Złoty na celowniku NBP

 (czwartek, 10-06, 8:00)

 Polska: Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopę referencyjną NBP na poziomie 0,1%.
Bank Światowy zrewidował w górę swoje prognozy polskiego PKB.
Kalendarz Eko: posiedzenie ECB, inflacja CPI w USA oraz amerykański raport jobless claims.

Za nami

   ● [RPP]   Kulminacyjnym wydarzeniem ekonomicznym środy na rynku PLN było ogłoszenie przez RPP decyzji o utrzymaniu stopy procentowej na poziomie 0,1%. Rada uzasadniła ją przejściowym charakterem przekraczania przez inflację celu NBP oraz niepewnością dotyczącą trwałości i skali ożywienia gospodarczego. W komunikacie napisano również, że "w celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę NBP, może także stosować interwencje na rynku walutowym". Warto zauważyć, że inflacyjna teza RPP stoi w sprzeczności z niedawno opublikowanymi rządowymi założeniami przyszłorocznego budżetu, które przewidują utrzymanie w 2022 roku wskaźnika CPI powyżej celu NBP. Ultra gołębi komunikat Rady spacyfikował oczekiwania inwestorów na tegoroczną podwyżkę stóp NBP i osłabił złotego (EUR/PLN max. 4,4776, USD/PLN max. 3,6799).   ● [Bank Światowy]   Straty naszej waluty byłyby większe, gdyby nie wzrostowa rewizja prognoz polskiego PKB dokonana przez Bank Światowy (z 3,5% do 3,8% w 2021 oraz z 4,3% do 4,5% w 2022), która zapewniła mu dobrą pozycję wyjściową przed ogłoszeniem decyzji RPP.   ● [USD]   Cios RPP w złotego zamortyzowała także deprecjacja konkurencyjnego dolara. Jego atrakcyjność zmniejszył dalszy spadek rentowności obligacji USA. Po tym jak dochodowość amerykańskich dziewięciolatków spadła poniżej granicy 1,50% (min. 1,472%), kurs EUR/USD sforsował barierę oporu 1,2200 (max. 1,2218). 

Przed nami

   ● [ECB, CPI USA]   Dziś uczestnicy rynków finansowych czekają na dwa wydarzenia najwyższej rangi. Pierwszym (chronologicznie) będzie ogłoszenie monetarnych decyzji Europejskiego Banku Centralnego, a drugim publikacja danych o amerykańskiej inflacji CPI. Rynek spodziewa się: utrzymania w kolejnym kwartale przez ECB wysokiego tempa skupu obligacji w ramach programu PEPP oraz dalszego wzrostu dynamiki cen konsumpcyjnych za oceanem (z 4,2% r/r w IV do 4,7% w V).   ● [Scenariusze]   Materializacja tych prognoz powinna szkodzić wspólnej walucie i sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2160). Z kolei odwrotny rozwój wydarzeń zagra na korzyść euro i przeciw zielonej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,2220). Dla złotego najlepszy byłby pośredni scenariusz, zakładający pozostawienie drukarek ECB na najwyższych obrotach oraz niższy wynik inflacji z USA, który zwiększyłby szanse utrzymania ultra-luźnej polityki FED (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4400, USD/PLN: 3,6400). Przeciwny splot może wyrządzić spore szkody na rynku PLN (punkty oporu EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 3,6800). Spośród innych zaplanowanych na dziś wydarzeń ekonomicznych warto jeszcze zwrócić uwagę na publikacje raportu jobless claims, który poinformuje nas ile osób w Stanach zgłosiło się w ubiegłym tygodniu po zasiłek dla bezrobotnych. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.