Dolar vs EU, czyli gra w cykora

(środa, 19-02, 8:00)
  
ZEW: oczekiwania analityków i inwestorów ws. sytuacji ekonomicznej w Niemczech są najniższe od listopada 2019.
Stan Nowy Jork: w lutym odnotowano znaczną poprawę koniunktury gospodarczej.
USA: w lutym doszło do nieoczekiwanego pogorszenia nastrojów w sektorze nieruchomości.
Kalendarz Eko: inflacja w UK (CPI, PPI) i w USA (PPI), dane nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów w Stanach, protokół FED oraz wystąpienia 5 członków FOMC.

 

Za nami
   ● [ZEW]   Wczorajsza informacja o gwałtownym spadku oczekiwań analityków i inwestorów ws. sytuacji ekonomicznej w Niemczech odzwierciedla rosnące obawy przed destrukcyjnym wpływem epidemii chińskiego koronawirusa na największą gospodarkę EU. W lutym indeks ZEW spadł z 26,7 pkt do 8,7 (wobec oczekiwanych 21,5), osiągając najniższy poziom od listopada ur. Według prezesa instytutu, Achima Wambacha szczególnie gwałtownie pogorszyły się perspektywy sektorów intensywnie nastawionych na eksport. Statystycznie Chiny są trzecim największym rynkiem zbytu dla niemieckich firm (po EU i USA), zapewniając im blisko 100 mld EUR sprzedaży rocznie. Pesymistyczne widoki przełożyły się na dalszy spadek wartości euro oraz walut regionu CEE, nie wyłączając złotego (EUR/PLN max. 4,2776).   ● [NY]   Dane instytutu ZEW zaskakująco kontrastowały z publikacją amerykańskiego najnowszego wyniku wskaźnika NY Empire State (12,9 pkt vs prognoza 5 pkt). Znaczna poprawa koniunktury gospodarczej w stanie Nowy Jork w lutym pokazała odporność największej gospodarki świata na wirusa COVID-19 (nazwa koronawirusa przyjęta przez WHO), zwiększając globalną atrakcyjność dolara (EUR/USD min. 1,0786, USD/PLN max. 3,9612).   ● [NAHB]   Zyski USD (oraz straty walut EU) ograniczała wiadomość o niespodziewanym pogorszeniu nastrojów na amerykańskim rynku nieruchomości w lutym (NAHB: 74 pkt vs prognoza 75 pkt).  
Przed nami
Dziś na pierwszym planie wydarzeń ekonomicznych znajdą się publikacje danych z UK i USA oraz wystąpienia polityków Banku Rezerwy Federalnej.   ● [UK]   Już o godzinie 10:30 brytyjski urząd statystyczny poinformuje nas jak w poprzednim miesiącu kształtowała się inflacja na Wyspach.   ● [USA]   Natomiast po południu dowiemy się jak zmieniły się ceny z perspektywy producenta w USA. Równocześnie (tj. o g. 14:30) amerykańska agencja rządowa podlegająca Departamentowi Handlu, ogłosi styczniowe dane nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów.   ● [FED]   Z kolei wieczorem poznamy zapis ostatniego spotkania Banku Rezerwy Federalnej. Według analityków TD Securities jest mało prawdopodobne, aby protokół zawierał jakiekolwiek nowe doniesienia na temat krótkoterminowych perspektyw polityki pieniężnej w stosunku do tego, co zostało powiedziane przez prezesa Powella podczas: konferencji towarzyszącej posiedzeniu oraz ubiegłotygodniowych wystąpień w Kongresie. Więcej światła na aktualne opinie polityków FEDu mogą za to rzucić dzisiejsze wystąpienia prezesów oddziałów w Atlancie (Raphaela Bostica), w Cleveland (Loretty Mester), w Minneapolis (Neela Kashkari'ego), w Dallas (Roberta Kaplana) oraz w Richmond (Toma Barkina).   ● [Scenariusze]   Optymistyczny (a nawet neutralny) ton wypowiedzi ww. członków FOMC oraz lepsze od prognoz dane ze Stanów mogą zachęcić inwestorów do większych zakupów dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0770) i wyprzedaży jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,9700). Odwrotna kombinacja będzie przemawiać za pauzą w rajdzie zielonej waluty, a nawet jej korektą (punkt oporu EUR/USD: 1,0840; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2400, USD/PLN: 3,9100).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.