Kolejne pęknięcie w Radzie

  (środa, 16-06, 8:00)

 Polska: w maju ceny konsumpcyjne wzrosły mniej, niż wskazywały na to wstępne dane.
Gatnar (RPP): zakończenie luzowania ilościowego nie musi być warunkiem normalizacji polityki pieniężnej.
USA: w maju sprzedaż detaliczna nadspodziewanie spadła, ale za to w górę zrewidowano jej wynik z kwietnia.
Kalendarz Eko: decyzja FOMC ws. stóp procentowych, prognozy ekonomiczne i projekcje stóp FED.

Za nami

   ● [PLN]   We wtorek nasza waluta pozostawała w defensywie. Złotemu ciążył niższy, niż wstępnie podano, wynik polskiej inflacji cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju (4,7% r/r vs 4,8%), który zdjął nieco presji z RPP ws. szybszego zaostrzenia krajowej polityki monetarnej. Naszej walucie zaszkodził także komentarz Eugeniusza Gatnara z Rady, który wbrew prezesowi NBP i niektórym kolegom z RPP uważa, że zakończenie luzowania ilościowego nie musi być warunkiem normalizacji polityki pieniężnej.   ● [HUF]   Z kolei skorelowany ze złotym, forint tracił z powodu niepewności co do zestawu narzędzi, jakich użyje węgierski bank centralny do normalizacji swojej polityki na przyszłotygodniowym posiedzeniu MNB (EUR/HUF max. 352,852).   ● [USD]   Straty walut CEE (EUR/PLN max. 4,5338, USD/PLN max. 3,7413) mogły być większe gdyby nie utrzymująca się niechęć inwestorów do konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,2148), spowodowana oczekiwaniem na konkluzje z posiedzenia FED (czytaj dalej) oraz mieszanymi wynikami z gospodarki USA. Wczorajsza wiadomość o nadspodziewanym spadku amerykańskiej sprzedaży detalicznej w maju (-1,3% m/m vs prognoza -0,8%) została zrównoważona informacją o znaczącej rewizji w górę analogicznych danych za kwiecień (z 0% do 0,9%). Podobnie kontrastowały ze sobą niższe wyniki indeksów obrazujących koniunkturę gospodarczą w stanie Nowy Jork (NY Empire State) i nastroje na rynku nieruchomości (NAHB) z wyższymi od oczekiwań danymi dotyczącymi inflacji PPI i produkcji przemysłowej (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).

Przed nami

   ● [FED]   Dziś uwaga inwestorów będzie skoncentrowana na informacjach płynących z kończącego się wieczorem dwudniowego posiedzenia amerykańskiego banku centralnego. Punktualnie o godzinie 20:00 (naszego czasu) FOMC ogłosi decyzje ws. poziomu stóp procentowych (rynek oczekuje zachowania status quo) oraz opublikuje zaktualizowane projekcje stóp FED w kolejnych latach, a także prognozy dla amerykańskiej gospodarki (w tym dot. CPI). Jak dotąd Powell i spółka podkreślali, że rosnąca presja inflacyjna ma charakter przejściowy, a ultra-luźna polityka pozostanie utrzymana. Aczkolwiek ostatnie dane wzbudziły obawy, że rosnąca presja cenowa może wymusić wcześniejsze wycofanie stymulacji. Prawie 60% ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutersa spodziewa się ogłoszenia przykręcania dolarowego kurka (tapering) w następnym kwartale (tj. na wrześniowym posiedzeniu FED).   ● [Scenariusze]   Wskazówki świadczące o możliwości takiego scenariusza będą odczytane na korzyść amerykańskiej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2090) oraz przeciwko jej rywalom z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,5400, USD/PLN: 3,7500). Z kolei przesłanki przemawiające za utrzymaniem dotychczasowej skali skupu aktywów będą szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD 1,2150), a zarazem sprzyjać złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,7000). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.