Wirus zameldował się w Ameryce, a złoty polubił news z Berlina

(czwartek, 27-02, 8:00)
 
Koronawirus jest już obecny na wszystkich zamieszkałych kontynentach.
Rynek paliw: ceny ropy są najniższe od stycznia 2019.
Bloomberg: niemiecki MinFin planuje tymczasowo zawiesić regułę ograniczającą zadłużenie.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów w gospodarce EZ, amerykański PKB w IV kw (zrewidowany), zamówienia na dobra trwałe w USA oraz wystąpienie publiczne wiceprezesa ECB. 
 
Za nami
   ● [Wirus]   W środę na rynkach finansowych utrzymywały się nastroje bliskie paniki, wynikające z obaw przed pandemią koronawirusa. Wczorajsza informacja o pierwszym przypadku Covid-19 w Ameryce Południowej (w Brazylii), oznacza, że wirus jest już obecny na wszystkich kontynentach (poza Antarktydą). Z kolei do europejskiej listy zainfekowanych państw dołączyła Grecja oraz Norwegia, a do azjatyckiej Pakistan. Zarówno Brazylijczyk, jak i Greczynka „przywieźli” wirusa z podróży do Włoch, gdzie liczba nowych zachorowań potroiła się od początku tygodnia.   ● [Obligacje, giełdy]   Widmo globalnej epidemii skierowało kolejny strumień kapitału w stronę bezpiecznych papierów skarbowych. Dochodowość amerykańskich dziesięciolatków po raz pierwszy w historii spadła poniżej granicy 1,30% (min. 1,29%). Niepokój uniemożliwił złapanie oddechu na giełdach, z których w ostatnich dniach wyparowały ok 3 tryliony USD. Zdaniem analityków na rynku przestała obowiązywać zasada „kupuj na dołku” (z ang. buy the dip), gdyż inwestorzy zdają sobie sprawę, że to tylko kwestia czasu zanim wybuchnie epidemia w kolejnym, dużym zachodnim kraju.   ● [FX]   Pesymistyczne perspektywy podkopały notowania walut "surowcowych" (np. AUD, NZD), a wraz z nimi rynków wschodzących, w tym PLNa (max. EUR/PLN 4,3181, USD/PLN 3,9715). Równie słabo radziły sobie petro-waluty (CAD, RUB, NOK), którym ciążyły najniższe od stycznia 2019 ceny ropy (Brent: -2,67% do 52,81 USD/bbl; Crude: -2,34% do 48,73 USD/bbl). Straty złotego amortyzowały doniesienia Bloomberga z Berlina. Wg agencji niemiecki minister finansów Olaf Scholz planuje tymczasowo zawiesić regułę ograniczającą zadłużenie, aby umożliwić krajom związkowym zwiększenie wydatków. Pod wpływem tych rewelacji kurs EUR/USD powrócił powyżej granicy 1,0900 (max. 1,0918).
Przed nami
   ● [EUR, PLN]   Dziś przekonamy się czy koronawirus, rozprzestrzeniający się w Europie odcisnął już swoje piętno na nastrojach w gospodarce strefy euro oraz na Europejskim Banku Centralnym. Odpowiedzi na te pytania dostarczą najnowsze wyniki wskaźników ekonomicznych Komisji Europejskiej, prognozujących kierunek rozwoju gospodarczego strefy EZ oraz wystąpienie wiceprezesa ECB Luisa de Guindosa. W przypadku znacznego pogorszenia makro-perspektyw i ostrożnej narracji wpływowego decydenta europejskiej polityki pieniężnej należy się liczyć ze spadkiem wyceny euro (punkt wsparcia EUR/USD 1,0850) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,9900).   ● [USD]   Dzisiejszy Kalendarz Eko obfituje także w liczne publikacje makro ze Stanów. Oprócz zrewidowanego wyniku PKB za IV kw., w tym samym czasie (tj.o g. 14:30) zobaczymy jak w styczniu kształtowały się zamówienia na dobra trwałe oraz poznamy ilość nowych osób, ubiegających się w poprzednim tygodniu po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych. Prognozowane są gorsze dane, które mogą zwiększyć oczekiwania ws. obniżki stóp FED w najbliższych miesiącach. Realizacja takiego scenariusza będzie negatywnie rzutować na wartość dolara (punkt oporu EUR/USD 1,0925) i pozytywnie wpływać na notowania jego rywali z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,9400).

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.