Amerykańskie bezrobocie znacząco wzrośnie w II kwartale

(poniedziałek, 23-03, 8:00)


Muehleisen (MFW): ekspansyjne działania rządów oraz banków centralnych były podjęte na tyle szybko, że powinny pomóc globalnej gospodarce przetrwać szok związany z koronawirusem.
Wg Goldman Sachs liczba nowych bezrobotnych w USA wzrosła w poprzednim tygodniu o rekordowe 2,25 mln.
Bullard (FED): amerykańska stopa bezrobocia może wzrosnąć do 30% w II kwartale.
Włochy: rząd podjął decyzję o wstrzymaniu wszelkiej działalności produkcyjnej, która nie jest niezbędna.
Senat USA odrzucił propozycję pakietu stymulującego gospodarkę podczas pandemii.
Koronawirus w Polsce: 649 osób zarażonych, 7 ofiar śmiertelnych.

Za nami
   ● [PLN]   Końcówka tygodnia upłynęła na rynku walutowym pod znakiem korekty wzrostowej złotego (min. EUR/PLN 4,4860, USD/PLN 4,1752). Chwilę wytchnienia przyniosła polskiej walucie wiadomość o dużo wyższym niż zakładano wyniku krajowej sprzedaży detalicznej w lutym (9,6% r/r vs prognoza 5,9%).   ● [MFW]   Ponadto kojący wpływ na PLNa, jak również na pozostałe waluty EM, miała wypowiedź dyrektora departamentu Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Wg Martina Muehleisena ekspansyjne działania rządów oraz banków centralnych były podjęte na tyle szybko, że powinny pomóc globalnej gospodarce przetrwać szok związany z pandemią.   ● [USD]   Odbiciu walut rynków wschodzących sprzyjał także mniejszy popyt na dolara (EUR/USD min. 1,0637), który nawiasem mówiąc, ma za sobą najlepszy tydzień od października 2008. Do jeszcze większych zakupów zielonej waluty zniechęcały niepokojące informacje z Ohio (siódmy największy stan w USA; 3,5% populacji), gdzie w poprzednim tygodniu przybyło aż 139,5 tys. bezrobotnych. Z analizy wstępnych raportów z 30 stanów, przeprowadzonej przez bank Goldman Sachs wynika, że liczba nowych osób ubiegających się o zasiłek wzrosła za oceanem o rekordowe 2,25 mln (wobec średniej 220 tys. przed epidemią). Prezes oddziału FED z St. Louis James Bullard ostrzegł, że stopa bezrobocia może wzrosnąć do 30% w II kwartale.   ● [Giełdy, ropa]   Obawy o sytuację na amerykańskim rynku pracy oraz wprowadzenie stanu wyjątkowego w Nowym Jorku, wywołały kolejną wyprzedaż na Wall Street (DJIA: -4,55%). Jeszcze większe przeceny obserwowaliśmy w piątek na rynku naftowym. W jej apogeum ceny ropy Crude zniżkowały o ponad 20%, spadając poniżej granicy 20 USD za baryłkę.
Przed nami
   ● [Eko-tydzień]   Nowy tydzień przyniesie wiele wydarzeń ekonomicznych, które mogą rzucić więcej światła na skomplikowaną i niepewną sytuację makroekonomiczną na świecie, spowodowaną przez pandemię koronawirusa. I tak już jutro poznamy wstępne wartości marcowych indeksów PMI dla przemysłu i usług we Francji, w Niemczech, w całej strefie euro oraz w Wielkiej Brytanii i w USA, a także aktualny wynik przemysłowego indeksu publikowanego przez oddział FED z Richmond. Analitycy podają, że w sektorze produkcyjnym po obu stronach Atlantyku mamy do czynienia z największym przestojem w pracy fabryk od czasu II wojny światowej.   ● [Scenariusze]   Prognozy rynkowe poziomu PMI w poszczególnych krajach wskazują, że bardziej zainfekowana jest gospodarka europejska, co może z wyprzedzeniem oddziaływać na korzyść dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0635; punkty oporu EUR/PLN: 4,6200, USD/PLN: 4,2800). Odwrotne przekonanie będzie działać na konto walut EU (punkt oporu EUR/USD: 1,0830; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 4,1600). Wśród pozostałych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień (które swoim zakresem obejmują czas pandemii), znajdą się jeszcze dane nt. sprzedaży detalicznej w UK i cotygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach oraz wyniki indeksów, obrazujących poziom zaufania konsumentów we Francji, w Niemczech i w USA.   ● [Wirus]   W międzyczasie trzeba obowiązkowo śledzić raporty epidemiologiczne nt. ekspansji koronawirusa. Analitycy banku Wells Fargo ostrzegają, że w przypadku przyśpieszenia wzrostu nowych zachorowań, nad rynek nadejdzie kolejna burza. Czarne chmury może także ściągnąć sobotnia decyzja premiera Włoch Giuseppe Conte, o wstrzymaniu na całym terytorium kraju wszelkiej działalności produkcyjnej, która nie jest niezbędna. To kolejny radykalny krok włoskich władz, mający na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa. Negatywną reakcję może też wywołać wczorajsze odrzucenie przez amerykański Senat propozycji pakietu stymulującego gospodarkę (o wartości 1,4 biliona USD) podczas pandemii. Różnice między Republikanami a Demokratami dotyczą głównie kwot wypłat dla Amerykanów, szczegółów pomocy dla bezrobotnych i tego jak wesprzeć gubernatorów, szpitale oraz rodzimy przemysł. Obie strony deklarują, że trwają dalsze rozmowy.



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.