Xi: Krótkotrwałe uderzenie, Powell: bez wpływu na USA

(środa, 12-02, 8:00)


Powell (FED): na tym etapie koronawirus nie ma wpływu na gospodarkę USA.
MNI: rosną szanse na obniżkę stóp ECB.
JOLTS: w grudniu liczba wolnych wakatów w gospodarce amerykańskiej była najniższa od 2 lat.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa z EZ, cd. przesłuchań prezesa FED w Kongresie oraz raport EIA nt. zmiany zapasów paliw w USA.

Za nami
   ●
[Wirus]   Mimo utrzymującej się niepewności wokół koronawirusa inwestorzy stali się ostrożnie optymistyczni. Za dobrą monetę wzięli zarówno stopniowy spadek liczby nowych zakażeń, jak i wypowiedź prezydenta ChRL, który ocenił, że "uderzenie" wirusa w chińską gospodarkę będzie krótkotrwałe i nie zagrozi wzrostowi w dłuższej perspektywie. Xi Jinping zadeklarował również, że Pekin wzmocni kontrolę operacji gospodarczych oraz będzie monitorował zatrudnienie, aby uniknąć masowych zwolnień. Te czynniki stały się wystarczającym pretekstem do korekty w wielu segmentach rynku. Odbiły m.in. ceny ropy (Brent: +1,39% do 54,01 USD/bbl; Crude: +0,75% do 49,94 USD/bbl), które jeszcze w poniedziałek były najniższe od 13 m-cy. Odżyły także waluty rynków wschodzących, w tym juan (USD/CNH min. 6,9590) i złoty (min. EUR/PLN 4,2492, USD/PLN 3,8904).   ● [ECB, FED]   Dodatkowym wsparciem dla PLNa i innych walut regionu CEE były przecieki Market News International z Europejskiego Banku Centralnego o rosnących szansach na obniżkę stóp procentowych w EZ. News MNI zbiegł się w czasie z wypowiedzią prezesa FEDu, który stwierdził, że na tym etapie koronawirus nie ma wpływu na gospodarkę USA, co w rezultacie zepchnęło kurs EUR/USD poniżej granicy 1,0900 (min. 1,0891). Jerome Powell potwierdził również, że Bank Rezerwy Federalnej prawdopodobnie nie zmieni stóp w najbliższym czasie. Zyski dolara ograniczył raport JOLTS, który w grudniu pokazał najniższą od 2 lat liczbę wolnych wakatów w gospodarce amerykańskiej.
Przed nami
   ● [EZ]   Spośród wydarzeń stricte makroekonomicznych inwestorzy skupią się dziś na danych o produkcji przemysłowej w strefie euro (o g. 11:00). Ranga tej publikacji wzrosła w tym miesiącu, z powodu rozczarowujących wyników produkcji w Niemczech, Francji oraz we Włoszech.   ● [Scenariusze]   Potwierdzenie tych tendencji w całym regionie może sprowadzić waluty EU z powrotem do parteru (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0890; punkty oporu EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,9200). Z kolei pozytywna niespodzianka będzie trampoliną do ich odbicia (punkt oporu EUR/USD: 1,0960; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2400, USD/PLN: 3,8500).   ● [FED]   W drugiej części dnia zaplanowano dalszy ciąg przesłuchań Jerome'a Powella w Kongresie USA. Tym razem prezes Banku Rezerwy Federalnej stanie przed Komisją Bankową Senatu, której przedstawi znany już półroczny raport nt. amerykańskiej polityki pieniężnej oraz odpowie na pytania kongresmenów.   ● [EIA]   Ze względu na ostatnią wysoką zmienność na rynku naftowym, warto także śledzić publikację raportu amerykańskiej agencji EIA (Energy Information Administration) nt. tygodniowej zmiany zapasów ropy w USA.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.