Eko-recepta USA na wirusa: luźna polityka pieniężna + ekspansja fiskalna + słaby dolar

(poniedziałek, 30-03, 8:00)


Dolar ma za sobą najgorszy tydzień od 2009 roku.
USA: w marcu nastroje amerykańskich konsumentów pogorszyły się (m/m) najbardziej od października 2008.
Agencja Fitch obniżyła rating Wielkiej Brytanii z AA do AA-.
Ceny ropy są najniższe od 18 lat.
Koronawirus w Polsce: 1905 osób zarażonych, 26 ofiar śmiertelnych.
Kalendarz Eko: wskaźnik nastrojów w gospodarce strefy euro oraz amerykański indeks Dallas FED dla przemysłu. 
 
Za nami
   ●
[USD]   Statystycznie amerykańska waluta ma za sobą najgorszy tydzień od marca 2009 roku. Na przestrzeni ostatnich pięciu dni indeks dolara spadł aż o 3,9%. Wg analityków Reutersa deprecjacja zielonej waluty jest oznaką tego, że bankom centralnym udało się złagodzić presję na rynku pieniężnym. Warto też zauważyć, że nie bez znaczenia były bezprecedensowe wydarzenia jakie rozgrywały się za oceanem w ubiegłym tygodniu: gwałtowna ekspansja koronawirusa i wzrost liczby ofiar (USA stały się największym ogniskiem SARS-CoV-2 na świecie) oraz uruchomienie nielimitowanego skupu aktywów przez FED i uchwalenie przez Kongres astronomicznego programu pomocy dla gospodarki amerykańskiej (który drastycznie zwiększy zadłużenie Stanów Zjednoczonych). Stąd dwa tygodnie po tym, jak z powodu pandemii inwestorzy masowo kupowali główną walutę rezerwową świata, część z nich zdecydowała się na jej sprzedaż. W piątek straty dolara pogłębiła wiadomość o największym od października 2008 miesięcznym pogorszeniu nastrojów konsumentów amerykańskich. W marcu indeks Uniwersytetu Michigan stopniał aż o 11,9 pkt (z 101 pkt w lutym do 89,1 pkt i jest to najniższy wynik od października 2016).   ● [PLN]   W obliczu postępującej pandemii, złoty jak zahipnotyzowany poruszał się w ślad za rynkiem bazowym EUR/USD. Zwyżka notowań tego kursu (max. 1,1148) spowodowała spadek notowań polskiej waluty w stosunku do euro (EUR/PLN max. 4,5498) oraz wzrost jej wartości w relacji do dolara (USD/PLN min. 4,0658).   ● [Fitch]   Już po zamknięciu rynku hurtowego w Nowym Jorku poznaliśmy decyzje agencji Fitch, która utrzymała rating Polski na dotychczasowym poziomie (A- z perspektywą stabilną). W ocenie jej analityków Polska „powinna być stosunkowo odporna na szok związany z pandemią COVID-19 w porównaniu do innych krajów, dzięki zdywersyfikowanej, lecz stosunkowo zamkniętej gospodarce, umiarkowanemu sektorowi turystycznemu, statusowi importera netto energii, elastycznemu kursowi walutowemu, rachunkowi obrotów bieżących bliskiemu równowagi oraz pewnej przestrzeni fiskalnej, pozwalającej zaabsorbować środki ekspansji fiskalnej”. Dla porównania w dużo ciemniejszych barwach analitycy Fitch widzą przyszłość gospodarki Wielkiej Brytanii, której obniżyli rating z AA do AA-.
Przed nami
   ● [EZ]   Dziś sprawdzimy jak podczas pandemii kształtują się nastroje w gospodarce Eurolandu. Źródłem informacji w tej sprawie będą dane Komisji Europejskiej, która o godzinie 11:00 opublikuje najnowsze (tj. marcowe) wartości indeksów, prognozujących kierunek rozwoju gospodarczego strefy euro. Możliwe znaczne pogorszenie jej perspektyw ekonomicznych będzie szkodzić euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0950) oraz jego sąsiadom z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,1400).   [USA]   Z kolei po południu zobaczymy jak radzi sobie sektor przemysłu w Dallas. Wiedzy w tej sprawie dostarczy nam indeks przygotowany przez regionalny oddział FED. Negatywne sygnały makro z rejonu Teksasu zwiększą obawy o sytuację ekonomiczną w Stanach Zjednoczonych, co będzie niekorzystnie rzutować na wartość dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1150). Realizacja takiego scenariusza umożliwi złotemu dalsze odbicie (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,0600).   ● [Eko tydzień]   Wśród najważniejszych wydarzeń ekonomicznych przypadających w dalszej części tygodnia, największe emocje budzą podsumowujące marzec publikacje finalnych wyników indeksów PMI, ISM dla EU i USA oraz raport amerykańskiego Departamentu Pracy. Z pola widzenia nie można tracić nowych informacji nt. sytuacji epidemiologicznej na świecie. Wg najnowszych danych łącznie odnotowano już ponad 723 tysięcy przypadków zachorowań na koronawiursa. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa w USA prezydent Trump rozszerzył wczoraj federalne wytyczne, zalecające obywatelom pozostawanie w domu i z dala od siebie przez kolejne 30 dni (do 30 kwietnia br).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.