Złoty w cieniu franka

 (wtorek, 11-05, 8:00)

 Sentix: w maju nastroje inwestorów w Eurolandzie są najlepsze od marca 2018. 
 
Kurs GBP/USD osiągnął najwyższą wartość od 25 lutego br.
 K
alendarz Eko: niemiecki indeks ZEW, raport JOLTS z amerykańskiego rynku pracy oraz wystąpienia pięciu polityków FED.


Za nami

   ● [PLN]   W poniedziałek polska waluta zrobiła w tył zwrot tracąc część zysków wypracowanych pod koniec ubiegłego tygodnia. Gracze z rynku PLN zamykali swoje długie pozycje w obawie, że dzisiejsze rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego RP ws. kredytów w CHF pogrążą polskie banki (więcej na ten temat w części Przed nami). Naszej walucie ciążyły również anty-inwestycyjne nastroje na rynkach globalnych (Nasdaq: -2,55%, Nikkei: -3,08%) wywołane obawami o inflację oraz o kolejną falę pandemii w Azji.   ● [USD, EUR]   Słabnącemu złotemu (max. EUR/PLN 4,5773, USD/PLN 3,7650) zaszkodziła także wzrostowa korekta konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,2126). Jej zakres ograniczył jednak komentarz prezes oddziału FED z San Francisco Mary Daly o tym, że to nie czas aby zacząć rozmawiać o spowolnieniu amerykańskiego programu skupu aktywów. W podobnym tonie zabrzmiał prezes oddziału FED z Chicago Charles Evans, który powiedział, że minie trochę czasu zanim Bank zmieni swoją politykę. Z kolei pozycji wspólnej waluty broniła wiadomość o najlepszych od marca 2018 nastrojach inwestorów w strefie euro (Sentix: 21 pkt w V vs prognoza 14 pkt; poprzednio 13,1 pkt).   ● [GBP]   Jednak spośród walut G10 najlepiej radził sobie funt (GBP/USD max. 1,4158 tj. najwyżej od 25 lutego), który zyskał dzięki temu, że Szkocka Partia Narodowa (opowiadająca się za przeprowadzeniem kolejnego referendum ws. niepodległości) nie zdobyła większości w głosowaniu do szkockiego parlamentu.

Przed nami

   ● [SN]   Przed złotym kolejny „sądny” dzień. Nasza waluta czeka na orzeczenia Sądu Najwyższego RP ws. zagadnień prawnych, związanych z kredytami w CHF. Chodzi m.in. o rozstrzygnięcia ws. możliwości żądania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz przedawnienia roszczeń kredytodawców w przypadku unieważnienia umowy. Wyroki po myśli banków zagrają na korzyść złotego (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,5400, USD/PLN 3,7300) i odwrotnie (punkty oporu: EUR/PLN 4,5800, USD/PLN 3,7700).   ● [ZEW, JOLTS, FED]   Na rynkach globalnych największe zainteresowanie budzą publikacje niemieckiego indeksu ZEW oraz amerykańskiego raportu JOLTS. Potwierdzenie prognozowanej poprawy nastrojów inwestorów w Niemczech podkręci notowania euro (punkt oporu EUR/USD: 1,2190). Z kolei materializacja oczekiwanego wzrostu liczby wakatów w gospodarce USA mogłyby nieco zatrzeć negatywne wrażenia dot. piątkowego raportu Departamentu Pracy, co podbudowałoby dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2125). Ponadto gracze z rynku USD z uwagą wysłuchają co nt. sytuacji na rynku pracy w USA mają do powiedzenia politycy Banku Rezerwy Federalnej. W kolejności chronologicznej głos zabiorą: wiceprzewodniczący FOMC John Williams, członek zarządu FED Lael Brainard, prezes oddziału FED w San Francisco Mary Daly, prezes oddziału FED w Atlancie Raphael Bostic oraz prezes oddziału FED w Filadelfii Patrick Harker. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.