Komu i dlaczego puszczają nerwy

(wtorek, 10-03, 8:00)

Rynek ropy odnotował największy dzienny spadek cen od 1991 roku.
WIG20 osiągnął najniższy poziom od 2009 roku.
Rynek terminowy wycenia obniżkę stóp FED w marcu o 75 pb.
Sentix: nastroje inwestorów europejskich są najgorsze od IV' 2013.
Trump: będę dążył do obniżenia podatku dochodowego i bardzo znacznej ulgi dla branż dotkniętych przez koronawirusa.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa we Włoszech w I’20 i finalny PKB Eurolandu w IV kw.’19. 

 

Za nami
   ● [Ropa]   Przebieg poniedziałkowej sesji zdominowały obawy przed wybuchem wojny cenowej na rynku naftowym. Jej groźba zawisła nad gospodarką światową po tym jak Arabia Saudyjska zaoferowała swoim globalnym odbiorcom największe zniżki na zakup jej ropy od 20 lat (o ponad 10 USD na baryłce), sygnalizując w ten sposób zwiększenie wydobycia. Wg analityków strategia Rijadu polega na tym żeby przycisnąć do muru Rosję (która w piątek sprzeciwiła się ograniczeniu produkcji proponowanemu przez OPEC), aby ta w krótkim czasie powróciła do negocjacji. Tymczasem Moskwa oświadczyła, że jej firmy „mogą wydobywać tyle surowca, ile chcą". Obawy przed „zalaniem rynku” sprawiły, że ceny ropy odnotowały wczoraj największy dzienny spadek od czasu wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku. Topniały także petro-waluty, do których należą rosyjski rubel, meksykańskie peso, norweska korona czy kanadyjski dolar.   ● [Giełdy]   Szok naftowy związany z rozpadem układu OPEC+ uderzył również w giełdy (DAX: -7,94%, DJIA: -7,79%). Nasz WIG20 ma za sobą najgorszy dzień od października 2008 (-7,87%). Z kolei na początku sesji amerykańskiej indeks S&P 500 spadł o 7% co spowodowało, że handel na Wall Street został wstrzymany na 15 minut. Był to pierwszy taki przypadek od 1997 roku. Widmo wojny cenowej na osłabionym przez epidemię koronawirusa rynku naftowym oraz groźba efektu domina, spotęgowały popyt na bezpieczne papiery skarbowe USA. Spadkowi dochodowości amerykańskich obligacji (10-letnie min. 0,342%) wtórowały coraz śmielsze oczekiwania inwestorów ws. skali kolejnej obniżki stóp FED w tym miesiącu. Rynek terminowy w pełni wycenia już cięcie o 75 pb.   ● [FX]   Perspektywa drastycznego obniżenia oprocentowania dolara szkodziła głównemu zainteresowanemu (EUR/USD max. 1,1485, USD/JPY min. 101,35). Straty zielonej waluty wobec euro ograniczała publikacja indeksu Sentix, który pokazał, że nastroje inwestorów europejskich są najgorsze od kwietnia 2013 (-17,1 pkt vs prognoza -11,1 pkt).   ● [PLN]   Mimo ogromnych zawirowań na rynkach finansowych złoty podążał za rynkiem bazowym, zyskując wobec osłabionego globalnie dolara (USD/PLN min. 3,7567) i nieznacznie tracąc do wspólnej waluty (EUR/PLN max. 4,3323). Za jego neutralnością przemawiał brak statusu petro-waluty i stosunkowo niska liczba zachorowań na koronawirusa w Polsce.
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dzisiejszy kalendarz ekonomiczny nie dostarczy inwestorom zbyt wielu bodźców do działania. Co prawda poznamy wyniki produkcji przemysłowej we Włoszech oraz PKB Eurolandu, jednak ze względu na to, że dane dotyczą odpowiednio stycznia br. oraz IV kwartału 2019, czyli okresu przed epidemią w EU, nie należy przeceniać wpływu ich ogłoszenia na przebieg sesji. W tej sytuacji inwestorzy pozostaną skoncentrowani na scenariuszach epidemii koronawirusa i jej skutków ekonomicznych.   ● [Scenariusze]   Przebieg sesji w Azji wskazuje na możliwe odbicia na rynkach akcji (NIKKEI: + 0,85%), paliw i długu. Analitycy uważają, że inwestorzy „kupili” deklaracje Trumpa dot. obniżenia podatków oraz wizytę prezydenta Xi w Wuhan (epicentrum koronawirusa). Zapoczątkowana w nocy korekta na amerykańskim rynku obligacji będzie sprzyjać dalszej odbudowie długich pozycji dolarowych (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1330), co może szkodzić walutom rynków wschodzących, nie wyłączając złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3400, USD/PLN: 3,8200). Gdyby jednak nocna korekta stała się okazją do wznowienia zakupów amerykańskiego długu presja na zieloną walutę powróci (punkt oporu EUR/USD: 1,1500; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,7500).   [USA]   W dalszej części dnia warto nasłuchiwać nowych wiadomości z amerykańskiej sceny politycznej. Dziś mieszkańcy kolejnych 6 stanów (Michigan, Waszyngton, Missouri, Mississippi, Idaho i Dakoty Północnej) wskażą, kto ich zdaniem powinien otrzymać nominację prezydencką Partii Demokratycznej. W grze zostało już tylko 2 polityków: ex wiceprezydent Joe Biden i senator Bernie Sanders
.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.