NBP i FED ostrzą szpony

 (czwartek, 17-06, 8:00)

FED: większość członków FOMC spodziewa się dwóch podwyżek oprocentowania funduszy federalnych do końca 2023 roku.
Polska: już w drugim miesiącu z rzędu 
NBP odkupił obligacje o dużo niższej wartości, niż wcześniej deklarował.
Kalendarz Eko: inflacja HICP w Eurolandzie, indeks FED z Filadelfii oraz amerykański raport jobless claims. 

Za nami

   ● [FED]   W środę uczestnicy rynków finansowych żyli informacjami z zakończonego wieczorem, posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku. Choć dla wszystkich analityków było jasne, że FOMC utrzyma stopy funduszy federalnych w dotychczasowym przedziale (tj. 0-0,25%), inwestorzy zastanawiali się, czy dyskutowano o zmniejszeniu skali skupu aktywów, a także czekali na zaktualizowane projekcje stóp FED. Z opublikowanego wykresu punktowego (dot-plot), przedstawiającego opinie wszystkich 18 członków Komitetu wynika, że większość z nich (11) spodziewa się dwóch podwyżek stóp po 25 punktów bazowych do końca 2023 roku. Na konferencji prasowej prezes FED Jerome Powell powiedział, że wzrost inflacji może okazać się większy i trwalszy, niż oczekiwano. Dodał, że Bank zareaguje, jeśli inflacja zaskoczy w górę. Ponadto przewodniczący FOMC przyznał, że „właściwe będzie rozważenie ogłoszenia planu ograniczenia naszych zakupów aktywów na przyszłych spotkaniach”. Jastrzębi przekaz Rezerwy Federalnej wywołał skokowy wzrost wyceny dolara (EUR/USD min. 1,1973), w stosunku do jego rywali z G10 i EM, wliczając złotego (USD/PLN max. 3,7824).   ● [NBP]   Pozycji naszej waluty na rynku EUR/PLN (min. 4,5057, max. 4,5304) broniły spekulacje o dyskretnym wygaszaniu krajowego programu QE, które odżyły po opublikowaniu danych NBP. Wynikało z nich, że już drugi miesiąc z rzędu Bank skupił z rynku obligacje o dużo niższej wartości, niż wcześniej deklarował. Na przykład na wczorajszej aukcji Narodowy Bank Polski odkupił 9 serii obligacji za 2,03 mld PLN, podczas gdy maksymalna kwota odkupu była wyznaczona na 10 mld PLN, zaś suma zgłoszonych ofert wyniosła 5,6 mld PLN. 

Przed nami

Choć najważniejsze wydarzenie ekonomiczne tygodnia mamy już za sobą, to w kolejnych dniach inwestorzy nie powinni narzekać na nudę.   ● [EUR, USD]   Dziś najciekawiej zapowiadają się publikacje danych o inflacji HICP w Eurolandzie oraz o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Prognozowany wzrost dynamiki cen konsumpcyjnych w strefie euro pomoże wspólnej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,2050). Z kolei oczekiwany spadek (t/t) liczby osób ubiegających się o amerykańską kuroniówkę zagra na konto dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1970).   ● [PLN]   Jeżeli chodzi o złotego to będą mu sprzyjać gorsze od prognoz wyniki zarówno z EZ jak i USA (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,7000), zaś lepsze dane konkurentów zaszkodzą mu (punkty oporu EUR/PLN: 4,5400, USD/PLN: 3,8000). Przy tej okazji warto wyjaśnić, że niższa inflacja z Eurolandu pomoże naszej walucie, gdyż zmniejszy ryzyko szybszej normalizacji polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.