Siła złego

(wtorek, 04-02, 8:00)


Barnier (EU): oferta Brukseli dla Londynu jest uzależniona od jego zobowiązania się do zapewnienia równych warunków.
Johnson (UK): nie zaakceptuję żadnych unijnych zasad w porozumieniu handlowym z EU.
ISM: aktywność w sektorze przemysłu USA nieoczekiwanie wzrosła w styczniu.
IHS Markit: tempo redukcji etatów w polskim przemyśle najszybsze od 2009.
Kalendarz Eko: inflacja PPI z EZ, finalne dane nt. zamówień na dobra trwałe w USA oraz orędzie prezydenta Trumpa. 
 
Za nami
Na rynkach walutowych luty rozpoczął się od wyprzedaży juana i funta, której towarzyszyło odbicie dolara.   ● [Juan]   Ludowa” waluta pozostawała w odwrocie (USD/CNH max. 7,0216) z powodu rosnących obaw przed negatywnym wpływem koronawirusa na gospodarkę Chin. W celu zapobieżenia wybuchowi epidemii chińskie władze, podjęły decyzję o przedłużeniu noworocznej przerwy w wielu prowincjach, co oznacza, że w tym tygodniu nie będzie pracować 2/3 gospodarki Państwa Środka. Część analityków ostrzega przed zakłóceniami globalnych łańcuchów dostaw, jeśli fabryki za Wielkim Murem będą w dalszym ciągu zamknięte. Zmniejszenie zapotrzebowania na ropę w Chinach doprowadziło do spadku jej ceny poniżej psychologicznej granicy 50 USD za baryłkę (Crude min. 49,78). Paniczne nastroje chińskich inwestorów odzwierciedlała wczorajsza mega-przecena na rynkach kapitałowych w Szanghaju i Shenzhen, gdzie odnotowano największe tąpnięcie indeksów giełdowych od 5 lat.   ● [Funt]   Mimo turbulencji made in ChRL, na rynku walutowym największe straty poniósł szterling (min. GBP/USD 1,2982, GBP/PLN 5,0460). Notowania brytyjskiej waluty podkopały słowa premia UK o tym, że nie zaakceptuje żadnych unijnych zasad w porozumieniu handlowym z EU. Johnson zagroził, że odejdzie od stołu negocjacyjnego, jeśli nie dostanie tego czego chce. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza wzrosło za sprawą wypowiedzi głównego negocjatora Brexitu z ramienia KE Barniera, który oświadczył, że oferta Brukseli jest uzależniona od zobowiązania się Londynu do zapewnienia równych warunków w obszarach takich jak podatki, prawo pracy i normy ochrony środowiska.   ● [USD]   Na przeciwnym biegunie znalazła się zielona waluta (EUR/USD min. 1,1036). Popyt na nią przywróciły wyższe niż zakładano wyniki indeksów PMI oraz ISM dla amerykańskiego sektora przemysłu. Szczególnie optymistyczną niespodziankę sprawił amerykański ISM, który wbrew oczekiwaniom zameldował się powyżej granicy 50 pkt (50,9 pkt), oddzielającej ekspansję od regresu.   ● [PLN]   Powrót zainteresowania dolarem, a także obawy o wynik negocjacji handlowych UK-EU i strach przed globalnymi skutkami śmiercionośnego wirusa rodem z Chin zaszkodziły złotemu (max. EUR/PLN 4,3049, USD/PLN 3,8919). Dodatkową kulą u nogi naszej waluty był niższy od prognoz wynik indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłu (47,4 pkt vs prognoza 48,3 pkt). Na tym jednak nie koniec złych informacji. Po rozłożeniu raportu na czynniki pierwsze okazało się również, że tempo redukcji przemysłowych etatów jest najszybsze od października 2009.
Przed nami
   ●
[Kalendarz Eko]   Spośród niewielu zaplanowanych na dziś wydarzeń makroekonomicznych na uwagę zasługuje publikacja wyniku inflacji PPI w strefie euro oraz ogłoszenie finalnych danych nt. zamówień na dobra trwałe w USA. Wobec pośledniej rangi tych danych rozgrywka na rynkach finansowych będzie się toczyła wokół dwóch tematów.   ● [Wirus]   Pierwszym z nich i nienowym jest koronawirus. Analitycy próbują oszacować w jakim stopniu epidemia wpłynie na gospodarki: chińską i globalną. Część z nich uważa, że „2019-nCov” wyrządzi większe szkody niż SARS, który w latach 2002-2003 spowodował śmierć ok 800 osób i kosztował światową gospodarkę 33 mld USD. Pogłębienie tych obaw może wywołać kolejną falę wyprzedaży ryzykownych aktywów, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3100, USD/PLN: 3,9100). Potencjalnym argumentem za korektą wzrostową walut spod znaku EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2600, USD/PLN: 3,8600) jest wzrostowa sesja na giełdzie Szanghaju (SHC: +1,34%).   ● [Trump]   Drugim czynnikiem determinującym aktywność inwestorów będzie amerykańska polityka. Na kilkanaście godzin przed finalnym głosowaniem w Senacie USA nad impeachmentem Trumpa, prezydent wygłosi orędzie o stanie państwa. Mimo braku pewności politolodzy oczekują odrzucenia wniosku. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza wzrosło po tym jak w piątek kontrolowany przez Republikanów Senat nie zgodził się na prośbę Demokratów o wezwanie nowych świadków. Przy braku innych impulsów w okresie niepewności zakres wahań kursu EUR/USD będą limitować punkty wsparcia: 1,1020 i oporu: 1,1100.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.