Złoty zarażony, dolar zaszczepiony

(poniedziałek, 10-02, 8:00)

Rynek pracy USA: wysoki wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym.
Kurs EUR/USD osiągnął najniższy poziom od października 2019.
2019-nCov” spowodował już śmieć większej liczby osób niż SARS w latach 2002-2003.
Kalendarz Eko: indeks Sentix w EZ oraz wystąpienia polityków FED (Bowman i Harker).

 
Za nami
    ● [Raport DP]   Piątkowa publikacja oficjalnych danych z amerykańskiego rynku pracy potwierdziła udane rozpoczęcie nowego roku przez największą gospodarkę świata. Raport Departamentu Pracy USA pokazał w styczniu wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, który przekroczył najśmielsze oczekiwania analityków (+225 tys. vs średnia prognoza 160 tys.). Dodatkowym źródłem ekonomicznego optymizmu w Stanach był większy niż zakładano wzrost płacy godzinowej (3,1% r/r vs prognoza 3%). Rysą na tym obrazie był niespodziewany wzrost stopy bezrobocia (z 3,5% do 3,6%).   ● [FX]   Zdaniem analityków piątkowy raport DP zwiększył oczekiwania ws. utrzymania przez FED monetarnego statusu quo w najbliższych miesiącach, co podtrzymało prymat dolara na rynku walutowym. W efekcie kurs EUR/USD spadł do najniższego poziomu od 4 m-cy (min. 1,0942). Ustanowienie tego rekordu ułatwiło wcześniejsze podkopanie pozycji euro przez wiadomość o największym od 10 lat spadku niemieckiej produkcji przemysłowej (o czym pisaliśmy w naszym piątkowym Alercie FX24). Negatywnie zaskoczyły także analogiczne dane z Francji (-2,8% m/m vs prognoza -0,3). Odpływ kapitału ze Starego Kontynentu wydrenował polski rynek walutowy (max. EUR/PLN 4,2755, USD/PLN 3,9068).   ● [Wirus]   Oprócz europejskiej makroekonomii złotemu (podobnie jak innym walutom rynków wschodzących) zaszkodziły także powracające obawy przed negatywnym wpływem epidemii koronawirusa na gospodarkę Chin, która jest odpowiedzialna za dostarczenie 17% światowego PKB i jest mocno powiązana z resztą globu międzynarodowymi łańcuchami dostaw. Niepokój związany z potencjalnymi zakłóceniami globalnego obrotu spowodował spadki na rynkach akcji (DAX: -0,45%, DJIA: -0,94%) oraz paliw (Brent: -0,84% do 54,47 USD/bbl; Crude: -1,24% do 50,32 USD/bbl), podbijając przy tym notowania bezpiecznego jena (USD/JPY min. 109,58).
Przed nami
   ● [Dziś]   Dziś poznamy aktualne nastroje i poziom zaufania wśród inwestorów europejskich, obrazowane przez indeks Sentix. Analitycy spodziewają się jego dalszej poprawy, co może podreperować notowania euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1015) oraz walut z regionu CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2300, USD/PLN: 3,8500). W przypadku negatywnej niespodzianki należy się liczyć z pogłębieniem trendu spadkowego tych walut (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0940; punkty oporu EUR/PLN: 4,3050, USD/PLN: 3,9100). Obok danych z EZ, w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się jeszcze dwa wystąpienia polityków FED: członka zarządu Michelle Bowman oraz prezesa oddziału z Filadelfii Patricka Harkera).   ● [Eko tydzień]   Wśród wydarzeń ekonomicznych przypadających w rozpoczynającym się tygodniu najbardziej oczekiwana jest prezentacja półrocznego raportu FED i towarzyszące jej przesłuchanie Jerome'a Powella w Kongresie USA. W następnych dniach otrzymamy także nową porcję informacji z gospodarki amerykańskiej. W czwartek dowiemy się jak kształtowały się ceny konsumpcyjne w styczniu, natomiast w piątek ogłoszone zostaną styczniowe wyniki sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej. Nie zabraknie także danych z krajowego podwórka. Również w piątek poznamy wstępne dane nt. polskiego PKB w IV kw. 2019. Gorącymi tematami pozostają zbliżające się negocjacje handlowe UK-EU oraz koronawirus z Chin. Z najnowszego raportu chińskiej Komisji Zdrowia wynika, że „2019-nCov” spowodował już śmierć 910 osób, czyli więcej niż SARS w okresie 2002-2003.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.