Mecz otwarcia PLN 1:2 EUR

(wtorek, 15-06, 8:00)

Łon (RPP): przy okazji listopadowych projekcji NBP będzie można zastanowić się nad optymalnym sposobem prowadzenia polskiej polityki pieniężnej.
Kropiwnicki (RPP): gdy polski PKB wróci do poziomu z 2019, co będzie można ocenić na jesieni, to będzie można bardzo ostrożnie powracać do dawnych stóp procentowych.
Kalendarz Eko: finalne dane o inflacji CPI w Polsce oraz sprzedaż detaliczna, inflacja PPI i produkcja przemysłowa w USA. 

Za nami

   ● [PLN]   Złoty rozpoczął nowy tydzień tak samo, jak nasza reprezentacja zaczęła mistrzostwa EURO 2020, czyli od porażki. Naszej walucie ciążyła samobójcza bramka prezesa NBP Adama Glapińskiego, który w piątek powiedział, że podwyżka stóp procentowych w Polsce nie miałaby obecnie sensu (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX24). Polskiego pieniądza nie obronili przed dalszymi stratami wobec euro także inni członkowie RPP. Dwaj z nich stwierdzili wczoraj, że do rozpoczęcia normalizacji polskiej polityki pieniężnej może dojść najwcześniej za kilka miesięcy np. przy okazji prezentacji kolejnej projekcji NBP w listopadzie br.. Eryk Łon powiedział, że „wówczas będzie można zastanowić się nad optymalnym sposobem prowadzenia polskiej polityki pieniężnej (...), nie wykluczając z góry żadnego z potencjalnych rozwiązań”. Z kolei Jerzy Kropiwnicki przyznał, że gdy polski PKB wróci do poziomu z 2019, co będzie można ocenić jesienią, to będzie można bardzo ostrożnie powracać do dawnych stóp procentowych. Rozmiary porażki złotego ograniczył GUS (EUR/PLN max. 4,5328, USD/PLN max. 3,7397), publikując lepsze od oczekiwań dane nt. bilansu handlowego Polski w kwietniu (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).   ● [EUR]   Zwycięską bramkę dla euro (EUR/USD max. 1,2131) zdobył ze stałego fragmentu gry Eurostat, który poinformował o nadspodziewanym wzroście dynamiki produkcji przemysłowej w Eurolandzie (0,8% m/m vs prognoza 0,3%).   ● [BTC]   Na krypto-scenie Bitcoin powrócił powyżej granicy 40 tys. USD po tym, jak Elon Musk napisał na Twitterze, że Tesla wznowi transakcje przy wykorzystaniu tej krypto-waluty jeśli „pojawi się potwierdzenie rozsądnego (około 50%) zużycia czystej energii przez górników z pozytywnym trendem w przyszłości”.

Przed nami

   ● [USA]   Dziś na pierwszym planie znajdą się dane ze Stanów Zjednoczonych. Równocześnie o godzinie 14:30 Departament Handlu USA poda majowe wyniki sprzedaży detalicznej oraz inflacji PPI, a oddział FED z Nowego Jorku opublikuje czerwcową wartość swojego wskaźnika, obrazującego koniunkturę gospodarczą w jego okręgu (NY Empire State). Po upływie piłkarskiej połowy meczu (tj. o g. 15:15) zobaczymy jak kształtowała się produkcja przemysłowa za oceanem w poprzednim miesiącu. Dane lepsze od prognoz mogą podreperować portfele posiadaczy dolarów przed jutrzejszą decyzją FED (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2090), a gorsze je uszczuplą (punkt oporu EUR/USD: 1,2150). Bez względu na to, w którą stronę podąży zielona waluta, złoty oraz jego ziomki z EM, znajdą się na przeciwnym biegunie (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,7000; punkty oporu EUR/PLN: 4,5400, USD/PLN: 3,7400).   ● [CPI, HZ]   Jeszcze przed sesją amerykańską poznamy winowajców rekordowej polskiej inflacji CPI w maju (o g. 10:00) oraz kwietniowy bilans handlu zagranicznego w Eurolandzie (o g. 11:00).   ● [ChRL]   Na ekonomicznym horyzoncie widać już jutrzejsze publikacje majowych danych nt. sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w Chinach (o g. 4:00).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.