Bank Czech podbija stawkę w CEE

(piątek, 07-02, 8:00)

Bank Czech niespodziewanie podwyższył stopy procentowe.
Unia Europejska rozważa rezygnację z wcześniejszych ustępstw na rzecz londyńskiego City.
USA: liczba nowych osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych jest najniższa od kwietnia 2019.
Kalendarz Eko: raport amerykańskiego Departamentu Pracy.

 

Za nami
Po dwudniowym rajdzie złotego, wczoraj doszło do odwrócenia tego trendu.   ● [DE, CNB]   Zmianę nastawienia inwestorów do polskiej waluty zapoczątkowała informacja o niespodziewanym spadku zamówień w przemyśle Niemiec (-2,1% m/m vs prognoza 0,6%), czyli u naszego największego partnera handlowego. Atrakcyjność PLNa zmniejszyła także zaskakująca decyzja banku centralnego Czech (CNB) o podwyżce stopy procentowej z 2% do poziomu 2,25% (tj. o 75 pb wyższego niż stopa referencyjna NBP), doprowadzając do przepływu kapitału inwestowanego w CEE w stronę korony czeskiej (EUR/CZK min. 24,8945 tj. najniżej od 2012).   ● [EU-UK oraz Rynek PLN]   Pod presją znalazł się także zaprzyjaźniony ze złotym, funt. Szterlingowi zaszkodziły doniesienia, że Unia rozważa rezygnację z ustępstw, które poczyniła na rzecz londyńskiego city ws. dyrektywy dot. rynków instrumentów finansowych (MiFID). Zdaniem analityków takie posunięcie zwiększyłoby napięcie na linii EU-UK przed rozpoczynającymi się oficjalnie w marcu br. negocjacjami ws. umowy handlowej. Zniżce kursu GBP/USD (min. 1,2923) sprzyjała korzystna dla dolara (EUR/USD min. 1,0964) wiadomość o najniższej od kwietnia 2019 liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (202 tys. vs prognoza 215 tys). W kulminacyjnym punkcie wczorajszego osłabienia polskiej waluty, kursy EUR/PLN i USD/PLN wzrosły odpowiednio do max. poziomu 4,2597 i 3,8838.   ● [ChRL-USA]   Zakres korekty ograniczał pro-handowy gest Pekinu, który obniżył o połowę dodatkowe cła nałożone w ubiegłym roku na 1717 towarów sprowadzanych z USA (o czym już pisaliśmy w naszym wczorajszym Alercie FX24). Chiny spodziewają się, że w trakcie dalszych negocjacji uda się doprowadzić do obniżki wszystkich taryf. Wg niektórych analityków Chińczycy liczą na rewanż Amerykanów, którzy stracą wizerunkowo jeśli nie odwdzięczą się tym samym, aby pomóc w złagodzeniu ekonomicznych skutków koronawirusa. Straty PLN i innych walut EU zamortyzowały także słowa prezes ECB Christine Lagarde o tym, że gospodarka europejska pokazuje oznaki stabilizacji.
Przed nami
   ●
[Wydarzenie dnia]   Przysłowiowym gwoździem programu dzisiejszej sesji jest publikacja styczniowego raportu Departamentu Pracy USA (o g. 14:30). Największe zainteresowanie budzą dane nt. zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP). Według ankiety Reuters'a mediana oczekiwań analityków w tej sprawie wynosi 160 tys. Wyobraźnię niektórych inwestorów rozpalił środowy raport ADP, który pokazał największy od maja 2015 wzrost zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym.   ● [Scenariusze]   Powtórzenie wysokiego wyniku poza rolnictwem (NFP > 200 tys.) może wywołać nową falę przepływu kapitału w stronę dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0965), kosztem jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3050, USD/PLN: 3,9000). Z drugiej strony część analityków podkreśla widoczną rozbieżność w raportach ADP oraz amerykańskiej administracji, publikowanych w ostatnich miesiącach. Kolejny rozdźwięk może doprowadzić do spadku wyceny zielonego (punkt oporu EUR/USD: 1,1030) oraz wzrostu notowań walut rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2300, USD/PLN: 3,8400). Wśród pozostałych wiadomości zawartych w raporcie DP warto zwrócić uwagę na stopę bezrobocia oraz średnią płacę godzinową. Pozycję startową euro i walut CEE, przed publikacją danych zza Atlantyku, pogarsza poranna informacja o większym niż zakładano spadku produkcji przemysłowej w Niemczech (-3,5% m/m vs prognoza -0,2% m/m).   [Wirus]   W polu widzenia trzeba utrzymywać nowe doniesienia ws. chińskiego koronawirusa.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.