Premier May chce nowego referendum ws. Brexitu

(środa, 22-05, 8:00)

Funt najtańszy wobec dolara od stycznia br.
Ambasador ChRL w EU: Chiny mogą się zemścić na USA za umieszczenie Huawei'a na czarnej liście.
OECD obniża swoją prognozę dotyczącą globalnego PKB.
UK: Premier May umożliwi deputowanym głosowanie nad wnioskiem o rozpisanie II referendum ws. Brexitu.
Kalendarz Eko: wystąpienie prezesa ECB, produkcja przemysłowa w PL oraz protokół FED.
 
Za nami
   ●
[GBP, PLN]   Pierwszoplanowym bohaterem wczorajszej sesji na rynku walutowym znów był funt. Po krótkiej przerwie szterling znalazł się ponownie pod polityczną presją spowodowaną zapowiedzią Jacoba Rees-Mogg'a (lidera eurosceptycznej frakcji Torysów) utrzymania braku poparcia dla umowy rozwodowej wynegocjowanej przez premier May z Unią. Czwarte [i prawdopodobnie ostatnie] głosowanie parlamentu brytyjskiego w tej sprawie odbędzie się na początku czerwca. Obawy przed twardym Brexitem zepchnęły kurs GBP/USD do najniższego poziomu od stycznia (min. 1,2689), a ten pociągnął za sobą rynek EUR/USD (min. 1,1142 tj. najniżej od 3 maja). W defensywie znalazły się także waluty CEE, w tym złoty (max. EUR/PLN 4,3101, USD/PLN 3,8672).   ● [OECD]   To właśnie niepewność dotycząca przebiegu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii była jednym z powodów, przez które Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju ponownie obniżyła swoje oczekiwania dot. globalnego PKB w 2019 (z 3,3% do 3,2). Jednak według analityków OECD „głównym czynnikiem, który ma negatywny wpływ na światową gospodarkę są napięcia handlowe”. W tej kwestii niepokoić mogła wczorajsza wypowiedź ambasadora Chin w Unii Europejskiej. Zhang Ming oznajmił, że jego kraj może się "zemścić" na Stanach Zjednoczonych za umieszczenie Huawei'a na czarnej liście. Jego słowa padły mimo tego, że w poniedziałek wieczorem Departament Handlu USA przyznał niektórym amerykańskim firmom i ich klientom 90-dniową „dyspensę” na korzystanie ze sprzętu chińskiego giganta.   ● [GBP cz. II]   Straty funta i euro zredukował news Bloomberga o nowej propozycji umowy rozwodowej przygotowanej przez Theresę May dla brytyjskich parlamentarzystów. Wkrótce potem podczas wystąpienia w Pałacu Westminsterskim pani premier oznajmiła, że umożliwi deputowanym głosowanie nad wnioskiem o rozpisanie drugiego referendum ws. Brexitu (GBP/USD max. 1,2783). Uzależniła to jednak od zaakceptowania przez Izbę Gmin proponowanego przez nią projektu umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wsparciem dla walut EU była także informacja o niższej od oczekiwań sprzedaży domów na rynku wtórnym za oceanem w kwietniu (5,19 mln vs prognoza 5,33 mln), która ograniczyła apetyt na dolara.
Przed nami
   ● [FED]   Największe zainteresowanie na rynkach globalnych budzi dziś publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Banku Rezerwy Federalnej (o g. 20:00). W jego treści inwestorzy będą doszukiwać się powodów, które skłoniły polityków FOMC do zajęcia neutralnego stanowiska monetarnego. Warto zauważyć, że od tego czasu znacznie wzrosły napięcia handlowe pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem, co zwiększyło obawy o wzrost gospodarczy na świecie oraz oczekiwania ws. obniżki amerykańskich stóp w najbliższych miesiącach.   ● [Scenariusze]   Przewaga ostrożnych akcentów w dokumencie FED będzie szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,1200; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2900, USD/PLN: 3,8300). Z kolei dominacja neutralnych (lub optymistycznych) powinna zagrać na jego korzyść (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1140; punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,8700).   ● [Pozostałe wydarzenia]   Gracze z rynku PLN nie mogą także przegapić dzisiejszych danych GUS o produkcji przemysłowej w kwietniu. Analitycy oczekują jej w wzrostu z 5,6% do 9,1%. Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto także śledzić wystąpienia polityków ECB (w tym prezesa Mario Draghi'ego) oraz publikacje brytyjskiej inflacji i raportu amerykańskiej agencji EIA o zmianie zapasów paliw.
 
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.