Trump: Cła są doskonałą alternatywą

(piątek, 10-05, 8:00)

Dziś rano Stany Zjednoczone podwyższyły cła na 6 tys. chińskich produktów.
USD/CNH najwyżej w tym roku.
Japoński jen najdroższy wobec dolara od 3 m-cy.
Trump: porozumienie handlowe z Chinami jest wciąż możliwe, ale cła są doskonałą alternatywą.
Deficyt Amerykanów w handlu z Chińczykami osiągnął w marcu najniższy poziom od 5 lat.
Kalendarz Eko: Inflacja CPI w USA oraz wystąpienia polityków ECB (Lautenschläger, Villeroy, Coeuré) i FED (Brainard, Bostic, Williams).

Za nami
   ● [USA vs Chiny]   Podczas gdy wicepremier Chin Liu He był w podróży do Waszyngtonu, inwestorzy zastanawiali się czy chińscy i amerykańscy negocjatorzy będą w stanie uratować dyskutowaną od wielu miesięcy umowę handlową. Groźba fiaska rozmów wzrosła po tym, jak rzekomo w piątek Chiny wycofały się z uzgodnionych wcześniej zobowiązań, a w niedzielę Donald Trump zapowiedział podwyżkę ceł na towary z Chin. Ministerstwo Handlu ChRL odpowiedziało wczoraj, że "jeśli strona amerykańska zastosuje te środki celne, strona chińska nie będzie miała innego wyjścia niż użycie koniecznych środków odwetowych". Znaczna część analityków uważa, że deal jest nieaktualny, co w ich ocenie odzwierciedlają aktualne notowania juana. Wczoraj chińska waluta osiągnęła najniższą wartość w tym roku (USD/CNH max. 6,8622).   ● [Korea Płn.]   Ryzykownym inwestycjom nie sprzyjały także informacje z Półwyspu Koreańskiego. Agencja Yonhap powołując się na komunikat południowokoreańskiego wojska podała, że Korea Północna wystrzeliła wczoraj niezidentyfikowane pociski z obszaru, na którym znajduje się jedna z jej baz rakietowych.   ● [Giełdy, PLN, USD]   Stopień zaniepokojenia inwestorów na Wall Street obrazuje wskaźnik VIX (tzw. indeks strachu), który zameldował się na najwyższym poziomie od 9 stycznia (22,71 pkt). Ta sytuacja nie pozostała bez wpływu na wycenę europejskich i amerykańskich spółek giełdowych (DAX: -1,69%, WIG20: -1,91%, DJIA: -0,54%). Topniały także ceny ropy (Crude: -0,58% do 61,70 USD/bbl). Rynkowa niepewność ciążyła również złotemu (max.: EUR/PLN 4,3028, USD/PLN 3,8468). Zainteresowaniem cieszyły się za to bezpieczne aktywa, do których należą amerykańskie obligacje (np. 10-letnie: min. 2,428% tj. najniżej od 1 kwietnia) oraz japoński jen. Zniżkujący rynek USD/JPY (min. 109,47 tj. najniżej od 3 miesięcy) podbił popularnego eurodolara do max. 1,1251. Dodatkowym obciążeniem dla zielonej waluty stały się gorsze od oczekiwań dane z USA nt. inflacji PPI (2,2% r/r vs prognoza 2,4%) oraz liczby osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych (228 tys. vs prognoza 220 tys.).   ● [Korekta]   Zyski jena i straty walut EM ograniczyła wypowiedź Trumpa, który oznajmił, że porozumienie handlowe z Chinami jest wciąż możliwe, ale cła są "doskonałą alternatywą". Dodał także, że otrzymał piękny list od prezydenta Xi i pewnie wkrótce porozmawiają przez telefon. Jeszcze więcej optymizmu przyniosły dane nt. handlu zagranicznego USA, które pokazały najniższy od 5 lat deficyt w handlu z Chinami.
Przed nami
   ● [CPI USA]   W oczekiwaniu na konkluzje decydującej rundy amerykańsko-chińskich negocjacji handlowych, odbywających się w Waszyngtonie, poznamy kwietniowe dane dot. inflacji CPI za oceanem.   ● [Scenariusze]   Ew. wzrost dynamiki cen potwierdzi tezę stawianą przez większość polityków FED mówiącą, że czynniki ograniczające inflację są przejściowe, co zmniejszy oczekiwania ws. obniżki stóp procentowych w USA. W tym scenariuszu należy się liczyć ze wzrostem wartości dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1160), kosztem jego konkurentów z G10 z EM, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8500). Z kolei niższa dynamika amerykańskiego CPI może zachęcić inwestorów do powrotu do gry na obniżenie przedziału stóp funduszy federalnych jeszcze w tym roku. W tej sytuacji zielona waluta znajdzie się pod presją (punkt oporu EUR/USD: 1,1250), a uwolniony kapitał popłynie do Europy, w tym do Polski (punkty wparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,8000).   ● [Inne wydarzenia]   Warto również pamiętać o dzisiejszych wystąpieniach polityków ECB (Sabine Lautenschläger, Francoisa Villeroy'a i Benoita Coeuré) oraz FED (Lael Brainard, Raphaela Bostica i Johna Williamsa), którzy mogą skomentować bieżącą sytuację.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.