Kto da szybciej i więcej

(środa, 18-03, 8:00)
 

Rada Polityki Pieniężnej dokonała obniżki stóp NBP o 50 p.b.
ZEW: w marcu odnotowano rekordowy spadek nastrojów niemieckich analityków i inwestorów.
Kashkari (FED) ujemne stopy procentowe w USA są mało prawdopodobne.
Koronawirus w Polsce: 246 osób zarażonych, 5 ofiar śmiertelnych.
Kalendarz Eko: wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej z PL i zmiana zapasów paliw w USA. 
 
Za nami
   ● [RPP]   Do walki z ekonomicznymi skutkami pandemii włączył się wczoraj polski bank centralny. Z powodu pogorszenia perspektyw globalnej koniunktury Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu referencyjnej stopy procentowej o 50 p.b. (do 1%). Pod nóż poszła także stopa lombardowa (o 100 p.b. do 1,5%). W ten sposób zakończył się najdłuższy w najnowszej historii Polski okres bez zmiany stóp procentowych, który trwał 5 lat i 12 dni (od 5 marca 2015). Wg wczorajszej prognozy banku Morgan Stanley epidemia koronawirusa wyrządzi potężne szkody ekonomiczne nad Wisłą. Analitycy MS zakładają, że polska gospodarka skurczy się w tym roku o 3,6%.   ● [IFO]   Deprymująco na złotego (max. EUR/PLN 4,4972, USD/PLN 4,0896, CHF/PLN 4,2618) oddziaływała również informacja o drastycznym spadku nastrojów wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w zainfekowanych Niemczech. W marcu indeks ZEW runął o rekordowe 58,2 pkt (z 8,7 pkt w lutym do -49,5 pkt). To największy miesięczny spadek tego wskaźnika od czasu rozpoczęcia jego publikacji w 1991 roku, co odzwierciedla skalę paniki jaka objęła badanych (mimo daleko idących działań rządu Niemiec, które mają wesprzeć gospodarkę w walce z pandemią). W ten pesymistyczny obraz wpisało się ogłoszenie wczoraj przez prezesa Volkswagena (największego producenta aut w EU) wstrzymania produkcji w europejskich fabrykach na okres 2-3 tygodni. Naturalnym przegranym tych wiadomości było euro (EUR/USD min. 1,0955).   ● [USD, giełdy]   Z kolei na wartość konkurencyjnego dolara (GBP/USD min. 1,2018) pozytywny wpływ miała wypowiedź Neal'a Kashkari'ego z FED (z prawem głosu w FOMC do końca roku), który uważa, że ujemne stopy w USA są mało prawdopodobne. Amerykański bank centralny ogłosił za to wczoraj, że będzie bezpośrednio pożyczał pieniądze przedsiębiorstwom pod zastaw krótkoterminowych papierów dłużnych. Ponadto administracja Białego Domu poinformowała, że przygotowuje program pomocowy o wartości 1 biliona USD na walkę z pandemią. W Europie trochę otuchy przyniosła wiadomość agencji Bloomberga, która podała wczoraj, że kanclerz Niemiec Angela Merkel zgodziła się rozważyć propozycję emisji „wspólnego” długu strefy euro. Pomysł miał zgłosić premier Włoch podczas wideokonferencji unijnych przywódców. Na te działania pozytywnie zareagowały giełdy (DAX: +2,25, WIG20: +6,54%, DJIA: +5,20%).
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   W związku z tym, że niedzielne posiedzenie FEDu zastąpiło spotkanie zaplanowane na dziś, inwestorzy pozostają sfokusowani na scenariuszach pandemii i kreśleniu skali zniszczeń globalnej gospodarki. Na ten moment tracą na znaczeniu publikacje makro, które swoim zakresem obejmują czas przed wybuchem epidemii w Europie i USA. W tej sytuacji z przymrużeniem oka należy traktować dzisiejsze dane za luty o inflacji CPI w strefie euro, a także pozwoleń i rozpoczętych budów domów w USA. Idąc tym tropem jedyna warta odnotowania publikacja w dzisiejszej agendzie makroekonomicznej dotyczy koniunktury konsumenckiej w Polsce. Źródłem informacji na ten temat będzie wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), który poznamy o godzinie 10:00.   ● [Scenariusze dla PLN]   Niski wynik wzmocni trend wyprzedaży złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,0900), a wyższy da nadzieję na większą odporność Polski na skutki pandemii (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 4,0000). Los PLNa i innych walut EM będzie dodatkowo zależał od sytuacji na rynkach paliw i surowców naturalnych, które w obliczu groźby recesji oraz wojny cenowej mogą kontynuować trend spadkowy.   ● [USD]   W tych okolicznościach coraz bardziej optymistycznie przedstawia się sytuacja dolara. Wg niektórych analityków, po tym jak FED wystrzelał się z amunicji, amerykańska waluta ma otwartą przestrzeń do dalszych wzrostów. Technicznym ograniczeniem wahań na rynku EUR/USD są teraz punkty wsparcia: 1,0955 i oporu: 1,1055.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.