Ludowy Bank Chin przyłącza się do walki

(czwartek, 20-02, 8:00)
 
Ludowy Bank Chin obniżył referencyjną stopę oprocentowania kredytów (LPR).
GUS: zaufanie polskich konsumentów jest najniższe od prawie 3 lat.
Stany Zjednoczone: w styczniu ceny producentów wzrosły (m/m) najbardziej od października 2018.
Rynek nieruchomości USA: liczba wydanych pozwoleń na budowę domów była w styczniu najwyższa od 13 lat.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa w PL , wystąpienie wiceprezesa ECB, protokoły ECB i RPP, wnioski o zasiłek w USA oraz Indeks FED z Filadelfii. 
 
Za nami
   ● [Chiny]   Wczorajsze informacje z Chin wpłynęły kojąco na złotego. Nastroje wokół PLNa i innych walut spod znaku EM poprawił środowy raport chińskiej Komisji Zdrowia, który pokazał najniższy od 29 stycznia dzienny wzrost nowych zachorowań na koronawirusa. Wiadomość ta zrodziła nadzieje, że działania Pekinu mające na celu zatrzymanie epidemii przynoszą pożądane efekty. Równie pozytywnie przyjęto determinację chińskich władz w neutralizacji negatywnych skutków ekonomicznych wywołanych przez wirusa. Na przykład Ministerstwo Handlu ChRL zakomunikowało, że podejmie środki, które mają pomóc w stabilizowaniu handlu zagranicznego oraz konsumpcji. Ponadto dziś rano Ludowy Bank Chin obniżył referencyjną stopę oprocentowania kredytów (LPR: roczną o 10 pb, a 5-letnią o 5 pb). Według agencji Bloomberga chińska administracja rozważa także uruchomienie "pakietu ratunkowego" dla rodzimych linii lotniczych, które z powodu wirusa zostały zmuszone do uziemienia większości samolotów. Optymistyczne sygnały z Państwa Środka przełożyły się nie tylko na umocnienie walut rynków wschodzących ale także na wzrosty cen na rynkach akcji (DAX: +0,79%, DJIA: +0,40%) oraz ropy (Brent: +2,37%, Crude: +2,29%).   ● [GUS]   Skala korekty wzrostowej polskiej waluty (min. EUR/PLN 4,2649, USD/PLN 3,9454) została jednak nieco ograniczona przez najniższy od kwietnia 2017 wynik bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej (BWUK: 1,3 pkt), zwiastującego zadyszkę głównego motoru polskiego wzrostu gospodarczego.   ● [USD]   Głębsze odbicie złotego uniemożliwiał również utrzymujący się wysoki popyt na konkurencyjnego dolara. Nowych argumentów za zwiększeniem ekspozycji w zielonej walucie przybyło po ogłoszeniu najwyższego od października 2017 wyniku amerykańskiej inflacji PPI (0,5% m/m) oraz największej od marca 2007 liczby wydanych pozwoleń na budowę domów w USA (1551 tys. vs prognoza 1450 tys.). Na dodatek protokół z ostatniego posiedzenia FED pokazał, że politycy Banku nie planują zmian stopy funduszy federalnych w najbliższym czasie. O ile spadek popularnego eurodolara zatrzymał punkt wsparcia 1,0770, to rynek GPB/USD stopniał do min. poziomu 1,2897, a kurs USD/JPY poszybował do max. pułapu 111,81.
Przed nami
   ● [PLN]   Dziś dowiemy się jak sobie radzi polski przemysł w obliczu gwałtownego spadku produkcji w strefie euro. Odpowiedzi w tej sprawie dostarczą dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące produkcji przemysłowej w styczniu, które poznamy o godzinie 10:00. Analitycy spodziewają się spadku rodzimej produkcji (o -0,1% r/r z 3,8% r/r w grudniu), co mogłoby oznaczać, że nie zdołaliśmy się obronić przed negatywnymi skutkami regresu obserwowanego w strefie euro. W tej sytuacji należy się liczyć z wznowieniem wyprzedaży złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,9700). W przypadku pozytywnej niespodzianki od GUS-u polska waluta mogłaby powrócić do łask inwestorów (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2400, USD/PLN: 3,9100).   ● [ECB, NBP]   W dalszej części dnia warto zwrócić uwagę na wystąpienie wiceprezesa Europejskiego Banku Centralnego Luisa De Guindosa. Inwestorzy będą analizować jego słowa aby ocenić, czy i jak bardzo politycy ECB martwią się o impakt koronowirusa na gospodarkę EZ. Ostrożny przekaz zwiększy oczekiwania na obniżkę stóp ECB, co osłabi euro jeszcze bardziej (punkt wsparcia EUR/USD 1,0770). Jeżeli chodzi o politykę monetarną w dniu dzisiejszym poznamy protokoły z ostatnich posiedzeń ECB (o g. 13:30) i RPP (o g. 14:30).   ● [USD]   Następnie zainteresowanie inwestorów przeniesie się za ocean. Już o godzinie 14:30 opublikowane zostaną dane nt. cotygodniowej liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz aktywności produkcyjnej w regionie środkowoatlantyckim USA w lutym (obrazowane przez indeks FED z Filadelfii). Prognozowane są gorsze wyniki, które mogą zachęcić inwestorów do realizacji dolarowych zysków (punkt oporu EUR/USD 1,0840). W międzyczasie warto nasłuchiwać wiadomości z Brukseli, gdzie odbywa się ważne posiedzenie Rady Europejskiej ws. budżetu Unii na lata 2021-2027.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.