Na pandemię inwestycje i konsumpcja

 (wtorek, 1-06, 8:00)

 W I kw. 2021 PKB Polski spadł o 0,9% rok do roku (finalne dane).
OECD zrewidowała w górę swoje prognozy dla Polski dot. tegorocznego wzrostu gospodarczego (z 2,9% do 3,7%).
Niemcy: w maju ceny konsumpcyjne wzrosły najbardziej od 2011 roku.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu w EU i USA oraz inflacja w Polsce (CPI) i w Eurolandzie (HICP).

Za nami

● [PL]   W poniedziałek pierwsze strony krajowych serwisów ekonomicznych zostały zdominowane przez analizy finalnych danych GUS nt. polskiego PKB w I kwartale. Wg Głównego Urzędu Statystycznego w okresie I-III '21 produkt krajowy brutto spadł o 0,9%, czyli o 0,3% mniej, niż wskazywały na to wstępne dane (-1,2%). Najbardziej na plus zaskoczyły nakłady inwestycyjne, które wzrosły o 1,3% r/r, podczas gdy rynek spodziewał się ich spadku o 8,6%. Pozytywną niespodzianką okazał się także wzrost konsumpcji prywatnej (0,2% r/r wobec oczekiwanych -0,7%). Pod wpływem tych informacji większość analityków podniosła swoje prognozy dot. tegorocznego wzrostu gospodarczego w naszym kraju. Na taki ruch zdecydowali się wczoraj m.in. ekonomiści Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (z 2,9% do 3,7%). Optymistyczne perspektywy dla polskiej gospodarki zachęciły inwestorów do zwiększenia długich pozycji w polskiej walucie (min. EUR/PLN 4,4776, USD/PLN 3,6607). Drugim ważnym argumentem za taką strategią stał się komunikat NBP, w którym poinformowano, że w czerwcu odbędzie się tylko jedna aukcja skupu krajowych obligacji skarbowych, co zwiększyło spekulacje dot. dyskretnego zmniejszenia polskiego programu QE.   ● [DE]   W trendzie wzrostowym pozostało także euro (EUR/USD max. 1,2237), dla którego wsparciem była wiadomość o najwyższej od 2011 roku inflacji CPI w Niemczech (w maju 2,5% r/r vs prognoza 2,4% r/r).

Przed nami

Nowy miesiąc rozpocznie się od publikacji danych dotyczących aktywności w przemyśle oraz inflacji.   ● [PL]   Już o godzinie 9:00 poznamy majową wartość polskiego indeksu PMI. Rynek spodziewa się jego wzrostu z 53,7 pkt (w kwietniu) do 54,5 pkt. Jednak dla przebiegu dzisiejszej sesji na rynku PLN ważniejsze mogą okazać się wstępne dane GUS o inflacji CPI w maju, które zostaną ogłoszone o godzinie 10:00. Analitycy oczekują wzrostu dynamiki z 4,3% r/r (w kwietniu) do 4,8%. Jeśli ta prognoza się sprawdzi, będzie to największy wzrost cen konsumpcyjnych od 10 lat. Taki stan rzeczy wzmocni pozycję jastrzębi w RPP (Hardta, Gatnara i Żyżyńskiego) przed dyskusją i głosowaniem ws. ewentualnej podwyżki stóp NBP o 15 pb na przyszłotygodniowym posiedzeniu Banku, a niższy wynik podetnie im skrzydła. Pierwszy scenariusz utoruje drogę do dalszego umocnienia polskiej waluty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 3,6500), a drugi będzie argumentem za realizacją złotowych zysków (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,7000).   ● [EZ, USA]   Jeżeli chodzi o rynek EUR/USD to zwolennicy euro liczą na prognozowany wzrost inflacji HICP w Eurolandzie (punkt oporu EUR/USD: 1,2240), zaś protagoniści dolara na wysoki wynik indeksu ISM dla amerykańskiego sektora przemysłu (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2180)Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.