271, min. EUR/PLN 4,2777, USD/PLN 3,7975) oraz dalszemu spadkowi rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie min. 2,064%). Zainteresowaniem cieszyły się także inne bezpieczne aktywa, jak złoto (+1,69%), japoński jen (USD/JPY min. 107,88 tj. najniżej od 10 stycznia) i szwajcarski frank (EUR/CHF min. 1,1128 tj. najniżej od lipca 2017).
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dzisiejszy dzień powinien przynieść odpowiedzi na kilka ważnych pytań. Wśród zagadek nurtujących globalnych inwestorów jest niestabilność inflacji w strefie euro (wzrost cen jest kluczowym wyznacznikiem decyzji ECB) oraz reakcja Banku Rezerwy Federalnej na pogarszającą się sytuację ekonomiczną na świecie. Informacji na ww. tematy dostarczą majowe dane o inflacji HICP w Eurolandzie oraz liczne wystąpienia polityków FED. Głos zabierze aż 5 członów FOMC, z jego przewodniczącym i prezesem na czele. Obok Jerome'a Powella swoje wypowiedzi zaplanowane mają: Leal Brainard (członek zarządu), Robert Kaplan (prezes oddziału FED z Dallas), John Williams (prezes oddziału FED z Nowego Jorku) i Charles Evans (prezes oddziału FED z Chicago). Spośród pozostałych informacji przewidzianych na dziś poznamy także wstępną wartość polskiego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju oraz finalne dane nt. zamówień na dobra trwałe w USA.   ● [Scenariusze]   Ewentualne dobre dane z EU i prawdopodobny ostrożny ton amerykańskich bankierów centralnych będą wspierały waluty europejskie (punkt oporu EUR/USD: 1,1280; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,7900), odwrotny rozwój wypadków będzie przemawiał za dolarem (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1140; punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8600).

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.