Bezpieczeństwo w cenie

(poniedziałek, 03-02, 8:00)

Gospodarka strefy euro urosła w IV kw. 2019 najmniej od 2014.
Kursy EUR/PLN i USD/PLN pokonały punkty oporu 4,3000 i 3,9000.
USA: aktywność gospodarcza sektora wytwórczego w rejonie Chicago spadła do najniższego poziomu od grudnia 2015.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu EU oraz USA.


Za nami
   ● [PKB EZ]   Dzień oficjalnego pożegnania Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii upłynął na rynkach Starego Kontynentu w pesymistycznych nastrojach. Oprócz wyjścia drugiej największej gospodarki z EU, powodem złego samopoczucia inwestorów europejskich był rozczarowujący obraz IV kwartału ujawniony przez dane nt. PKB Francji (-0,1% k/k vs prognoza 0,2%) oraz Włoch (-0,3% k/k vs prognoza 0,1%). Słabe wyniki tych krajów przełożyły się na najniższy od 2014 wzrost gospodarczy w całej strefie euro w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku (0,1% k/k vs prognoza 0,2%). W skali pełnego roku 2019 gospodarka Eurolandu urosła o 1% (wobec oczekiwanych 1,1% r/r) tj. najmniej od 2015.   ● [Wirus]   Na rynkach globalnych jeszcze większym zmartwieniem było szybkie tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa z Chin. W piątek dyrektor brytyjskich służb medycznych Chris Whitty poinformował o pierwszych dwóch potwierdzonych przypadkach zachorowań w Zjednoczonym Królestwie. Spiralę strachu podkręciło renomowane czasopismo medyczne The Lancet, które podało, że liczba zarażonych w chińskim Wuhan (epicentrum wirusa) jest 10 razy większa niż podaje Pekin. Część analityków obawia się, że epidemia może być dłuższa, a szkody wyrządzone światowej gospodarce większe niż początkowo zakładano. Stopień zaniepokojenia inwestorów obrazuje giełdowy wskaźnik VIX (tzw. indeks strachu), który zameldował się na najwyższym poziomie od października 2019 (19,72 pkt).   ● [Rynek]   Taka sytuacja premiowała bezpieczne aktywa, do których należą amerykańskie obligacje (10-letnie min. 1,505% tj. najniżej od 5 m-cy), japoński jen (USD/JPY min. 108,33) oraz szwajcarski frank (USD/CHF min. 0,9631). Na drugim biegunie znalazły się akcje (DAX: -1,33%, DJIA: -2,09%) oraz waluty rynków wschodzących, w tym złoty (max.: EUR/PLN 4,3076, USD/PLN 3,9037). Straty polskiej waluty zmniejszył popołudniowy odwrót inwestorów od dolara (EUR/USD max. 1,1096). Do sprzedaży zielonej waluty zachęcała wiadomość o spadku aktywności gospodarczej sektora wytwórczego w rejonie Chicago do najniższego poziomu od grudnia 2015 (42,9 pkt vs prognoza 48,8 pkt).
Przed nami
Dziś przypada pierwszy roboczy dzień nowego miesiąca, stąd czeka nas publikacja wyników indeksów PMI z sektora przemysłu. Wg szwajcarskiego UBS wstępne dane dla Francji, Niemiec oraz całego Eurolandu (ogłoszone 24-01) wskazują, że europejski sektor przemysłowy najgorsze ma już za sobą.   ● [Scenariusze]   Potwierdzenie tej tezy w Hiszpanii oraz we Włoszech może przywrócić wiarę w euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1100) oraz waluty regionu CEE, w tym złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2600, USD/PLN: 3,8600). Dla naszej waluty przepustką do wzrostu będzie dobry wynik PMI dla Polski (co najmniej prognozowane 48,3 pkt). Po południu poznamy także dane nt. aktywności przedsiębiorców w przemyśle USA, mierzone przez instytut HS Markit oraz Instytut Zarządzania Podażą (Institute for Supply Management). Z punktu widzenia inwestorów bardziej miarodajne i ważniejsze będą te drugie. Mimo piątkowego antyrekordu PMI z Chicago, dobre wyniki regionalnych indeksów FED z Richmond oraz Filadelfii sugerują odbicie ISMa powyżej 10-letnich minimów. Gdyby tak się stało będzie to argument za odbudową długich pozycji kosztem rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3100, USD/PLN: 3,9100). Nienajlepszym prognostykiem dla walut rynków wschodzących jest poranna wyprzedaż na chińskiej giełdzie, która wznowiła pracę po obchodach Nowego Roku Księżycowego za Wielkim Murem. W obawie przed szybkim tempem rozprzestrzeniania się koronawirusa z Wuhan główny indeks giełdy w Szanghaju stracił prawie 10%. Najnowszy bilans wirusa to 361 ofiar śmiertelnych oraz 17 205 potwierdzonych osób zarażonych. Jeżeli chodzi o kalendarz ekonomiczny na kolejne dni to: w środę poznamy indeksy PMI, ISM dla sektora usług, a w piątek raport z amerykańskiego rynku pracy.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.