Pęknięcie w RPP

 (piątek, 14-05, 8:00)

Gatnar (RPP): na najbliższym posiedzeniu RPP [w czerwcu] potrzebna jest podwyżka stóp o 10-15 punktów bazowych.
Żyżyński (RPP): biorę pod uwagę jednorazową podwyżkę stóp NBP o 10-15 pb. w celu zakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych.
USA: w ubiegłym tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najniższa od 14 miesięcy.
Kalendarz Eko: PKB Polski w I kw., protokół ECB, amerykańska sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa oraz indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan. 

Za nami

   ● [RPP]   Wczorajsze wypowiedzi członków krajowej Rady Polityki Pieniężnej otworzyły inwestorom oczy na możliwość szybszej podwyżki stóp procentowych NBP. Wg Eugeniusza Gatnara na najbliższym posiedzeniu RPP (w czerwcu) potrzebna jest podwyżka stóp o 10-15 punktów bazowych, aby zasygnalizować, że „uwaga Banku skupiona jest na zagrożeniach inflacyjnych”. W podobnym tonie wypowiedział się Jerzy Żyżyński, który bierze pod uwagę jednorazową podwyżkę stóp NBP o 10-15 pb. „w celu zakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych”. Perspektywa podniesienia oprocentowania złotego obniżyła kursy EUR/PLN i USD/PLN odpowiednio do min. poziomu 4,5211 (najniżej od 12 kwietnia) i 3,7387.   ● [USD]   Dodatkowym wsparciem dla naszej waluty była korekta spadkowa konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,2109) wywołana zniżką rentowności amerykańskich obligacji (np. 10-letnie: min. 1,651%). Jednak jej zakres ograniczyły informacje makroekonomiczne z USA o najniższej od 14 miesięcy, liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (473 tys. vs prognoza 490 tys.) oraz o najwyższej od 2010 inflacji PPI (6,2% r/r vs prognoza 5,9%; poprzednio 4,2%). 

Przed nami

Bieżący tydzień zakończy się na rynkach finansowych mocnym akordem.   ● [PL]   O godzinie 10:00 GUS poda równocześnie: składowe wysokiej inflacji CPI w kwietniu (4,3% r/r) oraz wstępne dane nt. wzrostu gospodarczego w I kw. Analitycy spodziewają się jego spadku o 1,3% r/r. Jeśli ich oczekiwania się sprawdzą, będzie to czwarty z rzędu kwartał z ujemnym wynikiem produktu krajowego brutto. Taka czarna seria może przytłoczyć złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 3,7800). Natomiast jego nadzieją (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 3,7300) jest materializacja prognoz ekonomistów Goldman Sachs, którzy spodziewają się wyższego wyniku PKB ze względu na ostatnie rekordowe dane o produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej.   ● [Rynki globalne]   W drugiej części dnia losy naszej waluty będą w większym stopniu uzależnione od sytuacji na rynkach globalnych. O godzinie 13:30 opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. W następnej kolejności poznamy kwietniowe dane z USA nt. sprzedaży detalicznej (o g. 14:30) oraz o produkcji przemysłowej (o g. 15:15), a także majową wartość indeksu nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan (o g. 16:00). Wyniki lepsze od prognoz mogą dodać śmiałości dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2050), a gorsze zniechęcić go (punkt oporu EUR/USD: 1,2110)Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.