W poszukiwaniu zaginionej misji NBP

(wtorek, 24-03, 8:00)


Amerykański bank centralny ogłosił nielimitowane zakupy aktywów.
Kurs USD/PLN osiągnął najwyższy poziom od 19 lat.
Zubelewicz (RPP): NBP zapomniał o obowiązku chronienia wartości polskiej waluty.
Koronawirus w Polsce: 766 osób zarażonych, 8 ofiar śmiertelnych.
Kalendarz Eko: wstępne wyniki PMI dla EU i USA. 
 
Za nami
   ● [FED]   W poniedziałek pierwszoplanowym [choć nieplanowanym] wydarzeniem ekonomicznym stał się komunikat Banku Rezerwy Federalnej. Niewiele ponad tydzień po tym jak FED ściął stopy do zera, wczoraj ogłosił nielimitowane zakupy aktywów oraz uruchomienie innych programów, zapewniających przepływy kredytowe do korporacji, średnich i małych przedsiębiorstw oraz władz stanowych i lokalnych. Naturalną reakcją inwestorów na te działania była wyprzedaż amerykańskiej waluty (EUR/USD max. 1,0866).   ● [EM]   W pierwszej chwili na informację o nieograniczonym dodruku dolara pozytywnie zareagowały waluty EM (w tym PLN). Jednak w dalszej części dnia na rynkach wschodzących górę wzięły negatywne emocje związane z informacją o wysokiej liczbie nowych zachorowań na koronawirusa na świecie (w weekend +73 tys.). Zdaniem analityków, inwestorzy coraz bardziej obawiają się, że pandemia doprowadzi do największej recesji od czasu II wojny światowej. Anty-inwestycyjne nastroje wzmocniło powtórne odrzucenie przez amerykański Senat programu pomocowego dla gospodarki USA (DJIA: -3,04%).   ● [PLN]   Do sprzedaży polskiej waluty (max. EUR/PLN 4,6353 - najwyżej od 11 lat, USD/PLN 4,3082 - najwyżej od 19 lat) zachęcały dodatkowo komentarze analityków mówiące, że niedługo NBP może interweniować na rynku aby zatrzymać deprecjację złotego. O „obowiązku chronienia jego wartości” przypomniał wczoraj Narodowemu Bankowi Polskiemu członek Rady Polityki Pieniężnej Kamil Zubelewicz.
Przed nami
   ● [PMI]   Dziś dowiemy się jak w czasie pandemii wygląda sytuacja w sektorach przemysłu i usług w Europie oraz w USA. Źródłem informacji w tej sprawie będzie publikacja wstępnych wyników indeksów PMI, które są oparte na odpowiedziach ankietowanych przedsiębiorców. Od kilku dni banki inwestycyjne prześcigają się w kreśleniu negatywnych scenariuszy dla gospodarki amerykańskiej. Na przykład ekonomiści Goldman Sachs szacują, że pandemia spowoduje obniżenie produktu krajowego brutto Stanów Zjednoczonych o 24% w II kwartale. Jeszcze bardziej pesymistyczny w swoich prognozach jest Morgan Stanley, który uważa, że koronawirus zmniejszy PKB USA w analogicznym okresie o 30%. Pod wpływem tych rokowań analitycy zrewidowali także w dół swoje oczekiwania dot. dzisiejszych danych nt. koniunktury w Stanach, zrównując je z ponurymi prognozami dla Europy.   ● [Scenariusze]   Przy remisowych oczekiwaniach wskazówką dla przewidywań rozwoju wydarzeń mogą być ostatnie zmiany na rynku walutowym. Jak dotąd niskie wskaźniki dla EU wywoływały kolejne fale wyprzedaży euro i walut CEE (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0665; punkty oporu EUR/PLN: 4,6400, USD/PLN: 4,3100), zaś słabe dane z USA korygowały zyski dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0865; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4860, USD/PLN: 4,1750).   ● [Inne]   Pod kątem wyceny zielonej waluty warto także obserwować: ogłoszenie indeksu FED z Richmond obliczanego dla regionalnego przemysłu oraz rozwój wydarzeń w amerykańskim Kongresie, gdzie ważą się losy pakietu pomocowego dla gospodarki USA.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.