Żadna podwyżka nie przejdzie?

 (środa, 19-05, 8:00)

 Niemcy: Trybunał Konstytucyjny odrzucił skargę dot. zakupów obligacji przez ECB.

Sura (RPP): inflacja ma charakter podażowy.
Kalendarz Eko: inflacja HICP z Eurolandu, wystąpienie Bullarda z FED oraz protokół z ostatniego posiedzenia FOMC.

Za nami

Podczas wczorajszej sesji EUR oraz PLN były najdroższe od przełomu lutego i marca br.   ● [DE]   Waluty EU uskrzydlił przede wszystkim niemiecki Trybunał Konstytucyjny, który odrzucił skargę kwestionującą legalność zakupów obligacji przez Europejski Bank Centralny. Wg sędziów Trybunału ECB dowiódł, że uruchomiony w 2015 roku program PSPP jest właściwym rozwiązaniem. Dzięki temu orzeczeniu Bundesbank (niemiecki bank centralny) może nadal uczestniczyć w europejskim programie skupu obligacji. Dodatkowym źródłem energii wspólnej waluty były najnowsze sondaże poparcia niemieckich partii przed zbliżającymi się wyborami do Bundestagu, wg których CDU/CSU odzyskał przewagę nad Zielonymi.   ● [USA]   Przyjazny klimat wokół euro i walut CEE tworzyły decyzje o  stopniowym luzowaniu korona-obostrzeń w krajach EU oraz utrzymująca się podaż konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,2245). Niechęć do zielonej waluty zwiększyła wiadomość o nadspodziewanym spadku (m/m) liczby rozpoczętych budów nowych domów za oceanem w kwietniu (1569 tys. vs prognoza 1710 tys.; poprzednio 1733 tys.).   ● [RPP]   Część analityków upatrywała przyczyn wczorajszego umocnienia złotego (min. EUR/PLN 4,5156, USD/PLN 3,6926) także w rosnących oczekiwaniach na podwyżkę stóp NBP w tym roku. Przewidywania w tej sprawie (oraz wokół PLNa) stonował nieco Rafał Sura z RPP, który powiedział, że inflacja ma charakter podażowy oraz zapowiedział swoje weto nawet dla symbolicznej podwyżki stóp.   ● [BTC]   Emocjonującą noc mają za sobą gracze z rynku kryptowalut. Cena Bitcoina spadła poniżej granicy 40 tys. USD po tym, jak Chiny zakazały swoim instytucjom finansowym i firmom płatniczym świadczenia usług związanych z transakcjami kryptowalutowymi. Topnieją także notowania Ethereum (-12%) oraz Dogecoina (-13%). 

Przed nami

   ● [Protokół FED]   W dzisiejszym eko-rozkładzie jazdy głównym wydarzeniem jest publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia amerykańskiego banku centralnego. Według analityków w treści dokumentu powtórzy się zapis, że politycy FOMC uważają wzrost inflacji za przejściowy. Taki scenariusz zwiększy przekonanie, że FED nie ugnie się presji cenowej i utrzyma ultra-luźną politykę pieniężną przez długi czas.   ● [Scenariusze]   Może to zachęcać inwestorów do dalszej wyprzedaży dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,2250) i kolejnych zakupów walut EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 3,6800). Ewentualne, ale mało prawdopodobne jastrzębie akcenty będą trampoliną do mocnego odbicia zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2180). Przy takim rozwoju wypadków należy się liczyć z tym, że kursy EUR/PLN i USD/PLN skierują się w stronę najbliższych punktów oporu: odpowiednio 4.5500 i 3,7300. Dla porządku warto dodać, że oprócz protokołu FED w dzisiejszym Kalendarzu Ekonomicznym znajdują się jeszcze: dane Eurostatu o inflacji HICP, wystąpienie publiczne prezesa oddziału Rezerwy Federalnej z St. Louis Jamesa Bullarda oraz raport EIA nt. tygodniowej zmiany zapasów paliw w USA. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.