Dolar wraca do gry

 (poniedziałek, 21-06, 8:00)

 Bullard (FED): amerykański bank centralny może podnieść stopy już w przyszłym roku.
Kashkari (FED): będę głosował za utrzymaniem niemal zerowych stóp przynajmniej do końca 2023.
Rynek Pracy w Polsce: w maju zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło bardziej, niż wskazywały prognozy.
Kalendarz Eko: dane z Polski o produkcji przemysłowej i inflacji PPI oraz wystąpienia polityków FED i ECB. 

Za nami

   ● [USD]   Według statystyk dolar ma za sobą najlepszy tydzień od 14 miesięcy. Zmianę nastawienia do amerykańskiej waluty zapoczątkowała środowa projekcja stóp FED, która pokazała, że większość członków FOMC spodziewa się dwóch podwyżek stóp do końca 2023. W piątek do dalszych zakupów zielonej waluty ośmielił inwestorów prezes oddziału FED w St. Louis James Bullard, który powiedział, że Bank może podnieść przedział oprocentowania funduszy federalnych już w przyszłym roku (EUR/USD min. 1,1847, USD/PLN max. 3,8452). Na drodze do większych zysków stanął dolarowi prezes oddziału FED w Minneapolis Neel Kashkari, który zapowiedział, że będzie głosował za utrzymaniem niemal zerowych stóp przynajmniej do końca 2023, po to by umożliwić rynkowi pracy powrót do stanu sprzed pandemii.   ● [PLN]   Z kolei straty złotego (EUR/PLN max. 4,5573) zamortyzowała piątkowa wiadomość o nadspodziewanym wzroście zatrudnienia w polskim sektorze przedsiębiorstw w maju (2,7% r/r vs prognoza 2,4%). Zdaniem analityków jest to pierwszy sygnał w krajowych danych makro, wskazujący na dużą siłę odbicia gospodarki po zniesieniu restrykcji epidemicznych w Polsce.

Przed nami

   ● [PLN]   Nowy tydzień rozpocznie się od publikacji danych o krajowej produkcji przemysłowej oraz inflacji PPI w maju (o g. 10:00). Wyniki lepsze od prognoz pomogą złotemu otrząsnąć się z ubiegłotygodniowego nokautu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 3,7700), a gorsze narażą go na kolejne uderzenie (punkty oporu EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 3,8500).   ● [USD, EUR]   Gracze globalni czekają dziś na kolejne wystąpienia polityków Banku Rezerwy Federalnej. W drugiej części dnia głos zabiorą: prezes oddziału w Dallas Robert Kaplan (o g. 15:30) oraz prezes oddziału w Nowym Jorku John Williams (o g. 21:00). Gołębie sygnały z FED (przeciwko zaostrzaniu polityki pieniężnej) mogą zatrzymać awans dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1900), a jastrzębie dodać mu odwagi (punkt wsparcia: 1,1830). W międzyczasie posiadacze euro będą się przysłuchiwać wypowiedzi prezes ECB Christine Lagarde (jej wystąpienie rozpocznie się o g. 16:15).   ● [Eko tydzień]   Wśród najważniejszych wydarzeń ekonomicznych, przypadających w dalszej części tygodnia znajdą się: zeznania prezesa FED w Kongresie USA (jutro), publikacja wstępnych wyników indeksów PMI w czerwcu (środa) oraz ogłoszenie wyniku amerykańskiego wskaźnika cen PCE core w maju (piątek). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.