Misja ratunkowa cd. (KE, Trump, FED)

(poniedziałek, 16-03, 8:00)

FED dokonał kolejnej „ratunkowej” obniżki stóp procentowych w USA (o 100 p.b.) oraz uruchomił program QE.
Glapiński (NBP) będę proponował Radzie Polityki Pieniężnej obniżenie stóp procentowych.
Koronawirus w Polsce: 125 osób zarażonych, 3 ofiary śmiertelne.
Chiny odnotowały drastyczny spadek produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w styczniu i w lutym.
Kalendarz Eko: amerykański indeks NY Empire State. 
 
Za nami
Po czwartkowym trzęsieniu ziemi na rynkach (wywołanym wstrzemięźliwą reakcją ECB na wyzwania gospodarki europejskiej, związane z szerzącą się epidemią koronawirusa), w piątek w sukurs inwestorom przyszły inne banki centralne oraz administracja Unii Europejskiej i USA.   ● [EU]   Komisja Europejska zadeklarowała gotowość zawieszenia reguły fiskalnej oraz wsparcie finansowe dla krajów Unii w kwocie 37 mld EUR. Jeszcze śmielsze propozycje padły z ust niemieckiego ministra finansów, który zapowiedział, że jego rząd jest gotów udzielić nieograniczonej pomocy rodzimym firmom.   ● [USA]   Zagrożenie na serio potraktował prezydent Trump, który wprowadził stan nadzwyczajny na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Jego ogłoszenie niesie za sobą uruchomienie większych funduszy federalnych na walkę z wirusem (ok 50 mld USD). Stanowcze działanie Białego Domu sprawiło, że amerykańskie indeksy giełdowe zredukowały straty z czwartku, notując przy tym najlepszą sesję od października 2008 roku (DJIA: +9,36%, S&P: +9,29%). Z kolei monetarne wsparcie nadeszło od banków centralnych Norwegii oraz Kanady, które dokonały „awaryjnych” obniżek stóp procentowych o 50 p.b.   ● [FED]   Na jeszcze bardziej odważny ruch zdecydowała się wczoraj wieczorem amerykańska Rezerwa Federalna, która już po raz drugi w tym miesiącu ścięła stopy procentowe, tym razem aż o 100 p.b. (do przedziału 0,0% - 0,25%). Ponadto FED zapowiedział uruchomienie programu skupu aktywów (QE) o wartości 700 mld USD. Decyzje amerykańskiego banku centralnego doprowadziły m.in. do odwrócenia trendu umocnienia dolara (EUR/USD max. 1,1200, USD/PLN min. 3,9024).   ● [RPP]   Do gołębiego chóru banków centralnych może wkrótce dołączyć nasz Narodowy Bank Polski. Prezes Adam Glapiński zapowiedział w piątek, że będzie proponował Radzie Polityki Pieniężnej obniżenie referencyjnych stóp procentowych Banku. Z piątkowych komentarzy pozostałych (9) polityków RPP wynika, że wniosek może mieć wystarczające poparcie. Czterech z nich (Cezary Kochalski, Rafał Sura, Eryk Łon i Jerzy Żyżyński) nie wykluczyło jego poparcia. Zgodnie z art. 16 ustawy o NBP, ustalenia Rady przyjmowane są większością głosów, a w przypadku równej liczby głosów rozstrzygający jest głos przewodniczącego RPP. Negatywne wrażenia po czwartkowej konferencji Lagarde próbował także zatrzeć główny ekonomista ECB Philip Lane, który oświadczył, że powiększające się spready na rynku obligacji mogą skłonić Bank do działania. Wypowiedzi Glapińskiego oraz Lane’a równoważyły popyt i podaż na rynku EUR/PLN (4,3516-4,3933).
Przed nami
   ● [Scenariusze]   Dziś inwestorzy mają do wyboru czy zdyskontować wczorajszą decyzję FED czy też bardziej zareagować na szybkie tempo nowych zachorowań na koronawirusa w EU i fatalne dane z Chin nt. produkcji przemysłowej (-13,5%) i sprzedaży detalicznej (-20,5%). W przypadku realizacji pierwszego scenariusza trzeba się liczyć ze spadkiem wyceny niemal zerowo oprocentowanego dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1200) i wzrostem notowań walut rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 3,8900). W drugim scenariuszu (realizowanym podczas sesji giełdowej w Azji) należy się spodziewać tańszego złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 3,9700).   [USA]   Po południu uwaga inwestorów przeniesie się do Stanów Zjednoczonych, gdzie zostanie opublikowany wynik indeksu NY Empire State. Z racji tego, że jest to pierwszy regionalny wskaźnik FED dot. produkcji w marcu (czyli okresie, w którym epidemia rozprzestrzeniła się w Stanach), będzie traktowany jako zwiastun potencjalnych szkód spowodowanych przez koronawirusa w gospodarce USA. W obecnych warunkach wynik wyższy od prognoz (tj. 4,4 pkt) może przywrócić prym dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1050).   ● [Eko-hit tygodnia]   W tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym będzie posiedzenie Banku Rezerwy Federalnej (wtorek-środa), po którym poznamy najnowsze prognozy dot. wzrostu gospodarczego w USA oraz projekcje stóp FED. Niewykluczone są także kolejne działania luzujące amerykańską politykę pieniężną. Podczas wczorajszej telekonferencji prezes FED Jerome Powell oznajmił, że Bank ma jeszcze „sporo możliwości” w zanadrzu.
 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.
Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.