Sygnały ostrzegawcze z niemieckiego rynku pracy

(czwartek, 30-05, 8:00)

Niemcy stopa bezrobocia wzrosła po raz pierwszy od XI' 2013.
KE wysłała do Rzymu oficjalną prośbę o wyjaśnienie pogarszającej się sytuacji w finansach publicznych.
Rynek długu: rentowność 10-letnich bundów (DE) osiągnęła najniższy poziom od VII' 2016.
Kalendarz Eko: zrewidowany PKB USA za I kw, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach oraz PMI dla Chin. 

 

Za nami
   ● [DE]   Z pozoru mniej istotne publikacje z niemieckiego rynku pracy dostarczyły wczoraj inwestorom kolejnych dowodów, potwierdzających wyraźne spowolnienie największej gospodarki europejskiej. Jak poinformował Bundesbank stopa bezrobocia zwiększyła się w Niemczech po raz pierwszy od listopada 2013 (z 4,9% w IV do 5% w V). Na domiar złego liczba bezrobotnych wzrosła najbardziej od dekady (+ 60 tys.).   [KE-IT]   Pesymistyczne przeczucia towarzyszyły korespondencji Komisji Europejskiej skierowanej do włoskiego rządu z oficjalną prośbą o wyjaśnienie pogarszającej się sytuacji publicznych finansów. List potwierdził ryzyko wszczęcia przez Komisję procedury dot. przekroczenia deficytu handlowego.   [EUR, PLN]   Na te wiadomości negatywnie zareagowało euro (EUR/USD min. 1,1124) oraz jego peryferyjni alianci, w tym złoty (max. EUR/PLN 4,3040, USD/PLN 3,8635).   [Ropa, Giełdy]   Dodatkowym obciążeniem dla PLN (i innych walut EM) była taniejąca ropa (Brent: -1,16% do 67,87 USD/bbl; Crude: -0,56% do 58,81 USD/bbl). Ceny czarnego złota spadły z powodu obaw przed negatywnym wpływem wojny handlowej USA-Chiny na globalną gospodarkę. Z tych samych pobudek wyprzedawane były akcje (DAX: -1,57%, DJIA: -0,87%).   [Jen, frank, dolar, obligacje]    Jednocześnie drożały bezpieczne aktywa. Na rynku FX prym wiodły: japoński jen (USD/JPY min. 109,21), szwajcarski frank (USD/CHF min. 1,0052) oraz dolar (GBP/USD min. 1,2618). Z kolei na rynku długu największym zainteresowaniem cieszyły się papiery skarbowe USA (np. 10-letnie min. 2,213%) oraz Niemiec. Rentowność 10-letnich bundów osiągnęła wczoraj najniższy poziom od lipca 2016 (-0,179%).
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   W ciągu najbliższych 24 godzin inwestorzy otrzymają nową porcję ważnych danych makroekonomicznych z USA i Chin. O godzinie 14:30 amerykański Departament Handlu ogłosi zrewidowany wynik PKB w I kwartale. Równocześnie poznamy także liczbę nowych osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek w Stanach. Z kolei jutro nad ranem (tj. o g. 3:00) Chińska Federacja Logistyki i Zaopatrzenia (CFLP) opublikuje majowe dane nt. aktywności w sektorach przemysłu i usług (PMI).   ● [Scenariusze]   Ewentualne gorsze wyniki z obu stron Pacyfiku zwiększą obawy, że wojna handlowa pomiędzy USA a Chinami może doprowadzić do globalnej recesji, co ponownie skieruje kapitał w stronę bezpiecznych przystani (punkt wsparcia EUR/USD 1,1120; punkty oporu EUR/PLN 4,3200, USD/PLN 3,8800) . Z drugiej strony lepsze dane przywrócą apetyt na ryzyko, co będzie faworyzować złotego (punkty wsparcia EUR/PLN 4,2800, USD/PLN 3,8200, punkt oporu EUR/USD 1,1215).   ● [EIA, FED]   W międzyczasie warto także zwrócić uwagę na raport agencji EIA o zmianie zapasów paliw w USA oraz wystąpienie wiceprezesa FED Richarda Claridy.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.