ZEW: niemiecka gospodarka spowolni

(środa, 15-05, 8:00)ZEW: Analitycy i inwestorzy instytucjonalni po raz pierwszy od X'18 oczekują spadku PKB Niemiec.
Kurs EUR/PLN najwyżej od 8 marca.
Arabia Saudyjska: nastąpił atak dronów na stacje pomp należące do koncernu naftowego Aramco.
Trump: rozmowy handlowe z Chinami nie upadły.
Kalendarz Eko: PKB PL i EZ w I kw. oraz amerykańska sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa.
 
Za nami
   ●
[ZEW]   Wczorajsza wiadomość o pierwszym od października spadku oczekiwań inwestorów i analityków dot. wzrostu gospodarczego w Niemczech pokazała ich rosnące obawy o negatywny wpływ konfliktu handlowego USA-Chiny na niemiecki PKB. W maju indeks ZEW spadł z 3,1 pkt (w kwietniu) do -2,1 pkt (wobec oczekiwanych 5 pkt). W opinii prezesa instytutu Achima Wambacha ostatnie wydarzenia na linii Waszyngton-Pekin „zwiększyły niepewność dla niemieckiego eksportu, kluczowego czynnika wzrostu gospodarczego”. Dodatkowym powodem do zmartwienia dla inwestorów na Starym Kontynencie była wypowiedź wicepremiera Włoch. Matteo Salvini oznajmił, że jego rząd jest gotów złamać unijne reguły fiskalne, aby zmniejszyć bezrobocie.   ● [EUR, PLN]   Niepokojące informacje z 1-ej i 3-ej co do wielkości gospodarek strefy euro (EZ) przełożyły się na spadek wyceny wspólnej waluty (EUR/USD min. 1,1201) oraz jej peryferyjnych sąsiadów. Podczas porannej sesji wśród przegranych znalazł się złoty. W kulminacyjnym momencie kurs EUR/PLN wzbił się do poziomu 4,3113, nienotowanego od 8 marca. W tym czasie rynek USD/PLN wzrósł maksymalnie do pułapu 3,8479. Straty PLN i innych walut EU ograniczył wyższy od oczekiwań wynik subindeksu ZEW dot. bieżącej sytuacji (8,2 pkt vs prognoza 6,2 pkt) oraz mniejszy niż zakładano spadek produkcji przemysłowej w EZ (-0,6% r/r vs prognoza -0,8%).   ● [Ropa, giełdy, juan]   Po południu wsparciem dla złotego i walut rynków wschodzących była także zwyżkująca ropa (Brent: +1,44% do 71,24 USD/bbl; Crude: +1,21% do 61,78 USD/bbl), której cena wzrosła po doniesieniach o atakach dronów na stacje pomp, należące do saudyjskiego koncernu naftowego Aramco. Podobny wpływ na rynki wschodzące miała wypowiedź Trumpa, który podkreślił, że rozmowy handlowe z Chinami „nie upadły”. Słowa amerykańskiego prezydenta wywołały korektę ostatnich spadków na giełdach (DAX: +0,97%, DJIA: +0,82%) oraz przerwały serię sześciu kolejnych sesji spadkowych juana. Zakres odbicia waluty Państwa Środka był jednak ograniczony przez news agencji Associated Press o sporządzeniu przez biuro przedstawiciela ds. handlu USA (USTR), listy chińskich towarów o wartości 300 miliardów dolarów, na które mogą zostać nałożone wyższe cła w przypadku dalszej eskalacji wojny handlowej dwóch mocarstw.
Przed nami
   ● [PL]   Śledząc rozwój wydarzeń wokół konfliktu na linii Pekin-Waszyngton, nie można zapomnieć o nowych danych makro. Już o godzinie 10:00 GUS ogłosi wstępny wynik PKB w I kwartale oraz finalną wartość kwietniowego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Gracze z rynku PLN nie mogą także przegapić dzisiejszej decyzji polskiej Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych NBP. Rynek nie oczekuje żadnych zmian w polityce monetarnej Narodowego Banku Polskiego. Na wszelki wypadek warto zwrócić uwagę na konferencję Adama Glapińskiego (o g. 16:00), na której prezes może skomentować ostatni skok inflacji i bieżące wyniki makro.   ● [EZ, USA]   Na rynkach zagranicznych wyczekiwane są także dane nt. wzrostu gospodarczego Eurolandu w I kw. (zrewidowane, prognoza 1,2 r/r) oraz amerykańskiej sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w kwietniu (prognozowane odpowiednio na 0,2% m/m i 0% m/m). Z dużym prawdopodobieństwem zwycięzcę sesji na rynku EUR/USD wskażą dane lepsze od prognoz (punkt wsparcia: 1,1200, punkt oporu: 1,1270). Spośród pozostałych informacji z gospodarki amerykańskiej na uwagę zasługują także indeksy: NY Empire State (pierwszy regionalny wskaźnik FED dot. produkcji w maju) i NAHB (obrazuje nastroje na rynku nieruchomości). Poza tym amerykańska agencja EIA opublikuje cotygodniowy raport o zmianie zapasów paliw w USA, który w ostatnich tygodniach dostarczył sporo niespodzianek i wywołał żywiołową reakcję rynków.   ● [Scenariusze dla PLN]   Nasi importerzy będą trzymać kciuki za: dobre wyniki z EU i gorsze z USA, optymistyczną wypowiedź prezesa NBP, spadek zapasów ropy za oceanem, a przede wszystkim za zmniejszenie napięcia handlowego pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,8100). Odwrotna kombinacja będzie sprzyjać polskim eksporterom (punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,8500).

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.