USA kontratakuje

(środa, 25-03, 8:00)


Biały Dom: jest porozumienie ws. pakietu stymulującego dla amerykańskiej gospodarki.
Uśrednione wyniki indeksów PMI dla EZ i USA spadły do najniższego poziomu od czasu rozpoczęcia ich publikacji w 1998.
Wall Street: Down Jones Industrial ma za sobą najlepszy dzień od 1933.
Koronawirus w Polsce: 901 osób zarażonych, 10 ofiar śmiertelnych.
Kalendarz Eko: IFO z DE (finalne), sprzedaż detaliczna z UK (wg CBI) oraz zamówienia w amerykańskim przemyśle. 
 
Za nami
   ● [PMI]   Opublikowane wczoraj wskaźniki wyprzedzające koniunktury sygnalizują, że strefa euro stoi w obliczu największego kryzysu gospodarczego w swojej historii. Łączony wskaźnik PMI dla przemysłu i usług EZ runął w marcu do 31,4 pkt (z 51,4 pkt w lutym), osiągając najniższy poziom od czasu powstania unii walutowej w 1999 roku. W komentarzu dot. wczorajszych danych, Williamson (główny ekonomista instytutu IHS Markit) napisał, że z powodu pandemii koronawirusa „aktywność przedsiębiorstw w strefie euro załamała się w marcu w skali przekraczającej nawet to, co widzieliśmy podczas apogeum globalnego kryzysu finansowego”.   ● [EUR, USD]   Ponure perspektywy ekonomiczne dla strefy euro zmniejszyły zainteresowanie wspólną walutą. Drogę do spadku kursu EUR/USD (min. 1,0746) utorował mniej katastrofalny anty-rekord amerykańskiego PMIa (uśredniony indeks: 40,5 pkt – również najniższy w historii). Wsparciem dla dolara były prorocze słowa Nancy Pelosi (speakera Kongresu z Partii Demokratycznej) o bliskim porozumieniu amerykańskiego Senatu i Białego Domu ws. pakietu pomocowego dla gospodarki USA.   ● [Giełdy, EM, NOK]   Nadzieje na polityczny kompromis w Stanach Zjednoczonych (który osiągnięto dziś w nocy) podbudowały giełdy (DAX: +10,98%, DJIA: +11,37% - największy dzienny wzrost od 1933 roku) oraz waluty rynków wschodzących, w tym złotego (min. EUR/PLN 4,5891, USD/PLN 4,2195). Gwiazdą wczorajszej sesji FX była norweska korona, która ma za sobą najlepszy dzień w historii, po tym jak Norges Bank zadeklarował gotowość interwencji na rynku walutowym (EUR/NOK: -3,54%, USD/NOK: -4,12%).
Przed nami
   ● [IFO]   Zgodnie z kalendarzem ekonomicznym dziś poznamy finalny wynik indeksu IFO (o g. 10:00). Wstępne dane (oparte na badaniu około 90% zwykłej liczby respondentów) pokazały największy spadek nastrojów niemieckich przedsiębiorców od 1991 roku (do 87,5 pkt). W związku z tym, że brakujące 10% odpowiadało w okresie, w którym liczba nowych zachorowań na koronawirusa w Niemczech gwałtownie wzrosła należy się liczyć z jeszcze niższym wynikiem IFO. Taki scenariusz może skutkować spadkiem wyceny euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0720) oraz walut regionu CEE, wliczając złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6400, USD/PLN: 4,3100). Nadzieją dla walut EU (punkt oporu EUR/USD: 1,0890; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 4,2100) oraz przedsiębiorców zza Odry może być zapowiedziany w międzyczasie rządowy pakiet pomocowy dla niemieckich firm.   ● [UK, USA]   Jeżeli chodzi o dane, które swoim zakresem obejmują czas pandemii warto jeszcze zwrócić uwagę na dzisiejszy raport Konfederacji Brytyjskiego Przemysłu (o g. 12:00). Z jego treści dowiemy się jak kształtowała się w marcu sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii. Z okresu sprzed pandemii zobaczymy za to jak wyglądały zamówienia w amerykańskim przemyśle (o g. 13:30).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.