Oczekiwanie na szczepionki z ECB i FED

(piątek, 28-02, 8:00)
 
Amerykańska giełda NYSE ma za sobą najgorszą sesję od sierpnia 2011.
Kurs EUR/USD zanotował wczoraj największy dzienny wzrost od maja 2018.
Rynek terminowy: prawdopodobieństwo podwyżki stóp FED w marcu wzrosło wczoraj z 33% do 96%.
Kalendarz Eko: PKB Polski w IV kw. (finalny) oraz inflacja w EZ (HICP) i w USA (PCE core). 
 
Za nami
   ● [EUR, PLN]   Wczorajsze dane Komisji Europejskiej pokazały zaskakująco wysoką odporność firm ze strefy euro na koronawirusa. W lutym indeks nastrojów przygotowany przez Komisję Europejską na podstawie badań opinii 25 tys. przedsiębiorstw z Eurolandu wzrósł z 102,6 pkt do 103,5 pkt (wobec oczekiwanych 102,7 pkt), wspierając notowania wspólnej waluty. Na jej korzyść przemawiał także news "Handelsblatt" o tym, że niemiecki rząd rozważa program stymulacji gospodarki na wypadek epidemii Covid-19 w Niemczech.   ● [USD]   Aprecjacja euro szła w parze z gwałtownym wzrostem zakładów na marcową obniżkę stóp FED, co deprymowało dolara. Rynkowe prawdopodobieństwo cięcia stóp funduszy federalnych na najbliższym posiedzeniu (18-03) wzrosło wczoraj z 33% do 96%. W efekcie kurs EUR/USD wzrósł wczoraj o 1,02% (max. 1,1008), co daje jego największy dzienny wzrost od maja 2018 roku. Dodatkowym obciążeniem dla zielonej waluty była informacja o pierwszym niepowiązanym przypadku Covid-19 w USA, rodzącym obawy, że wirus w sposób niekontrolowany krąży po Stanach. Wg analityków Goldman Sachs w przypadku rozprzestrzenienia się epidemii za oceanem amerykańskie firmy nie wygenerują żadnych zysków w 2020 roku. W pesymistycznym tonie zabrzmiała także wczorajsza prognoza Bank of America. Zdaniem ekonomistów BoA wzrost gospodarczy na świecie spowolni w tym roku do najniższego poziomu od 2009 (2,8%).   ● [Obligacje, giełdy]   Ponure perspektywy ekonomiczne podtrzymały popyt na bezpieczne obligacje USA (10-letnie: min. 1,224%) oraz podaż na rynku paliw (Brent: -2,05% do 51,73 USD/bbl; Crude: -3,37% do 47,09 USD/bbl) i akcji (DAX: -3,19%, DJIA: -4,42%). Statystycznie NYSE ma za sobą najgorszy dzień od 2011 roku.   ● [GBP]   Jednym z liderów giełdowych spadków na Starym Kontynencie był brytyjski FTSE (-3,49%). Dodatkowym powodem do niepokoju na Wyspach było bezkompromisowe stanowisko Borisa Johnsona ws. negocjacji handlowych z Unią, które szkodziło funtowi (min. GBP/USD 1,2866, GBP/PLN 5,0583). Premier UK poinformował Brukselę, że odejdzie od rozmów, jeśli do czerwca nie będzie widział szans na zawarcie umowy handlowej z EU.   ● [PLN]   Obawy przed twardym Brexitem oraz news Dziennika Łódzkiego o pierwszym przypadku choroby Covid-19 w Polsce (zdementowany później przez krajowe ministerstwo zdrowia) sparaliżowały złotego (EUR/PLN max. 4,3328, USD/PLN min. 3,9264).
Przed nami
   ●
[Kalendarz Eko]   Wobec rosnących oczekiwań ws. obniżek stóp ECB w lipcu (80% szans) oraz FED w marcu (96%), dziś warto śledzić publikacje danych o inflacji z Eurolandu (HICP) i USA (PCE core). Choć głównym motywem aktywności inwestorów na rynku terminowym są przypuszczenia, że Banki złagodzą swoją politykę aby pomóc gospodarkom zwalczyć negatywne skutki koronawirusa, wzrost cen pozostaje wciąż jednym z najważniejszych wyznaczników polityki ECB i FED.   ● [Scenariusze dla EUR/USD]   W związku z czym można przypuszczać, że zwycięzcę sesji na ryku bazowym EUR/USD wskaże wyższy wynik inflacji (punkt wsparcia: 1,0900, punkt oporu: 1,1020), który potencjalnie mógłby zmniejszyć presję na Europejski Bank Centralny lub na Bank Rezerwy Federalnej.   ● [Scenariusze dla PLNa]   Pod kątem notowań złotego najbardziej optymistyczny wariant zakłada gorsze dane inflacyjne z obu stron Atlantyku (zwiększające szansę obniżenia oprocentowania euro i dolara), a ponadto lepsze wyniki makro z Polski (finalny PKB za IV kw., indeks BIEC) oraz spadek dynamiki nowych zachorowań na Covid-19 (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,9200). Odwrotna kombinacja zagra przeciwko naszej walucie (punkty oporu EUR/PLN: 4,3400, USD/PLN: 3,9700). Poprawy nastrojów na rynkach kapitałowych nie wróżą ceny kontraktów terminowych na europejskie i amerykańskie indeksy akcji, które wskazują na pogłębienie ostatnich spadków.



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.