Zbliża się eko-boom?

   (środa, 12-05, 8:00)

W maju indeks ZEW osiągnął najwyższy wynik od lutego 2000
Sąd Najwyższy RP odroczył orzeczenie ws. kredytów frankowych.
 Dochodowość 10-letnich obligacji Polski osiągnęła najwyższy poziom od marca 2020.
 Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa Eurolandu, inflacja CPI USA oraz wystąpienia 2-ch polityków FED. 


Za nami

We wtorek waluty europejskie powróciły do trendu wzrostowego (EUR/USD max. 1,2182 tj. najwyżej od 26 lutego).   ● [ZEW]   Popyt na euro oraz na jego sąsiadów z regionu CEE przywróciła wiadomość o najlepszych (od lutego 2000) nastrojach ekonomicznych niemieckich inwestorów (a nie od lutego 2020 jak omyłkowo napisaliśmy w naszym wczorajszym Alercie FX). Indeks ZEW wystrzelił z 70,7 pkt w kwietniu do 84,4 pkt w maju, podczas gdy rynek spodziewał się jedynie marginalnego wzrostu do 70,9 pkt. Prezes Instytutu Achim Wambach oświadczył, że ankietowani finansiści „spodziewają się znacznego ożywienia gospodarczego w ciągu najbliższych sześciu miesięcy”.   ● [Obligacje]   Taka perspektywa podbiła rentowność dziesięcioletnich bundów do najwyższego poziomu od stycznia 2020 (max. -0,157%). Podążając za niemieckim rynkiem obligacji dochodowość polskich dziesięciolatków wzrosła do max. 1,821% tj. najwyżej od marca 2020, co także przełożyło się na droższego złotego (min. EUR/PLN 4,5385, USD/PLN 3,7353).   ● [SN]   Ponadto nasza waluta zareagowała z ulgą na decyzję polskiego Sądu Najwyższego o odroczeniu wydania orzeczenia ws. kredytów frankowych. SN zwrócił się wczoraj o zajęcie stanowisk w tej sprawie m.in. przez NBP, KNF oraz rzecznika finansowego.   ● [JOLTs]   Przed większymi stratami konkurencyjnego dolara uchroniła rekordowo wysoka liczba wakatów w gospodarce USA w marcu (JOLTs: 8,123 mln vs prognoza 7,5 mln). 

Przed nami

   ● [CPI USA]   Przysłowiowym gwoździem programu dzisiejszej sesji jest publikacja danych z USA nt. inflacji CPI. Analitycy uważają, że rosnąca presja cenowa może podbić rentowność amerykańskich obligacji, co zagrałoby na korzyść dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2115) oraz przeciw jego rywalom z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 3,7700). Przesadny optymizm wobec zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,2190; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5300, USD/PLN: 3,7300) mogą jednak studzić niedawne wypowiedzi polityków FED, którzy uważają, że skoki inflacji w marcu i w kwietniu są przejściowe.   ● [FED]   Okazją do nowych komentarzy będzie dzisiejsza publikacja wyniku CPI. Jako pierwszy będzie mógł się wypowiedzieć wiceprezes Banku Rezerwy Federalnej Richard Clarida (o g. 15:00). Na wieczór swoje wystąpienie publiczne ma zaplanowane prezes oddziału FED w Filadelfii Patrick Harker. Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych przypadających na dziś warto również pamiętać o ogłoszeniu danych nt. produkcji przemysłowej w strefie euro oraz raportu amerykańskiej agencji EIA (Energy Information Administration) nt. tygodniowej zmiany zapasów paliw w USA.  Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.