Dobrze to już było w Japonii i Apple

(wtorek, 18-02, 8:00)

WTO: w nadchodzących miesiącach globalny handel pozostanie słaby.
Apple: koronawirus wpłynie negatywnie na produkcję i sprzedaż naszych wyrobów.
W IV kw. 2019 gospodarka Japonii skurczyła się najbardziej od 6 lat.
Kalendarz Eko: niemiecki indeks ZEW oraz amerykański wskaźnik NY Empire State. 
 
Za nami
   ●
[CEE]   Wobec braku publikacji nowych danych makro inwestorzy z rynków CEE zajęli się analizą rozbieżności w polityce pieniężnej banków centralnych regionu. Niedawna podwyżka stóp Banku Czech oraz jastrzębia deklaracja wiceprezesa Banku Węgier ws. ustabilizowania inflacji skierowały kapitał w stronę czeskiej korony (EUR/CZK min. 24,7820) oraz węgierskiego forinta (EUR/HUF min. 334,435). Zachowawcze podejście monetarne krajowej RPP (ignorujące niepokojący wzrost polskiej inflacji CPI) sprawiło, że zakupy CZK i HUFa były finansowane ze sprzedaży PLNa (max. EUR/PLN 4,2673, USD/PLN 3,9387).   ● [WTO]   Na wartość złotego (podobnie jak innych walut rynków wschodzących) negatywnie oddziaływał też raport Światowej Organizacji Handlu (WTO) przewidujący, że w nadchodzących miesiącach, z powodu zakłóceń wywołanych przez epidemię koronawirusa w Chinach, globalny handel pozostanie słaby. Martwić mógł także komunikat amerykanskiego Apple’a, w którym ostrzegł, że chińska epidemia negatywnie wpłynie na produkcję i sprzedaż jego wyrobów, w tym iPhonów.   [G10]   Ponadto naszej walucie zaszkodziła realizacja zysków funta (GBP/USD min. 1,2987), skumulowanych po zeszłotygodniowej zmianie na stanowisku kanclerza skarbu, która zrodziła oczekiwania na złagodzenie reguł fiskalnych obowiązujących w Wielkiej Brytanii. Wczorajszy dzień pod przysłowiową kreską zakończył także japoński jen (USD/JPY max. 109,94). Kulą u nogi dla waluty Kraju Kwitnącej Wiśni stała się wiadomość o największym od 2014 spadku PKB Japonii w IV kw. 2019 (-6,3% p.a vs prognoza -3,7%). Podczas świątecznej nieobecności inwestorów z USA (Dzień Prezydenta) rynek bazowy EUR/USD utrzymał się w okolicy najniższego poziomu od 3 lat (min. 1,0823- max. 1,0851).
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   W kontekście rosnących obaw przed globalnymi implikacjami koronawirusa dziś warto śledzić publikacje niemieckiego indeksu ZEW oraz amerykańskiego wskaźnika NY Empire State. Jako pierwsze poznamy dane zza Odry (o g. 11:00). Uśrednione prognozy wskazują na pogorszenie nastrojów wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech. Ekonomiczne przewidywania rynku dla stanu Nowy Jork też nie napawają optymizmem, gdyż zakładają pogorszenie tamtejszej koniunktury gospodarczej w lutym.   ● [Scenariusze]   W tej sytuacji można założyć, że zwycięzcą dzisiejszych rozgrywek na rynku walutowym zostanie gospodarka, która wykaże się większą odpornością na piętrzące się globalne przeciwności. Ewentualna niemiecka solidność zagra na korzyść euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0850) i CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2300, USD/PLN: 3,9000), zaś nieposkromiona amerykańska dynamika wzmocni prymat dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0810; punkty oporu EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,9400).   ● [Funt]   Gracze z rynku GBP powinni uważać na dzisiejsze dane z brytyjskiego rynku pracy. O godzinie 10:30 poznamy liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych na Wyspach w styczniu oraz stopę bezrobocia i informacje nt. wynagrodzeń w grudniu.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.