Efekt węgierskiego motyla

 (wtorek, 18-05, 8:00)

Wiceprezes Banku Węgier: MNB powinien rozważyć podwyżkę stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu.
Łon (RPP): NBP powinien stać się trwałym uczestnikiem rynku obligacji skarbowych.
Bostic (FED): mimo obaw o inflację nie ma powodu aby zmienić politykę monetarną w USA.
Kalendarz Eko: zrewidowany PKB (w I kw.) i bilans HZ Eurolandu oraz dane nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów w USA.Za nami

Początek tygodnia przyniósł spadek wyceny polskiej waluty.   ● [MNB vs RPP]   Złoty stracił na przebudowie portfeli aktywów CEE, spowodowanej słowami wiceprezesa Banku Węgier. Wg Barnabása Virága MNB powinien rozważyć podwyżkę stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu, co przekierowało krótkoterminowy kapitał w stronę forinta (EUR/HUF min. 350,950 tj. najniżej od 9 m-cy). Jastrzębi głos Węgra kontrastował z wypowiedzią jego „bratanka” z RPP. Zdaniem Eryka Łona NBP powinien stać się trwałym uczestnikiem rynku obligacji skarbowych, nabywając je nie tylko w okresie pandemii, ale także po jej zakończeniu.   ● [Nowy Ład]   Straty PLNa mogły być większe (max. EUR/PLN 4,5464, USD/PLN 3,7424), gdyby nie pozytywny odbiór przez inwestorów założeń nowego planu ekonomicznego obozu rządzącego. Wg analityków obniżenie podatków dla osób o niskich dochodach przełoży się na większą konsumpcję, która podbije dynamikę polskiego PKB o kilka dziesiątych punktu procentowego.   ● [USA]   Złotemu sprzyjał także klimat na rynku globalnym, gdzie niechęć inwestorów do konkurencyjnego dolara podtrzymały gołębie sygnały dochodzące z Banku Rezerwy Federalnej (EUR/USD max. 1,2187, USD/PLN min. 3,7177). Prezes oddziału FED z Atlanty Raphael Bostic oznajmił, że mimo obaw o inflację nie ma powodu aby zmienić politykę monetarną w USA. Prezes oddziału z Dallas Robert Kaplan powtórzył, że nie spodziewa się podwyżki stóp procentowych do przyszłego roku. Z kolei wiceprezes FED Richard Clarida przyznał, że ostatnie dane z rynku pracy pokazały, iż gospodarka wciąż nie osiągnęła momentu, w którym można byłoby zacząć ograniczać zakupy obligacji. 

Przed nami

Dziś otrzymamy nową dawkę danych z gospodarki europejskiej i amerykańskiej.   ● [EZ]   Już o godzinie 11:00 Eurostat poda zrewidowany wynik PKB w I kwartale oraz marcowy bilans handlu zagranicznego Eurolandu.   ● [USA]   Z kolei w drugiej części dnia poznamy kwietniowe liczby dotyczące pozwoleń i rozpoczętych budów domów w Stanach Zjednoczonych. W kontekście stagnacji amerykańskiej sprzedaży detalicznej warto także śledzić ogłoszenie raportu finansowego Walmart'a za I kwartał. Zwycięzcę dzisiejszej sesji na rynku EUR/USD wskażą dane lepsze od prognoz (punkt wsparcia: 1,2125, punkt oporu: 1,2190).   ● [Scenariusze PLN]   Polscy importerzy będą kibicować euro w pojedynku z dolarem (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 3,7000). W przypadku wygranej dolara, waluty EM i CEE (w tym PLN) znajdą się na drugim biegunie, co ucieszy naszych eksporterów (punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,7500). Na ekonomicznym horyzoncie widać już jutrzejszą publikacje protokołu z ostatniego posiedzenia Banku Rezerwy Federalnej. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.