May pechowy dla May

(czwartek, 23-05, 8:00)
 
NYT: Trump rozważa rozszerzenie tzw. czarnej listy o kolejne chińskie firmy.
Kurs GBP/PLN najniżej od 5 lutego.
Bullard z FOMC: FED może być zmuszony do obniżenia celu krótkoterminowej stopy procentowej.
EIA: zapasy ropy w USA osiągnęły najwyższy poziom od lipca 2017.
Kalendarz Eko: PMI w EU i USA, niemiecki indeks IFO, sprzedaż detaliczna w PL, protokół ECB oraz początek wyborów do PE.

Za nami
   ● [USA-Chiny cd.]   Wczorajszy news The New York Times o rozważaniu przez Trumpa rozszerzenia tzw. „czarnej listy” o kolejne chińskie firmy, zwiększył obawy inwestorów przed zimną wojną technologiczną pomiędzy USA a Chinami. Według przecieków NYT (a nie Bloomberga jak omyłkowo napisaliśmy w naszym wczorajszym Alercie FX), w gronie najbardziej zagrożonych firm zza Wielkiego Muru znajdują się Hikvision i Dahua, czyli najwięksi na świecie dostawcy rozwiązań i urządzeń do monitoringu wizyjnego. Ta wiadomość wyprowadziła z równowagi juana (USD/CNH max. 6,9414).   ● [UK]   Podobny los spotkał funta (min.: GBP/USD 1,2632, GBP/PLN 4,8702 tj. najniżej od 5 lutego). Szterling topniał w oczach po tym jak wielu wpływowych brytyjskich polityków (m.in. Boris Johnson, Jeremy Corbyn czy Margaret Beckett) zapowiedziało, że zagłosują przeciw nowej wersji ustawy dotyczącej umowy rozwodowej (zawierającej zapis ws. powtórnego referendum), co zrodziło spekulacje o rezygnacji premier May.   ● [PLN]   W pierwszych godzinach wczorajszej sesji tracił również złoty (max. EUR/PLN 4,3114, USD/PLN 3,8668), dla którego dodatkowym obciążeniem była gołębia deklaracja prezesa NBP. Adam Glapiński spodziewa się, że do końca jego kadencji, czyli jeszcze przez trzy lata, poziom stóp procentowych NBP pozostanie niezmieniony. Pozycji naszej waluty skutecznie bronił wyższy od oczekiwań wynik polskiej produkcji przemysłowej w kwietniu (9,2% r/r vs prognoza 9,1%).   ● [FED]   W sukurs PLN (i innym walutom z EM i EU) przyszła także ostrożna wypowiedź prezesa oddziału FED z St. Louis Jamesa Bullarda (z prawem głosu w FOMC do końca roku), zniechęcająca do dolara (EUR/USD max. 1,1180). Polityk wyraził opinię, że amerykański bank centralny może być zmuszony do obniżenia celu krótkoterminowej stopy procentowej, jeśli inflacja nie wzrośnie zgodnie z prognozami Banku. Opublikowany wczoraj wieczorem protokół z ostatniego posiedzenia FED pokazał, że większość członków Komitetu traktuje obecny spadek dynamiki cen jako przejściowy. Poza tym w FOMC panuje konsensus, że "cierpliwe podejście do ustalania docelowego przedziału stopy funduszy federalnych z dużym prawdopodobieństwem pozostanie właściwe przez pewien czas (...)" (nawet w przypadku ożywienia gospodarki). Straty zielonej waluty ograniczyło tąpnięcie cen ropy (Brent: -1,65% do 70,99 USD/bbl; Crude: -2,71% do 61,42 USD/bbl), po informacji agencji EIA o zaskakującym wzroście komercyjnych zapasów ropy w USA do najwyższego poziomu od lipca 2017 roku.  
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś uwaga inwestorów skupi się na wiadomościach z Europy. Już niebawem poznamy wstępne wyniki wskaźników wyprzedzających koniunktury dla sektorów przemysłu i usług Francji, Niemiec oraz całego Eurolandu. Następnie GUS ogłosi kwietniowe dane o sprzedaży detalicznej, a Instytut IFO poinformuje nas o nastrojach niemieckich przedsiębiorców w maju. Z kolei po południu Europejski Bank Centralny opublikuje protokół z ostatniego posiedzenia, na którym prezes Draghi podkreślił obawy o wzrost gospodarczy strefy euro. Wiele rynkowych emocji budzą również rozpoczynające się wybory do Parlamentu Europejskiego (dziś zagłosują Brytyjczycy i Holendrzy, jutro Irlandczycy i Czesi, w sobotę Słowacy i Łotysze, a w niedzielę pozostali obywatele krajów EU). Zdaniem politologów ich wynik przełoży się na obsadę kluczowych stanowisk w Unii, w tym fotela prezesa ECB (kadencja Draghi'ego wygasa w październiku 2019). Po południu nie zabraknie również nowych publikacji z gospodarki amerykańskiej. W kolejności chronologicznej poznamy: liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, wstępne wyniki indeksów PMI oraz dane o sprzedaży nowych domów.   ● [Scenariusze]   Najlepszą kombinacją dla euro (oraz złotego) byłyby: lepsze dane z EU i gorsze ze Stanów, optymistyczny protokół ECB i pro-integracyjny wynik wyborów do PE (punkt oporu EUR/USD: 1,1200; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2900, USD/PLN: 3,8300). Odwrotny splot wydarzeń będzie faworyzować konkurencyjnego dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1140; punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,8700).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.