Strach zajrzał w oczy inwestorom europejskim

(wtorek, 25-02, 8:00)
 
Paneuropejski wskaźnik akcji STOXX 600 zanotował największy dzienny spadek od czasu referendum ws. Brexitu.
Chiny: rząd odłożył w czasie doroczną sesję parlamentu.
Włochy: koronawirus spowodował śmierć 7 osób.
Kalendarz Eko: amerykański indeks zaufania konsumentów Conference Board. 
 
Za nami
   ●
[Wirus]   W poniedziałek na rynkach finansowych panował wszechobecny strach przed pandemią koronawirusa. Powodem niepokoju było rosnące tempo nowych zachorowań poza Chinami, szczególnie w Korei Południowej, Iranie oraz we Włoszech. W związku z sytuacją na Półwyspie Apenińskim tamtejsze władze skróciły karnawał w Wenecji oraz zamknęły szkoły i odwołały imprezy masowe w bogatej Lombardii. Analitycy uważają, że koronawirus może obniżyć PKB Italii o 0,2%.   ● [Giełdy, EM]   Ponure perspektywy odstraszyły inwestorów od włoskich akcji (FTSE MIB: -5,43%). Wczorajszą sesję na pokaźnym minusie zakończyły także pozostałe giełdy na Starym Kontynencie (np. DAX: -4,01%). W efekcie Paneuropejski wskaźnik STOXX 600 zanotował największy dzienny spadek od czasu referendum ws. Brexitu z czerwca 2016 roku. Do tego anty-rekordu swoją cegiełkę dołożył nasz WIG20 (-4,20%), który po raz pierwszy od ponad 3 lat zameldował się poniżej granicy 2000 pkt. Defetystyczne nastroje giełdowe panowały również na Wall Street (DJIA: -3,56%, S&P500: -3,35%, NASDAQ: -3,71%). Nerwowość udzieliła się graczom z rynku naftowego (Brent: -4,67% do 55,77 USD/bbl; Crude: -3,65% do 51,43 USD/bbl) oraz walut EM. Wśród nich znalazł się juan, któremu zaszkodziła decyzja Pekinu o odłożeniu w czasie terminu dorocznej sesji chińskiego parlamentu oraz diagnoza prezydenta Xi, wg którego „epidemia (...) wywrze stosunkowo duży wpływ na gospodarkę i społeczeństwo”. W rezultacie australijski dolar (postrzegany jako miernik ryzyka dla Chin) był wczoraj najtańszy od 11 lat. Przecena nie ominęła złotego (max. EUR/PLN 4,3076, USD/PLN 3,9806).   ● [IFO]   Straty polskiej waluty mogłyby być jeszcze większe gdyby nie wyższy niż zakładano wynik niemieckiego indeksu IFO w lutym (96,1 pkt vs prognoza 95,3 pkt). Szukając bezpiecznego schronienia dla kapitału inwestorzy znów kupowali złoto (+1,69%), amerykańskie obligacje skarbowe (np. 10-letnie min. 1,357%), szwajcarskiego franka (EUR/CHF min. 1,0591 tj. najniżej od 2015) oraz japońskiego jena. Zniżkujący kurs USD/JPY (min. 110,38) chcąc nie chcąc podbił eurodolara do max. pułapu 1,0872. Jednocześnie obciążeniem dla dolara były rosnące oczekiwania na obniżkę amerykańskich stóp w tym roku. Rynek terminowy w pełni wycenia już cięcie o 25 p.b. w czerwcu br.
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś zobaczymy czy i ew. jak epidemia koronawirusa w Chinach wpłynęła na zaufanie amerykańskich konsumentów. Źródłem informacji na ten temat będzie wskaźnik Conference Board, który sporządzany jest na podstawie ankiet przeprowadzanych na próbie 5000 amerykańskich gospodarstw domowych. Badane osoby udzielają odpowiedzi na pytania dotyczące ich oceny bieżących i przyszłych warunków ekonomicznych, w tym zatrudnienia, dochodów i planowanych zakupów.   ● [Scenariusze]   Wbrew bieżącej logice, analitycy spodziewają się wzrostu wskaźnika CB z 131,6 pkt (w styczniu) do 132,4 pkt. Realizacja tej optymistycznej prognozy lub wyższy wynik może przywrócić popyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD 1,0770), kosztem jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3100, USD/PLN: 3,9900). Z kolei niższy rezultat może dać sygnał do głębszej korekty (punkt oporu EUR/USD 1,0885; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,9400). Spośród pozostałych informacji z największej gospodarki świata, po południu poznamy jeszcze wyniki amerykańskich wskaźników: cen domów S&P/Case-Shiller, cen nieruchomości - FHFA oraz przemysłowy indeks FED z Richmond. Dla rynków finansowych czynnikiem ryzyka pozostają doniesienia z frontu walki z koronawirusem.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.