Inflacja i sześć bilionów innych powodów

 (poniedziałek, 31-05, 8:00)

 Komisja Europejska: w gospodarce Eurolandu nastroje są najlepsze od 3 lat.
USA: w kwietniu wskaźnik cen PCE core osiągnął najwyższy poziom od 1992.
Główny ekonomista BoE: Bank powinien być przygotowany do zmniejszenia swojej stymulacji monetarnej.
Kalendarz Eko: finalne dane nt. polskiego PKB w I kw. oraz inflacja CPI w Niemczech. 

Za nami

    ● [USA]   Piątkowe dane dotyczące amerykańskiej inflacji dostarczyły jastrzębiom z FED nowych argumentów za rozpoczęciem zaostrzania polityki pieniężnej w USA. To wszystko za sprawą publikacji wskaźnika PCE, który w kwietniu osiągnął najwyższy poziom od 1992 roku (3,1% r/r vs prognoza 2,4%; poprzednio 1,9%). Pierwszą reakcją rynku walutowego na te wyniki był wzrost wartości dolara (EUR/USD min. 1,2133). Jego dodatkowym motywatorem był budżet Stanów Zjednoczonych na przyszły rok, zaprezentowany przez prezydenta Bidena. Jeżeli uda się go przeforsować w Kongresie to wydatki federalne osiągną wartość 6 bilionów USD, a więc najwyższy poziom od czasów II wojny światowej.   ● [EUR,CEE]   Straty walut EU wobec USD mogły być jeszcze większe, gdyby nie wiadomość o najlepszych od 3 lat nastrojach w gospodarce strefy euro (indeks KE: 114,5 pkt vs prognoza 112,1 pkt).   ● [UK]   Z kolei funta obronił główny ekonomista Banku Anglii Andy Haldane, który powiedział, że BoE powinien być przygotowany na zmniejszenie swojej stymulacji monetarnej. Po realizacji zysków, przed przedłużonym weekendem i końcem miesiąca w USA, rynek walutowy w Nowym Jorku zamknął się w piątek o godzinie 22:00 na poziomie EUR/USD 1,2196, EUR/PLN 4,4832, USD/PLN 3,6769.

Przed nami

Ostatni dzień maja przyniesie ważne dane z Polski oraz z Niemiec.   ● [PL]   Już o godzinie 10:00 GUS poda finalny wynik polskiego PKB w I kwartale. Wartość powyżej ogłoszonego wstępnie -1,2% r/r będzie przemawiać na korzyść złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 3,6700), a niższa przeciwko niemu (punkty oporu EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 3,7000).   ● [DE]   Z kolei publikacja niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis) odbędzie się o godzinie 14:00 i będzie informować o zmianie cen konsumpcyjnych w maju. Wzrost ich dynamiki będzie sprzyjał euro (punkt oporu EUR/USD: 1,2220), a jej spadek mu szkodził (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2130). Ze względu na świętujących dziś Amerykanów (Dzień Pamięci), w dalszej części dnia można się spodziewać mniejszej zmienności kursów.   ● [Najbliższe dni]   Najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym rozpoczynającego się tygodnia będzie piątkowa publikacja raportu amerykańskiego Departamentu Pracy. Jednak zanim do tego dojdzie poznamy jeszcze dane o inflacji CPI w Polsce, wyniki indeksów PMI, ISM dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu i USA, a także amerykański raport ADP.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.