Zarażone giełdy i surowce

(poniedziałek, 09-03, 8:00)
 
Ceny ropy osiągnęły najniższy poziom od stycznia 2016.
Inwestorzy zakładają, że do kwietnia br. stopa FED znajdzie się w okolicy zera.
Barnier (KE): umowa handlowa pomiędzy Unią a UK jest nadal możliwa w tym roku.
Kalendarz Eko: wynik indeksu Sentix z Eurolandu. 
 
Za nami
W piątek wydarzenia na rynkach finansowych determinowały nasilające się obawy inwestorów przed pandemią oraz rosnące oczekiwania na kolejne obniżki stóp FED. Ryzyko globalnej epidemii wzrosło po tym jak liczba potwierdzonych przypadków zarażenia wirusem Covid-19 przebiła barierę 100 tysięcy.   ● [Ropa]   Pesymistyczne nastroje spotęgował sprzeciw Rosji wobec propozycji OPEC (dot. wprowadzenia ograniczeń produkcji ropy), który pogrążył ceny tego surowca do najniższego poziomu od stycznia 2016 (min. Brent: 31,28 USD/bbl; Crude: 27,35 USD/bbl). Brak porozumienia na linii OPEC-Rosja oznacza, że od kwietnia nafciarzy nie będą już obowiązywać żadne limity wydobycia, co może prowadzić do globalnej wojny cenowej na rynku naftowym. Wg doniesień Reutersa Arabia Saudyjska przygotowuje się do zwiększenia dziennego wydobycia do ponad 10 mln baryłek wobec 9,7 mln baryłek obecnie. Południowy kierunek obrały także indeksy giełdowe (DAX: -3,37%, WIG20: -3,18%, DJIA: -0,98%, NIKKEI: -5,07%). Postępujący wzrost awersji do ryzyka na świecie obrazował wskaźnik VIX (tzw. indeks strachu), który w piątek osiągnął najwyższy pułap od stycznia 2009 roku.   ● [Obligacje]   W tych okolicznościach inwestorzy dokonali masowych zakupów bezpiecznych obligacji skarbowych Niemiec (np. 10-letnie min. -0,863% tj. najniżej w historii) i przede wszystkim długu USA. Rentowność amerykańskich dziesięciolatków stopniała dziś rano do rekordowego poziomu 0,342%, co współgrało z rosnącymi oczekiwaniami rynku ws. głębszego luzowania polityki pieniężnej w Stanach. Gracze z rynku terminowego zakładają, że do kwietnia br. stopa funduszy federalnych znajdzie się w okolicy zera.   ● [FX]   Takie myślenie negatywnie przełożyło się na wartość dolara (EUR/USD max. 1,1495 tj. najwyżej od stycznia 2019), zaś pozytywnie na wycenę jego konkurentów z G10 i EM. Zyskiwał też złoty (min. EUR/PLN 4,2891, USD/PLN 3,7583), któremu sprzyjał brak widoków na obniżki stóp NBP w najbliższym czasie. Dodatkowym wsparciem dla PLNa i innych znaków płatniczych ze Starego Kontynentu były słowa Barniera z KE, o tym że umowa handlowa pomiędzy Unią a UK jest nadal możliwa w tym roku. Zyski walut EU i straty dolara ograniczały dobre dane z rynku pracy USA, które pokazały nadspodziewany wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w lutym (273 tys. vs prognoza 175 tys.).
Przed nami
   ● [Sentix]   Dziś zobaczymy jak kształtują się nastroje i poziom zaufania wśród inwestorów europejskich w obliczu epidemii szerzącej się na naszym kontynencie. Z powodu koronawirusa od dwóch tygodni sparaliżowane są Włochy, czyli trzecia co do wielkości gospodarka strefy euro. Komisja Europejska ostrzegła, że włoskiej gospodarce grozi recesja.   ● [Scenariusze]   W tych okolicznościach trzeba się liczyć z gwałtownym pogorszeniem europejskiego klimatu inwestycyjnego, co może się negatywnie odbić na wycenie euro (punkt wsparcia EUR/USD 1,1210) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,3400, USD/PLN: 3,8500). W przeciwnym razie waluty EU zyskają kolejnych zwolenników (punkt oporu EUR/USD 1,1500; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,7500). Zagrożeniem dla PLNa (i pozostałych walut EM) jest rozwój sytuacji na rynku ropy, gdzie dziś rano odnotowano największe spadki od czasu wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku.   ● [Eko-hit tygodnia, Wirus]   W rozpoczynającym się tygodniu najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym będzie czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, który może pójść drogą amerykańskiej Rezerwy Federalnej i obniżyć stopy procentowe aby wesprzeć gospodarkę strefy euro na polu walki z wirusem. Najnowszy bilans wirusa na świecie to 3639 ofiar śmiertelnych oraz ponad 106 tysięcy potwierdzonych osób zarażonych (w tym 11 w Polsce). Analitycy uważają, że ograniczenia w podróżach i zamykanie fabryk będzie wywierać presję na globalny wzrost, ale stopień spowolnienia jest trudny do oszacowania. Zamknięty w weekend kordonem sanitarnym region Lombardii i 14 włoskich miast, w których odnotowano najwyższą liczbę zakażeń koronawirusem, odpowiada za 33% PKB Włoch. Według wyliczeń niemieckiego Allianz’a epidemia i środki podejmowane przez rządy w celu jej powstrzymania mogą co kwartał zmniejszać globalną wymianę handlową o 320 mld USD, czyli o więcej niż wartość spornej wymiany handlowej USA z Chinami.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.