Przegrzanie gospodarki czy wyższe stopy procentowe, oto jest pytanie

  (środa, 5-05, 8:00)

Polska: w kwietniu indeks PMI dla przemysłu niespodziewanie spadł.
USA: w marcu deficyt handlowy był największy w historii.
Yellen (sekretarz skarbu USA): stopy procentowe mogą wzrosnąć, aby uniknąć przegrzania gospodarki.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla sektora usług Eurolandu i USA, amerykański raport ADP oraz posiedzenie RPP.


Za nami

   ● [PLN]   We wtorek złoty zrobił krok w tył. Inwestorzy odwrócili się od naszej waluty z powodu niespodziewanego spadku indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłu w kwietniu (53,7 pkt vs prognoza 55 pkt; poprzednio 54,3 pkt). W komentarzu do danych firma sporządzająca badanie (IHS Markit) napisała, że przemysłowa ekspansja hamowana jest przez niedobory surowców oraz pracowników.   ● [USD]   Polskiej walucie (max. EUR/PLN 4,5647, USD/PLN 3,8032) nie przysłużyła się także wzrostowa korekta konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,2000). Odbiciu zielonej waluty sprzyjała sekretarz skarbu USA Janet Yellen, która ostrzegła, że stopy procentowe mogą wzrosnąć, aby uniknąć przegrzania gospodarki. Zakres umocnienia amerykańskiego pieniądza ograniczył jednak nadspodziewany wzrost deficytu handlowego Stanów Zjednoczonych w marcu (-74,4 mld USD vs prognoza -74,3 mld USD; poprzednio -70,5 mld USD).   ● [Giełdy, krypto]   Rekordowy deficyt oraz komentarz Yellen wywołały wyprzedaż na Wall Street (NASDAQ: -1,88%). Kolor czerwony dominował także na warszawskiej giełdzie (WIG20: -1,65%). Za to na scenie krypto-walut popisową rolę znów odegrał Dogecoin, który zdrożał wczoraj o 40%, ponieważ inwestorzy uważają, że Elon Musk znów go zareklamuje w sobotnim w programie “Saturday Night Live”.

Przed nami

   ● [RPP]   Gracze z rynku PLN czekają dziś na to co ma do powiedzenia krajowa Rada Polityki Pieniężnej nt. niebezpiecznie przyspieszającej inflacji. Okazją do skomentowania tej sprawy będzie komunikat z dzisiejszego posiedzenia RPP. Jakakolwiek wzmianka o potencjalnym zacieśnieniu polskiej polityki pieniężnej będzie wodą na młyn złotego (punkty wsparcia EUR/PLN 4,5300, USD/PLN 3,7500). W przypadku jej braku nasza waluta może pogłębić wczorajsze straty (punkty oporu EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 3,8100).   ● [EUR/USD]   Na rynkach globalnych azymut wyznaczą indeksy PMI, ISM dla sektora usług Eurolandu i USA, a także amerykański raport ADP. Materializacja uśrednionej prognozy ekonomistów, zakładającej wysoki wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym (> 800 tys.), będzie zachęcać inwestorów do zwiększenia długich pozycji w dolarze przed piątkowym raportem Departamentu Pracy (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2000) i odwrotnie (punkt oporu: 1,2080).   ● [FED]   Po południu gracze z rynku USD będą się jeszcze przysłuchiwać wystąpieniom publicznym trzech polityków Banku Rezerwy Federalnej. W kolejności chronologicznej poznamy opinie: prezesa oddziału FED z Chicago Charlesa Evansa, prezesa oddziału z Bostonu Erica Rosengrena oraz prezes oddziału z Cleveland Loretty Mester.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.