Powrót złotego

  (piątek, 21-05, 8:00)

W maju GUS odnotował znaczącą poprawę nastrojów polskich konsumentów.
USA: w ubiegłym tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najniższa od początku pandemii.
Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu i USA, sprzedaż domów na rynku wtórnym w Stanach oraz wystąpienia polityków FED.

Za nami

   ● [PLN]   W czwartek kurs EUR/PLN zameldował się poniżej granicy 4,5000, a rynek USD/PLN sforsował silną barierę oporu 3,6800. Drogę do umocnienia złotego utorowała m.in. wiadomość o znacznej poprawie nastrojów polskich konsumentów w maju (wg BWUK i WWUK). Przyjazny klimat wokół PLNa stworzyła także wzrostowa korekta na rynku kryptowalut (BTC: +4,71%, ETH: +9,20%, DOGE: +17,53%).   ● [USD]   Naszej złotówce przysłużyła się również powracająca niechęć inwestorów do konkurencyjnego dolara. Mimo jastrzębiego protokołu FED (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX24) oraz najniższej od początku pandemii liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (444 tys. vs prognoza 450 tys.), kurs EUR/USD powrócił powyżej granicy 1,22 (max. 1,2240). W efekcie oddziaływania tych czynników, kurs EUR/PLN spadł do min. 4,4893 (tj. najniżej od 22 lutego), a rynek USD/PLN do poziomu 3,6720 (tj. najniżej od 7 stycznia).   ● [Rynek pracy PL]   Zyski złotego mogły być jeszcze większe, gdyby nie mniejszy od prognoz wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń w naszym kraju w kwietniu (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko). Analitycy tłumaczą to trzecią falą koronawirusa. Ich zdaniem prawdziwy test rynek pracy przejdzie dopiero w wakacje, gdy wygaśnie ochrona miejsc pracy, wynikająca z pomocy udzielonej przedsiębiorstwom z tarczy PFR. 

Przed nami

   ● [EUR, CEE]   Dziś przekonamy się jak znoszenie korona-restrykcji wpłynęło na działalność firm ze strefy euro w maju. Informacji w tej sprawie dostarczą nam wstępne wyniki indeksów PMI z Francji, Niemiec oraz całego Eurolandu. Szansą dla euro i jego sąsiadów z CEE może być materializacja prognoz, zakładających w większości wzrost aktywności w sektorze usług, który został najbardziej poszkodowany przez pandemię (punkt oporu EUR/USD: 1,2245; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 3,6700). Z drugiej strony zmartwić ich może potwierdzenie spodziewanego spadku analogicznych wskaźników dla przemysłu, w stosunku do poprzedniego miesiąca (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2180; punkty oporu EUR/PLN: 4,5300, USD/PLN: 3,7200).   ● [USD]   Pod kątem notowań dolara, oprócz indeksów PMI dla USA, warto także śledzić ogłoszenie kwietniowego wyniku sprzedaży domów na rynku wtórnym za oceanem oraz posłuchać wystąpień publicznych polityków FED. Po południu głos zabiorą prezesi oddziałów z Dallas (Robert Kaplan), Richmond (Tom Barkin) Atlanty (Raphael Bostic) oraz z San Francisco (Mary Daly). W ich wypowiedziach inwestorzy będą doszukiwać się odpowiedzi na pytanie jaki konkretnie postęp musi zrobić gospodarka, aby Bank rozpoczął rozmowy o ograniczeniu skupu aktywów. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.