Alert FX24 🌍 Nowe strapienia złotego

  (środa, 30-06, 8:00)

 Europejski Trybunał Praw Człowieka: Polska naruszyła Konwencję Praw Człowieka.
USA: w czerwcu zaufanie konsumentów było najwyższe od początku pandemii.
Komisja Europejska: nastroje w gospodarce Eurolandu są najlepsze od 21 lat.
Kalendarz Eko: inflacja w PL (CPI), EZ (HICP) oraz amerykański raport ADP.

Za nami

We wtorek złoty radził sobie najgorzej spośród walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE).   ● [ETPCz]   Inwestorzy odwrócili się od naszego pieniądza z powodu kolejnej odsłony polsko-unijnego sporu o praworządność, której zachowanie warunkuje przyszłe wypłaty z funduszu odbudowy EU. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł wczoraj, że Polska naruszyła artykuł 6. Europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka poprzez podjęcie przez ministra Ziobrę decyzji o odwołaniu ze stanowiska wiceprezesów Sądu Okręgowego w Kielcach. Dodatkowym balastem dla PLNa była wypowiedź ministra zdrowia RP Adama Niedzielskiego o tym, że czwarta fala pandemii może pojawić się w Polsce w drugiej połowie sierpnia. Jego słowa zwiększyły obawy graczy z rynku walutowego przed wyhamowaniem ożywienia gospodarczego nad Wisłą.   ● [USD]   Na dodatek złoty zapłacił także rachunek (EUR/PLN max. 4,5253, USD/PLN max. 3,8039) za umocnienie konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,1878). Atrakcyjność zielonej waluty zwiększył, najwyższy od początku pandemii, wynik indeksu zaufania amerykańskich konsumentów (Conference Board: 127,3 pkt w czerwcu vs prognoza 119 pkt).   ● [KE]   Straty walut EU zamortyzowała wiadomość o najlepszych od 21 lat nastrojach w gospodarce Eurolandu. W czerwcu indeks Komisji Europejskiej przygotowany na podstawie badań opinii firm ze strefy euro wzrósł (z 114,5 pkt w maju) do 117,9 pkt (wobec oczekiwanych 116,2 pkt).

Przed nami

Ostatni dzień czerwca przyniesie publikacje danych o inflacji z Polski i Eurolandu, a także ogłoszenie amerykańskiego raportu ADP.   ● [PL]   Już o godzinie 10:00 GUS poinformuje nas jak zmieniły się ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu. Oczekiwany spadek ich dynamiki wzrostu (z 4,7% r/r do 4,6%) może zdjąć nieco presji z RPP ws. rozpoczęcia normalizacji polityki pieniężnej, co przełoży się na tańszego złotego (punkty oporu: EUR/PLN 4,5300, USD/PLN 3,8200). W przypadku CPI większego niż 4,6 r/r należy się liczyć z odwrotną interpretacją rynku (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,4800, USD/PLN 3,7500).   ● [EZ]   Godzinę później (tj. o g. 11:00) Eurostat ogłosi wskaźnik cen HICP. Materializacja prognoz zakładających spadek ich dynamiki wzrostu (z 2% r/r w V do 1,9% w VI) może zaszkodzić wspólnej walucie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1840).   ● [USA]   Z kolei w drugiej części dnia (o g. 14:15) firma Automatic Data Processing (ADP) opublikuje swój raport informujący o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym. Jego spodziewany spadek (z 978 tys. w V do 600 tys. w VI) może zachęcić inwestorów do zajmowania antydolarowych pozycji przed oficjalnymi danymi Departamentu Pracy USA, które poznamy w piątek (punkt oporu EUR/USD: 1,1920).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.