Złoty ma skierowanie na szczepienie w NBP przeciw inflacji

 (środa, 2-06, 8:00)

Polska: w maju indeks PMI dla przemysłu osiągnął najwyższy poziom w historii badania (tj. od 1998).
GUS: polskie ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w maju najbardziej od 10 lat.
Hardt (RPP): presja inflacyjna w gospodarce narasta i wymaga reakcji Rady.
Kalendarz Eko: dziś Beżowa Księga FED, jutro indeksy PMI, ISM dla sektora usług Eurolandzie i USA, a w piątek amerykański raport Departamentu Pracy.

Za nami

Podczas wczorajszej sesji złoty osiągnął najwyższą wartość w tym roku (EUR/PLN min. 4,4576, USD/PLN min. 3,6402).   ● [PMI]   Motorem napędowym wzrostu wyceny PLNa stał się, najwyższy w historii badania, (tj. od 1998 roku) wynik indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłu uzyskany w zeszłym miesiącu (57,2 pkt vs prognoza 54,5 pkt). W raporcie IHS Markit napisano, że wskaźnik znalazł się na rekordowym poziomie „dzięki odbiciu popytu i ciągłym opóźnieniom w dostawach”.   ● [CPI]   Nasza waluta nabrała jeszcze przyspieszenia po wiadomości, że w maju ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w Polsce najbardziej od 10 lat (4,8% r/r). Wg Łukasza Hardta z krajowej Rady Polityki Pieniężnej, ostatnie dane pokazują, że „presja inflacyjna w gospodarce narasta i wymaga reakcji RPP”. Polityk uważa, że sygnalna podwyżka stóp procentowych o 15 pb jest warta rozważenia już na najbliższym posiedzeniu Banku, które odbędzie się 9 czerwca br.   ● [Rynki globalne]   Drogę do umocnienia złotego utorowały dobre nastoje inwestycyjne na świecie, gdyż wysokie wyniki indeksów PMI, ISM dla przemysłu z Eurolandu i USA zwiększyły oczekiwanie na przyspieszenie ożywienia gospodarczego po obu stronach Atlantyku. W tych okolicznościach w odwrocie znalazł się bezpieczny dolar (EUR/USD max. 1,2255). Dodatkowym obciążeniem dla zielonej waluty były słowa członka zarządu FED Lael Brainard, która powiedziała, że amerykańska gospodarka jest daleko od celów Banku. 

Przed nami

   ● [USA]   Dziś na wokandę powraca temat amerykańskiej polityki pieniężnej. Od kilku tygodni na rynkach finansowych trwają ożywione dyskusje na temat tego kiedy Bank Rezerwy Federalnej rozpocznie proces jej normalizacji. Nowych wskazówek w tej sprawie może nam dostarczyć publikowana dziś Beżowa Księga FED, która zawiera aktualny opis bieżącej sytuacji ekonomicznej USA oraz prognozy dotyczące najbliższych decyzji FOMC. Z punku widzenia analityków, kluczowy dla przyszłych działań Banku może okazać się piątkowy raport amerykańskiego Departamentu Pracy.   ● [Scenariusze]   Zdaniem większości z nich, kolejne rozczarowujące dane z rynku pracy opóźnią dyskusję wewnątrz FED nad ograniczeniem skupu aktywów, co byłoby szkodliwe dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,2260), a jednocześnie korzystne dla jego rywali z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 3,6400). W przypadku wysokiego NFP rozmowy o ww. taperingu nabrałyby tempa, co z kolei poprawiłoby konto zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2200), obciążając rachunek złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,6700) i jego kompanów z CEE, EM. Potencjalnym wyzwaniem będzie niska płynność rynku PLN, związana z rozpoczynającym się jutro długim weekendem w naszym kraju i absencją większości inwestorów, która może wyolbrzymić reakcje polskiej waluty na napływające informacje.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.