"Lek na całe zło" złotego

(czwartek, 06-02, 8:00)

Reuters: zespół badawczy z Chin stworzył dwa nowe leki, które jego zdaniem skutecznie hamują koronawirusa.
UK: aktywność w sektorze usług jest najwyższa od września 2018.
ADP: w styczniu przyrost zatrudnienia w sektorze prywatnym USA był największy od maja 2015.
Reuters: Chiny obniżą niektóre cła na towary importowane z USA.
Kalendarz Eko: wystąpienie prezes ECB oraz nowe dane z rynku pracy USA (raport Challengera, liczba nowych wniosków o zasiłek oraz jednostkowe koszty i wydajność pracy).

 

Za nami
   ● [Wirus cd.]   Wczorajsza sesja przyniosła przełomowe informacje ws. śmiercionośnego koronawirusa, który od kilku tygodni sieje postrach na rynkach finansowych. Dobre wieści jako pierwsza ogłosiła brytyjska telewizja Sky News, podając, że naukowcy z publicznego Uniwersytetu w Londynie dokonali milowego kroku w wynalezieniu szczepionki na „2019-nCov”. Następnie chińskie media poinformowały, że zespół badawczy z Uniwersytetu Zhejiang (w Hangzhou, ChRL) stworzył dwa nowe leki, które „skutecznie hamują koronawirusa". Nadzieje na zwalczenie epidemii tchnęły sporo optymizmu w inwestorów, którzy przystąpili do zakupów najbardziej przecenionych ryzykownych aktywów. Zwyżkowały giełdy (DAX: +1,48%, DJIA: +1,68%) oraz ceny ropy (Brent: +2,45% do 55,28 USD/bbl; Crude: +2,30% do 50,75 USD/bbl). Dużym zainteresowaniem cieszyły się także waluty rynków wschodzących, z juanem na czele (USD/CNH min. 6,9587).   ● [Złoty]   Pokaźne zyski odnotował też złoty (min. EUR/PLN 4,2363, USD/PLN 3,8497). Dodatkowym powodem do radości w Europie były wyższe niż zakładano wyniki indeksów PMI dla sektora usług Eurolandu (52,5 pkt vs prognoza 52,2 pkt). Szczególne wrażenie wywarła na inwestorach wiadomość o najwyższej od września 2018 aktywności przedsiębiorców w Wielkiej Brytanii (53,9 pkt vs prognoza 52,9 pkt), która podbiła kurs GBP/USD do max. poziomu 1,3067.   ● [USD]   Jednak niedługo po rozpoczęciu amerykańskiej sesji funt stracił rezon w zderzeniu z dolarem, napędzanym najnowszym raportem ADP. Styczniowe dane pokazały największy od maja 2015 wzrost zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym (291 tys vs prognoza 156 tys). Na korzyść zielonej waluty (EUR/USD min. 1,0993) zagrał także najwyższy od 5 m-cy wynik indeksu ISM dla amerykańskiego sektora usług (55,5 pkt vs prognoza 55 pkt).
Przed nami
   ● [ECB]   Inwestorzy właśnie odliczają minuty do wystąpienia prezes Europejskiego Banku Centralnego. O godzinie 9:00 Christine Lagarde rozpocznie swoje przemówienie nt. perspektyw gospodarki strefy euro. Analitycy spodziewają się optymistycznej narracji, która może przyciągnąć nowy kapitał na Stary Kontynent (punkt oporu EUR/USD: 1,1065; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2300, USD/PLN: 3,8400). Dodatkowym paliwem dla złotego i innych walut rynków wschodzących może być news Reutersa o tym, że od 14 lutego br. Chiny obniżą cła na niektóre towary importowane z USA.   ● [Makro]   Jeżeli chodzi o nowe dane makro w dzisiejszym Kalendarzu Eko dominują publikacje z amerykańskiego rynku pracy. Wśród nich znajdziemy informacje nt. planowanych zwolnień (raport Challengera), cotygodniowej liczby osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych oraz jednostkowych kosztów i wydajności pracy. Dobre wyniki poprawią pozycję wyjściową amerykańskiej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0980) przed jutrzejszym ogłoszeniem raportu Departamentu Pracy USA. W przypadku realizacji pro-dolarowego scenariusza należy się liczyć ze spadkiem wartości złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3050, USD/PLN: 3,9000) i spółki z EM. Na horyzoncie inwestorzy wypatrują też jutrzejszych wyników handlu zagranicznego Chin. Wyczekiwane są także wiadomości potwierdzające skuteczność wynalezionych szczepionek na koronawirusa z Wuhan. Część analityków przestrzega przed nadmiernym optymizmem, powołując się na wczorajszy komunikat Światowej Organizacji Zdrowia, w którym poinformowano, że „nie są znane skuteczne środki terapeutyczne przeciwko „2019-nCoV”.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.