Trump i OPEC dolewają ropy do ognia

(wtorek, 21-05, 8:00)


Saudyjski minister energetyki: OPEC oraz jego sojusznicy są zgodni ws. dalszego ograniczania produkcji ropy.
Google (USA) potwierdziło zawieszenie współpracy z Huawei'em (Chiny).
Reuters: Ludowy Bank Chin stanie w obronie juana przy poziomie 7,0000 USD/CNH.
Łon z RPP: kolejnym ruchem Rady powinna być obniżka stóp procentowych NBP.
Kalendarz Eko: wystąpienia polityków ECB, FED oraz dane nt. sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA.

Za nami
W poniedziałek serwisy ekonomiczne zdominowały wiadomości dot. konfliktu handlowego pomiędzy USA a Chinami oraz wydobycia ropy.   ●
[Ropa]   Cena czarnego złota skoczyła do góry (Crude: +0,72% do 63,21 USD/bbl) po tym jak saudyjski minister energetyki Khalid al-Falih powiedział, że OPEC oraz ich sojusznicy są zgodni ws. dalszego ograniczania produkcji. Nastroje na rynku naftowym determinował także wzrost napięcia na linii Waszyngton -Teheran. Donald Trump napisał na Twitterze, że jeśli Iran nadal będzie wysuwać pogróżki pod adresem USA to będzie to jego koniec.   ● [USA-Chiny cd.]   Powodów do niepokoju dostarczyły także nowe informacje z frontu amerykańsko-chińskiej wojny handlowej. Reuters podał, że spółka-matka Google (Alphabet) potwierdziła zawieszenie współpracy z Huawei'em. Według agencji, gigant z Państwa Środka traci niemal natychmiast dostęp do aktualizacji mobilnego systemu operacyjnego Android. Jakby jego problemów było mało Bloomberg doniósł o zerwaniu współpracy z Huawei'em przez amerykańskich producentów mikroprocesorów: Intel Corp i Qualcomm. W tej atmosferze trudno się dziwić spadkom cen akcji na globalnych giełdach (DAX: -1,61%; NASDAQ: -1,46%), a niechlubny prym wiodły spółki z sektora technologicznego (np. Apple: -3,13%).   ● [Juan, złoty]   Mimo niesprzyjających okoliczności, wczorajszy dzień na plusie zakończył chiński juan (USD/CNH min. 6,9243). Na jego wycenę pozytywnie oddziaływały przecieki Reutersa z Ludowego Banku Chin. Wg źródeł agencji, PBoC stanie w obronie juana przy poziomie 7,0000 USD/CNH. Stabilizacja notowań chińskiej waluty oraz zwyżkujące ceny ropy pomogły złotemu (min. EUR/PLN 4,2961, USD/PLN 3,8460). Natomiast zyski naszej waluty ograniczył gołębi komentarz Eryka Łona z RPP, który powtórzył że kolejnym ruchem Rady powinna być obniżka stóp procentowych w Polsce. Podobny efekt wywołał neutralny ton wypowiedzi prezesa FED Jerome'a Powella, który ustabilizował dolara na poziomie wsparcia 1,1150 EUR.
Przed nami
   ● [ECB]   W kontekście trwającej gry na obniżkę stóp procentowych w Eurolandzie, wynikającej z ostatnich gorszych danych z gospodarki europejskiej oraz złagodzenia retoryki przez FED, dziś na szczególną uwagę zasługują wystąpienia polityków ECB (wiceprezesa Luisa de Guindosa i członka zarządu Pentti Hakkarainena). Aktualnie kontrakty terminowe wskazują na 40% prawdopodobieństwo cięcia stóp przez Europejski Bank Centralny do końca I kwartału 2020.   ● [Scenariusze dla EUR, PLN]   Wzrost oczekiwań ws. realizacji takiego scenariusza będzie szkodzić euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1140). W przypadku walut regionu Europy Środkowo Wschodniej reakcja inwestorów nie jest taka oczywista. Z jednej strony grozi im odpływ kapitału spowodowany ryzykiem dalszego pogorszenia perspektyw gospodarczych w strefie euro (punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,8700). Z drugiej możliwa będzie gra na wzrost różnicy w stopach procentowych ECB vs. CEE, która będzie im sprzyjać (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,8200).   ● [FED]   Gołębie przeczucia inwestorów dotyczą także polityki amerykańskiego banku centralnego. Pod tym kątem warto śledzić dzisiejsze wypowiedzi polityków FED (aktualnie z prawem do głosowania): prezesa oddziału z Chicago Charlesa Evansa i prezesa oddziału z Bostonu Erica Rosengrena. W międzyczasie poznamy także kwietniowe dane nt. sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA.   ● [Scenariusze dla USD]   Gorsze wyniki z amerykańskiego rynku nieruchomości w połączeniu z ostrożnym przekazem z Rezerwy Federalnej będą sprzyjać realizacji dolarowych zysków z korzyścią dla EUR (punkt oporu 1,1200) i EM (w tym PLN).
 
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.