Źle się dzieje w Państwie Środka

(poniedziałek, 02-03, 8:00)

Chiny: aktywność w sektorach przemysłu i usług (wg CFLP) osiągnęła w lutym najniższy poziom w historii.
Powell: Bank Rezerwy Federalnej użyje swoich narzędzi i podejmie właściwe działania w celu wspierania gospodarki.
Kurs CHF/PLN najwyżej od stycznia 2017.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu EU i USA. 
 
Za nami
Mamy za sobą jeden z najbardziej burzliwych tygodni na rynkach finansowych w XXI wieku. A wszystko za sprawą zagrożenia pandemią koronawirusa.   ● [Ropa, giełdy, obligacje]   W ostatnich pięciu dniach na rynkach paliw oraz akcji odnotowano największe spadki od czasu kryzysu wywołanego upadkiem banku Lehman Brothers w 2008 roku. Niektóre szacunki wskazują, że w ubiegłym tygodniu z giełd na całym świecie wyparowało 8 trylionów dolarów. Paniczne nastroje odzwierciedlał wskaźnik VIX (tzw. indeks strachu), który zanotował największy tygodniowy wzrost w historii. Inwestorzy szukali schronienia m.in. na rynku obligacji skarbowych USA. Rentowność dziesięciolatków spadła łącznie o 33 p.b., osiągając najniższy poziom w historii.   ● [FED, BoE]   Znacznemu obniżeniu oprocentowania amerykańskich papierów dłużnych wtórowały rosnące oczekiwania ws. cięcia stóp w USA. Furtkę do marcowej obniżki otworzył w piątek prezes FED Jerome Powell, który zadeklarował, że Bank użyje swoich narzędzi i podejmie właściwe działania w celu wspierania gospodarki. Podobną diagnozę sytuacji przedstawił w piątek odchodzący prezes Banku Anglii Mark Carney, który powiedział, że BoE będzie musiał wkrótce obniżyć swoje prognozy dot. wzrostu gospodarczego, rozbudzając spekulacje o bliskiej obniżce stóp na Wyspach.   ● [FX]   Perspektywa niższych stawek oprocentowania kredytów i depozytów w USA i UK deprecjonowała dolara (EUR/USD max. 1,1074) oraz funta (GBP/USD min. 1,2740). Na drugim biegunie znalazły się najbardziej bezpieczne waluty: frank (EUR/CHF min. 1,0590) oraz jen USD/JPY min. 107,29).   ● [PL]   Rynek PLN skopiował zmiany jakie zaszły w koszyku G10 (USD/PLN min. 3,9008, GBP/PLN min. 5,0017, EUR/PLN max. 4,3373, CHF/PLN max. 4,0886 tj. najwyżej stycznia 2017). Warszawska giełda oraz krajowy rynek długu także podążały za trendem na rynkach bazowych. W efekcie WIG20 ma za sobą trzeci najgorszy tydzień w historii, a dochodowość dziesięcioletnich polskich obligacji stopniała do rekordowo niskiego poziomu 1,653%.
Przed nami
   ●
[PMI]   Makroekonomiczny marzec rozpocznie się od publikacji wskaźników wyprzedzających przemysłu. Sobotnie oraz dzisiejsze poranne rekordowo pesymistyczne wyniki indeksu PMI dla Chin (w wersji oficjalnej i niezależnej) pokazały, że w lutym koronawirus niemal zahibernował chińską gospodarkę (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). Od początku sesji azjatyckiej kapitał płynie w stronę bezpiecznych obligacji amerykańskich, co rodzi pokusę sprzedaży walut rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,3400, USD/PLN: 3,9700). Z kolei szansą dla nich jest korekta wzrostowa na giełdach w Azji oraz odbicie cen ropy (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9000). O tym, czy ten trend utrzyma się podczas dzisiejszej sesji zadecydują dane PMI opublikowane w Europie. Wyniki niższe od prognoz zapewne pogorszą nastroje. Z kolei wyższe mogą zwiększyć przewagę euro (punkt oporu EUR/USD 1,1075). Materializacji drugiego scenariusza może sprzyjać fakt, że dane zostały zebrane przed ostatnią ekspansją wirusa na Starym Kontynencie.   ● [ISM]   Pod koniec naszej sesji dowiemy się także jak wyglądają perspektywy przemysłu amerykańskiego. Źródłami informacji na ten temat będą indeks PMI i jeszcze ważniejszy wskaźnik ISM. Nadzieją dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD 1,0920) mogą być jeszcze dobre wyniki regionalnych indeksów FED z Nowego Jorku, Filadelfii oraz Richmond.   ● [Wirus]   W międzyczasie trzeba obowiązkowo śledzić raporty epidemiologiczne nt. rozprzestrzeniania się koronawirusa na poszczególnych kontynentach. Po pierwszym przypadku wykrytym w Nigerii (najbardziej zaludnionym kraju w Afryce), Światowa Organizacja ostrzegła w piątek, że epidemia coraz bardziej rozszerza się, a wirus może dotrzeć do większości, „jeśli nie do wszystkich krajów” na świecie. W weekend pierwsze przypadki śmiertelne odnotowano w USA, Australii i Tajlandii, podczas gdy we Włoszech liczba zarażonych wzrosła ponad 50%. Dodatkowymi czynnikami ryzyka są także rozpoczynające się oficjalnie negocjacje handlowe EU-UK oraz wysokie napięcie wojskowe na linii Turcja-Rosja, w związku z ofensywą wojsk tureckich w Syrii.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.