Blisko, coraz bliżej

(środa, 26-02, 8:00)
 
Koronawirus: pierwsze przypadki zachorowań w Austrii, Chorwacji, Szwajcarii oraz Hiszpanii.
Rynek długu: rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich jest najniższa w historii.
USA: zaufanie konsumentów wzrosło w lutym mniej niż oczekiwano.
Kalendarz Eko: wystąpienia publiczne dwóch decydentów z FED (Kaplana i Kashkari'ego) oraz sprzedaż nowych domów w USA.

Za nami
   ● [Wirus]   Podczas wtorkowej sesji na rynkach finansowych utrzymywały się nerwowe nastroje związane z szybkim tempem rozprzestrzeniania się koronawirusa poza Chinami. Na europejskiej mapie zasięgu wirusa od wczoraj znajduje się Austria, Chorwacja, Szwajcaria, Hiszpania oraz należąca do niej Teneryfa. Po wykryciu Covid-19 u włoskiego lekarza przebywającego na wakacjach na Wyspach Kanaryjskich, kwarantannie poddano wszystkich mieszkańców hotelu, w którym przebywa ok. 1000 turystów. Coraz bardziej niepokojąca jest sytuacja w samych Włoszech, gdzie liczba osób zakażonych wzrosła do 325, a ofiar śmiertelnych do 11. Na dodatek wirus wydostał się z północy kraju. Pierwsze przypadki zachorowań odnotowano na Sycylii oraz w Toskanii. Ponadto gwałtownie rośnie liczba chorych w Korei Południowej oraz na Bliskim Wschodzie (zwłaszcza w Iranie). Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) ostrzegło wczoraj swoich obywateli aby przygotowali się na wybuch epidemii w Stanach. Obawy przed pandemią skutkowały kontynuacją wyprzedaży na giełdach (DAX: -1,88%, DJIA: -3,15%). Prawie 3% stracił wczoraj nasz WIG20 (-2,76%).   ● [PLN, USD]   Więcej szczęścia miał złoty (min. EUR/PLN 4,2884, USD/PLN 3,9491), którego wsparły rosnące oczekiwania ws. obniżenia oprocentowania konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,0890). Inwestorzy uważają, że FED będzie chciał w ten sposób pomóc gospodarce zwalczyć negatywny eko-impakt koronawirusa. Podobnie sądzą gracze z amerykańskiego rynku długu. W efekcie rentowność dziesięcioletnich obligacji USA osiągnęła wczoraj najniższy poziom w historii (min. 1,312%). Mniej optymizmu okazują także amerykańscy konsumenci, przez co słabiej od oczekiwań wypadł wczorajszy wynik wskaźnika CB.
Przed nami
   ● [FED]   W kontekście rosnących oczekiwań ws. obniżki amerykańskich stóp w pierwszej połowie 2020 roku, dziś warto śledzić wystąpienia publiczne dwóch polityków Banku Rezerwy Federalnej z prawem głosu w FOMC. O godzinie 15:45 wypowie się prezes oddziału FED z Dallas Robert Kaplan, natomiast o godzinie 19:00 przemawiać będzie prezes oddziału z Minneapolis Neel Kashkari.   ● [Scenariusze]   Ich potencjalnie ostrożne komentarze będą zachęcać do zwiększenia zakładów na cięcie amerykańskich stóp o 25 pb w czerwcu (aktualnie 79% szans) lub nawet w kwietniu (aktualnie 61% szans), co będzie szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD 1,0900) i sprzyjać jego konkurentom z G10 oraz z EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,9400). Z kolei neutralna lub optymistyczna narracja może sprawić, że inwestorzy zaczną wycofywać się z tej strategii. W tej sytuacji należy się liczyć ze zwyżką notowań zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD 1,0830) i zniżką wyceny złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3100, USD/PLN: 3,9900).   ● [Dane]   Jedyne warte odnotowania publikacje makro będą dziś dotyczyć sprzedaży nowych domów w USA (o g.16:00) oraz zmiany zapasów paliw w Stanach (o g. 16:30). Globalnym czynnikiem ryzyka niezmiennie pozostaje koronawirus. Stopień zaniepokojenia inwestorów aktualnym rozwojem epidemii obrazuje giełdowy wskaźnik VIX (tzw. indeks strachu), który zameldował się wczoraj na najwyższym poziomie od grudnia 2018.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.