Ład-ny złoty czy nie Ład-ny

   (poniedziałek, 17-05, 8:00)

W I kw. 2021 PKB Polski spadł o 1,2% rok do roku (wstępne dane).
USA: w kwietniu sprzedaż detaliczna stanęła, a dynamika produkcji przemysłowej spadła bardziej, niż oczekiwano.
Kalendarz Eko: amerykański indeks NY Empire State oraz wystąpienia dwóch polityków FED (Bostic i Clarida).

Za nami

   ● [PL]   Piątkowe dane nt. polskiego PKB w I kw. dają nadzieję na zakończenie „covidowej” recesji w naszym kraju. Wg wstępnego szacunku produkt krajowy brutto wzrósł w tym czasie o 0,9% w porównaniu z poprzednim kwartałem (wobec oczekiwanych 1,1% k/k). Względem analogicznego kwartału 2020 roku oznaczało to jednak spadek o 1,2% (wobec oczekiwanych -1,3% r/r). Po przeanalizowaniu tych wyników inwestorzy uznali, że dalej będzie już tylko lepiej. Takie nastawienie pomogło złotemu (min. EUR/PLN 4,5181, USD/PLN 3,7212).   ● [USA]   Naszej walucie sprzyjał także spadek zainteresowania konkurencyjnym dolarem (EUR/USD max. 1,2152) wywołany wiadomością, że w kwietniu amerykańska sprzedaż detaliczna nieoczekiwanie stanęła (0% m/m vs prognoza 1%; poprzednio 10,7%). Dodatkowymi powodami do makro-pesymizmu za oceanem były informacje o nadspodziewanym spadku dynamiki produkcji przemysłowej (0,7% m/m vs prognoza 1%; poprzednio 2,4%) oraz o najgorszych od lutego nastrojach konsumentów (w maju indeks Uniwersytetu Michigan jest na poziomie 82,8 pkt vs prognoza 90,3 pkt).   ● [ChRL, BTC]   Zyski złotego oraz innych ryzykowanych aktywów ograniczają: nadspodziewany spadek dynamiki chińskiej sprzedaży detalicznej w kwietniu (17,7% r/r vs prognoza 24,9%) oraz wyprzedaż na rynku kryptowalut (Bitcoin min. 42 480 USD tj. najniżej od 3 m-cy). 

Przed nami

   ● [Kalendarz Eko]   Dopiero co poznaliśmy wyniki kwietniowej produkcji przemysłowej w USA, a już dziś otrzymamy pierwsze wskazówki nt. przemysłowej koniunktury w maju. Informacji w tej sprawie dostarczy indeks oddziału Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku, opisujący tendencje panujące w sektorze wytwórczym okręgu FED NY.   ● [Scenariusze]   Rynek spodziewa się ich pogorszenia, co może pogłębić straty dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,2160), na czym znów skorzystają jego rywale z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 3,7200). W przypadku pozytywnej niespodzianki z NY należy się liczyć z tym, że zielona waluta odzyska część piątkowych strat (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2100), a złoty odda nieco z ostatnich zysków (punkty oporu EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 3,7800). Niewiadomą dla PLNa jest reakcja inwestorów na sobotnie ogłoszenie przez PiS szczegółów nowego programu ekonomicznego „Nowy Polski Ład”, ogłoszonego w sobotę przez rządzącą koalicję.   ● [Eko-Tydzień]   W kolejnych dniach największe emocje budzą publikacje protokołu z ostatniego posiedzenia FED oraz wstępnych wyników indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu i USA. Nie zabraknie również ważnych wydarzeń krajowych. W czwartek GUS poda kwietniowe dane nt. zatrudnienia i wynagrodzeń oraz aktualnych nastrojów konsumentów.   ● [Geopolityka]   Pod baczną obserwacją inwestorów pozostaje także sytuacja w Strefie Gazy, gdzie trwa kolejna odsłona konfliktu izraelsko-palestyńskiego.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.