(piątek, 7-05, 8:00)
★
USA:
w kwietniu ceny konsumentów wzrosły najbardziej od września
2008.
★
Komisja
Europejska
podwyższyła
prognozę PKB Polski na lata 2021-22.
★
Kropiwnicki
(RPP):
nie poprę wniosków o podwyżki stóp NBP do końca mojej kadencji w
Radzie.
★
Kalendarz
Eko:
inflacja PPI USA, amerykański
raport jobless claims oraz wystąpienia 2 polityków FED.
Za nami
● [CPI USA] Tematem wiodącym wczorajszej sesji była amerykańska inflacja. Wg danych Departamentu Handlu USA w ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny konsumentów wzrosły aż o 4,2 % (prognoza 3,6%; poprzednio 2,6%), tj. najbardziej od września 2008. Zdaniem analityków tak zaskakujący rozwój wypadków może zmusić Rezerwę Federalną do szybszego zaostrzenia swojej polityki pieniężnej. Ich ocenę podzielili wczoraj gracze wyprzedający amerykańskie obligacje (rentowność 10-latków: max. 1,705%) oraz akcje (DJIA: -1,99%), a także inwestorzy kupujący dolara (EUR/USD min. 1,2065). Jednak zyski zielonej waluty ograniczyła wypowiedź wiceprezesa FED Richarda Claridy, który powiedział, że kwietniowy skok inflacji jest spowodowany głównie czynnikami przejściowymi. ● [PLN] Podobny wydźwięk ale dla złotego, miała deklaracja Jerzego Kropiwnickiego z RPP, który oznajmił, że nie poprze wniosków o podwyżki stóp NBP do końca swojej kadencji w Radzie, wygasającej w styczniu 2022. Straty złotego (max. EUR/PLN 4,5575, USD/PLN 3,7747) zamortyzowała wzrostowa rewizja prognoz Komisji Europejskiej dot. dynamiki polskiego PKB w 2021 (z 3,1% do 4%) oraz w 2022 roku (z 5,1% do 5,4%). ● [BTC] Nerwową noc mają za sobą posiadacze Bitcoinów, którego wartość stopniała o ponad 10% po tym, jak Elon Musk poinformował, że Tesla zawiesiła przyjmowanie płatności w kryptowalucie, gdyż spółka zaniepokojona jest wysokim użyciem energii przy ich wydobyciu.
Przed nami
● [USA] Dziś inwestorzy czekają na nową porcję danych z USA oraz na kolejne wystąpienia polityków FED. Równocześnie o godzinie 14:30 amerykański Departament Pracy opublikuje cotygodniowy raport jobless claims, a Departament Handlu ogłosi kwietniowy wynik inflacji PPI. Prognozowany spadek (t/t) nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych i oczekiwany wzrost (r/r) cen producentów może zwiększyć popyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2060), kosztem jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 3,7800). Jego atrakcyjność mogą podkopać kolejne gołębie sygnały z Banku Rezerwy Federalnej. Pod koniec amerykańskiej sesji głos zabiorą: członek zarządu FED Christopher Waller (o g. 19:00) oraz prezes oddziału FED w St. Louis James Bullard (o g. 22:00). Ich zapewnienia o utrzymaniu ultra luźnej polityki monetarnej przez dłuższy czas będą szkodzić zielonej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,2150) i sprzyjać złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5300, USD/PLN: 3,7300). ●[GBP, CAD] Inwestorzy z rynków GBP i CAD nie powinni przeoczyć wystąpień publicznych prezesów banków centralnych Anglii (Andrew Bailey) oraz Kanady (Tiff Macklem).
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.
Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).
Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.
Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.