Koniunktura rozlewa się w strefie euro

  (czwartek, 24-06, 8:00)

 Euroland: łączny indeks PMI dla sektora przemysłu i usług osiągnął w kwietniu najwyższy poziom od 15 lat.

Kaplan i Bostic z FED spodziewają się pierwszej podwyżki stóp już w przyszłym roku.
W czerwcu GUS odnotował niewielkie pogorszenie nastrojów polskich konsumentów.
Kalendarz Eko: niemiecki indeks IFO, posiedzenie BoE, PKB USA w I kw, amerykańskie zamówienia na dobra trwałe i wnioski o zasiłek oraz wystąpienia polityków FED

Za nami

   ● [PMI]   Wczorajsza publikacja danych PMI wskazuje, że gospodarka strefy euro przeżywa największy boom od 15 lat. Łączny wynik indeksu dla sektora przemysłu i usług wzrósł z 57,1 pkt w maju do 59,2 pkt w czerwcu, osiągając najwyższy poziom od 150 miesięcy. Chris Williamson (główny ekonomista IHS Markit) napisał w komentarzu, że „przedsiębiorcy raportują wzrost popytu, a poprawa sytuacji ma coraz szersze podstawy. Lepsza koniunktura rozlała się już z przemysłu na sektor usług, a w szczególności na firmy mające bezpośredni kontakt z konsumentami”.   ● [USD]   Pozytywne dla euro wyniki PMI kontrastowały z negatywnymi dla dolara (EUR/USD max. 1,1970) informacjami o mniejszej, niż zakładano aktywności w amerykańskim sektorze usług (PMI: 64,8 pkt w VI vs prognoza 70 pkt) oraz nadspodziewanym spadku sprzedaży nowych domów w USA (769 tys. w V vs prognoza 875 tys.). Jednak z odsieczą zielonej walucie przyszli politycy z FED, Kaplan i Bostic, którzy oznajmili, że spodziewają się pierwszej podwyżki stóp już w przyszłym roku (EUR/USD min. 1,1919).   ● [PLN]   Straty złotego wobec euro (EUR/PLN max. 4,5440) i dolara (USD/PLN max. 3,8104) zwiększyła wiadomość o pogorszeniu nastrojów polskich konsumentów w czerwcu (wg BWUK i WWUK). Dodatkowym balastem dla polskiej waluty była opinia Jerzego Żyżyńskiego z RPP, który uważa, że podejście "wait and see" w krajowej polityce monetarnej jest jedynym, właściwym do czasu, aż gospodarka wróci do poziomu sprzed pandemii.

Przed nami

Przed nami kolejny dzień naszpikowany ważnymi wydarzeniami ekonomicznymi.   ● [Niemcy]   Już o godzinie 10:00 poznamy czerwcową wartość niemieckiego indeksu IFO, który obrazuje nastroje przedsiębiorców za Odrą. Analitycy spodziewają się jego wzrostu do „okrągłego” wyniku na poziomie 100 pkt (z 99,2 pkt w maju). Materializacja tej prognozy będzie sprzyjać euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1970) oraz jego sąsiadom z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,7700). Jeżeli jednak powtórzy się scenariusz a'la ZEW, kiedy wskaźnik zamiast wzrosnąć, spadł o prawie 5 punktów, to waluty EU czeka kolejny zimny prysznic (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1900; punkty oporu: EUR/PLN 4,5500, USD/PLN 3,8300).   ● [UK]   Po południu zainteresowanie inwestorów przeniesie się do Londynu, gdzie swoje posiedzenie zakończy Bank Anglii. Rynek oczekuje utrzymania statusu quo w polityce BoE. Mimo to analityków nurtuje pytanie jaki jest rozkład opinii wewnątrz MPC nt. najwyższej od 2 lat inflacji, dwucyfrowego tempa wzrostu cen na rynku nieruchomości oraz ewentualnego opóźnienia otwarcia brytyjskiej gospodarki z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa wariantu Delta.   ● [USA]   W dalszej części dnia otrzymamy nową porcję makro-informacji ze Stanów Zjednoczonych. Równocześnie o godzinie 14:00 poznamy finalny wynik PKB w I kw, wstępne dane nt. zamówień na dobra trwałe w maju oraz cotygodniową liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Nie zabraknie także kolejnych wystąpień polityków Banku Rezerwy Federalnej. Tym razem głos zabiorą: Barkin, Harker, Bostic, Williams, Kaplan i Bullard


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.